Донбас зачекався українських митців

Війна на Сході триває не лише із застосуванням танків, мінометів, стрілецької зброї. Запеклі бої точаться і на інформаційному фронті, культурно-ідеологічній передовій. В цій борні важливо не просто визволити від ворога певні території. Тут найголовніше – перемогти у лютому протиборстві за свідомість людей. Про це йшлося на прес-конференції, присвяченій підбиттю підсумків культурно-просвітницького туру на Донбас. Організований Товариством «Знання», український десант митців на початку березня побував у дванадцятьох містах Донеччини та Луганщини.

– За роки нашої державної незалежності далеко не все було зроблено для національного єднання українців, – зауважив президент Товариства «Знання» України академік НАНУ Василь Кремень. – Зокрема, і для того, щоб, жителі Донбасу самоідентифікували себе громадянами єдиної соборної Української держави. І саме це, попри всі агресивні дії нашого сусіди, стало однією з причин того, що відбулося на Донбасі та в Криму. Тому національне єднання, патріотизм цінні не тільки самі по собі. Це шлях до кращого життя України, українців – кожного громадянина нашої держави.

Як зазначив Василь Кремінь, спеціально для туру Товариство «Знання» підготувало і подарувало жителям Донбасу цілі бібліотечки книжок. А добрий приклад народного артиста України Фемія Мустафаєва та заслуженої діячки мистецтв Анжели Яромолюк, які на волонтерських засадах уже тривалий час організовують виступи перед населенням Донбасу і військовими-учасниками АТО, слід переймати і поширювати іншим колегам-митцям.

– Суспільство повинно вклонитися цим людям, які дарують свій талант саме там, де цього нині найбільше потребують люди. Ми ще раз переконалися, що такі поїздки вкрай важливі і результативні, – наголосив Василь Кремень. – В умовах глобалізації актуально не просто зберегти єдність української нації, а розвивати і зміцнювати її. Бо єдиний народ, який найбільшою мірою усвідомлює свої національні інтереси, зможе їх захистити у співпраці та конкуренції з іншими державами, іншими націями. Дуже важливо, щоб такі настрої домінували в кожному регіоні України.

– Тур пройшов вдало, були переповнені зали і дуже багато молоді, – долучився до розмови народний артист України Фемій Мустафаєв. – За два роки для воїнів-учасників АТО і для мешканців Донбасу провели понад 100 концертів.

Але далі Фемій Мустафаєв з сумом зазначив, що за останній час відчутно зменшилася підтримка волонтерського руху. Зокрема – і в інформаційному середовищі.

– Ситуація погіршується. Начебто у якомусь вакуумі перебуваємо. Наші медіа більше цікавить, у що була вдягнена Ані Лорак чи що «утнули» Потап з Настею. А справжні митці-патріоти поза увагою: що вони роблять в зоні АТО, для чого туди їздять?.. І взагалі, для чого це потрібно? Оце мене прикро дивує. Таке враження, що нічого не змінилося, що ми все ще у часовому переході до минулого Майдану. Але ж уже в іншому часі живемо! І Україна – вже інша! – не приховує смутку співак.

– Наскільки люди, маю на увазі місцеве населення Донбасу, чекають на артистів – ви собі просто не можете уявити! – підхоплює думку заслужений діяч мистецтв України Анжела Ярмолюк. – Добре, що там виступають колективи місцевої самодіяльності, але ж професіоналів катма! Чому не перенести низку професійних мистецьких заходів на Схід України? В Маріуполь, Слов’янськ, Краматорськ. Досить вже вам, шановні народні та заслужені, мегазірки та «зірочки», у столичному палаці «Україна» виличатися! Донбас чекає, поїдьте туди! Там є нормальні зали. Треба їхати, виступати. І говорити глядачеві: ми всі разом, Україна – це ми, Київ про вас не забув, ви не покинуті! Концерти для військових – це добре. Вони нас знають, ми постійно спілкуємося. А ось місцеве населення – на жаль, поза увагою. Після кожного нашого концерту люди благають нас приїжджати знову. Але елементарне питання: де взяти кошти на транспорт, проживання, харчування? За гонорар, звісно, тут ніхто і не говорить. Хоча люди і виконують дуже важливу роботу, та влада нашу роботу, схоже, не цінує. Дякуємо Товариству «Знання» за підтримку, за їхній патріотизм і принципову позицію. Сподіваюся, може, нас почують якісь меценати – профінансують бодай одну гастрольну поїздку на Схід. Бо, на жаль, з кожним днем все менше грошовитих патріотів, які підтримують проведення таких концертів, таких заходів.

В ході туру, що відбувся у Шевченківські дні, артисти в рамках мистецького проекту Фемія Мустафаєва «Тарас Шевченко. Солоспіви» представили унікальну концертну програму: понад 40 творів на слова Кобзаря в оркестровому та фортепіанному супроводі.

– Тур був концертно-просвітницький,  – пояснив голова правління Товариства «Знання» України професор Василь Кушерець. – Ми виступали перед велелюдними аудиторіями, несли шевченківське слово. Надзвичайно емоційну силу слову Шевченка надавав Фемій Мустафаєв. Тарасовим словом єднав Схід, Захід і Південь України.  Адже Фемій – славний син кримськотатарського народу. І справжній Народний Артист України.

У планах артистів зробити заключний концерт програми «Тарас Шевченко. Солоспіви» у київському Жовтневому палаці та проїхати з мистецьким туром Україною задля підтримки кримських татар та переселенців з окупованих регіонів. Але й тут традиційна біда: брак грошей. Тому митці дуже сподіваються на небайдужих патріотичних спонсорів.

Коментар до Донбас зачекався українських митців

  1. Єлизавета сказав:

    Люди, які займаються такими справами гідні великої шани. Усі артисти повинні мати за мету нести культуру в маси. Особливо в такий час.
    Я з власного досвіду знаю, які настрої панують на Сході України. Багато людей просто не усвідомлюють себе українцями. Вони втомились від усього, що їх оточує, тому такі заходи життєво необхідні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company