«Балканський діалог» у книгарні «Є»

Сербський лінгвіст та перекладач з української Деян Айдачич та львівська перекладачка з сербської Алла Титаренко влаштували у столичній книгарні «Є» літературну дискусію.

Провідні балканісти України розмірковували про те, як воно бути сербом в Україні та українцем в Сербії. Говорили і порівнювали українську та сербську культури.

Зійшлися на тому, що всесвітньо відомі сербські ліричні пісні, просякнуті журбою, якими вельми захоплювався геніальний Іван Франко, мають таку ж глибину, як і українські народні пісні.

Наголошували, що значний вплив на українське відродження та українську літературу загалом, зокрема на діячів «Руської Трійці», мав сербський письменник, фольклорист, мовознавець XIX століття Вук Караджич.

До фольклору Сербії зверталися багато творців і класиків національних слов’янських літератур. В Україні – окрім Івана Франка, Яків Головацький, Степан Руданський. Леся Українка, Олена Пчілка, Михайло Старицький. «Серби зуміли, – писав 1876 року Михайло Старицький у передмові до своєї збірки «Сербські народні думи і пісні», – переховати в пам’яті всю чаруючу заманчивість епічної поезії і язика: у них і до нинішнього часу б’є давнє богатирське серце, вони й тепер живуть колишнім епічним життям і ось тепер кінчать послідній виступ кривавої, нерівної боротьби з ворогами-бусурманами».

Про те, ким є і можуть бути українці для сербів і серби для українців, нинішні дослідники намагалися спрогнозувати, аналізуючи історичні колізії наших взаємин.

Зрештою, у тому діалозі намагалися роздивитися зблизька симетрію та асиметрію поки що лише культурних чинників. Українсько-сербські контакти сягають своїм корінням часу Київської Руси-України. У двосторонніх відносинах було по-різному – від падінь до злетів.

Підсумували дискусію прикрістю, що більшість людей в Україні так мало знає сьогодні про Сербію –  віддалену географічно, але духовно нам близьку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company