«БЕЗКАРНІСТЬ ЗАОХОЧУЄ ЗЛОЧИНЦІВ»

Український інститут національної пам’яті оприлюднив заяву з приводу нищення українських могил на території Республіки Польща

Відзначаючи «дружнє плече сусіда та міжнародного партнера» в час збройної агресії Російської Федерації проти України, повагу Республіки Польща «до суверенітету України та недоторканності українських кордонів», у документі підкреслюється, що поряд з офіційною позицією польської влади розгортається небезпечна тенденція, яка загрожує реалізації політики добросусідства, руйнує позитивні напрацювання між двома урядами та інститутами громадянського суспільства.

Наголошується, що в Польщі розгорнуто кампанію нищення українських військових пам’ятників і могил. Лише з 2014 по 2016 рр. там було скоєно щонайменше 14 актів вандалізму щодо українських пам’ятників та місць поховань.

Як зазначається у заяві, останній акт ненависті щодо українських місць пам’яті привертає до себе особливу увагу. Вранці 9 жовтня 2016 р. українська меншина с. Верхрата Любачівського повіту Підкарпатського воєводства виявила акт вандалізму, скоєний на сільському кладовищі. Того ж дня невідомі у цьому ж селі повністю знищили пам’ятник на братській могилі 13-х вояків УПА.

Відповідальність за скоєний злочин взяла на себе польська ультраправа організація Oboz Wielkiej Polski (OWS), відома своєю співпрацею із терористичними угрупованнями ДНР і ЛНР. Один з очільників OWS Давід Гудзєц опублікував на відеосервісі Youtube ролик, на якому двоє чоловіків вдень знищують українське поховання. Поширений відеосюжет супроводжується піснею ксенофобського змісту, що ображає національні почуття української етнічної меншини в Республіці Польща. Поява відеоролика, як і той факт, що зловмисники не ховаються, а вчиняють свої дії відкрито, викликала широкий суспільний резонанс в Україні.

«Акції зі знищення українських місць пам’яті в Польщі набули характеру спланованої ліквідації українського історико-культурного спадку. Відбувається свідоме затирання слідів перебування українського народу на українсько-польському прикордонні. Дотепер жоден із наведених злочинів не розкритий. Безкарність заохочує злочинців до нових, ще більш зухвалих проявів українофобії», – зазначається у заяві.

Український інститут національної пам’яті звернувся до органів державної влади Республіки Польща з забезпечити прозоре розслідування всіх фактів наруги та нищення українських місць пам’яті, та вимагає у відповідності ст. 3, 4 Угоди між Урядом України і Урядом Республіки Польща про збереження місць пам’яті і поховання жертв війни та політичних репресій, негайно відновити знищені українські пам’ятники та пам’ятні знаки коштом польської сторони.

Заява завершується висловленим переконанням, «що пошук та покарання злочинців, як і відновлення знищених українських пам’ятників, є не лише справою налагодження українсько-польського діалогу про трагічні сторінки минулого, але й справою збереження добросусідських взаємин між Польщею та Україною».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company