Бідняк-багач

Телескоп Галілео Галілея та Карла Цейса, Біблія Івана Федорова-Федоровича, рукописи Пушкіна і Гоголя – це лише кілька назв з унікальної колекції, яку 22 роки тому виявили на тихій кіровоградській вулиці Урожайній, у мешканні Олександра Борисовича Ільїна. Небіжчик працював електриком, роками ходив у старій робі і дірявих чоботях, навіть бабрався на смітниках, у недоїдках. А коли 1993 року  помер, у його помешканні виявили раритети, вартість яких досі не визначено. Дослідники кажуть про десятки мільйонів і навіть про мільярди доларів.

Волонтери Кропивницького розшукали могилу земляка, повідомляє телеканал 1+1. У хащах старого цвинтаря її ледве вдалося знайти. За могилою того, хто залишив по собі два десятки КАМАЗів старожитностей, ніхто не доглядав. Активісти вирішили взяти місце поховання під свою опіку і навести тут лад. Олександр Ільїн був одинаком, сусіди вважали його мало не бомжем, і з подивом спостерігали, як по його смерті з будинку вантажівками вивозили раритети. За рішенням суду колекцію конфіскували на користь держави. Звідки звичайний колекціонер взяв цінності і для чого збирав – про це й досі сперечаються мистецтвознавці. Небога Ільїна, яка вперше за довгі роки погодилася поспілкуватися із журналістами, переконує: все почалося зі сімейного спадку. «Цю колекцію він сам збирав. Початок колекції, але невеликий початок, – це речі бабусі Наталі Олександрівни, його матері, спадкової дворянки. Потім міняв, знаходив таких, як сам», – ділиться спогадами Ірина Потьомкіна.

Олександр Ільїн був власником однієї з найбільших в Європі колекцій живопису, ікон, гравюр, скульптур, предметів китайської порцеляни. Проте найцінніше, з його приватної скарбівні – збірки.

Є свідчення, що Олександр Ільїн, працюючи 1945 року реставратором у Києво-Печерській лаврі, просив оплачувати свою роботу не грішми, а книжками з лаврської бібліотеки. За розповідями знайомого Ільїна, той виносив книжки з лаври під піджаком. 1961 року лавру закрили, і Ільїн переїхав до Кіровограда, куди перевіз два контейнери книжок та церковних речей. Казав, що зробив це на прохання ченців, які не хотіли, щоб цінні речі дістались невіруючим.

Значна частина унікальних стародруків нині зберігається в обласній науковій бібліотеці Кропивницького. Серед цих скарбів –  Євангеліє Петра Мстиславця 1575 року видання. «Взагалі в колекції Ільїна 412 кириличних стародруків XVI – початку XX cтоліть. Справді неціненна збірка», – не приховує захоплення завідувачка відділу рідкісних і цінних видань Наталя Зеленська.

Держава, конфіскувавши колекцію Олександра Ільїна, тут-таки забула про самого колекціонера. Однак до чергових роковин з дня його смерті за зібрані громадою гроші на його могилі таки постав пам’ятний знак.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company