Дилема ботоферм

«Ви виграли мільйон!» Часто вашу увагу ловлять подібні фрази, коли переглядаєте в інтернеті різноманітний контент? Погодьтеся, не кожна людина радіє від присутності незрозумілих чи незмістовних думок, які часто супроводжуються набором з дивних символів під відео з котиком, що грає на піаніно. Чи може ви помічали щось на кшталт «Я мільйонер і сьогодні роздаю всім гроші!»? Не тіштеся: і цей, і згадані раніше контенти потрапили під атаку ботоферм.

Їх щороку все більшає, вони стають дедалі нав’язливішими, агресивнішими, якщо не сказати нахабнішими. Люди вже скаржаться на спам не лише у своїй пошті, а й у коментарях під постами знаменитостей чи різноманітних публічних акаунтів.

Що ж то за новітня напасть така?

«Ботоферма – це звичайний комп’ютер, на якому встановлено спеціалізоване програмне забезпечення, – пояснює в коментарі для агентства УНН Микита Книш, експерт із питань кібербезпеки. – Усі смс і телефони, на які приймають авторизовані дані, зараз перебувають в онлайні, або використовують сторонні сервіси».

Звичайний користувач не бачить серверів та технологічних процесів, а лише десятки, якщо не сотні схожих коментарів під постами від ботів, «дітей ботоферм». Розмаїттю контенту тут можна позаздрити: від набору букв до цілісних слів або ж фраз, які часто містять агітаційні заклики. Або ж навпаки – спам за допомогою емодзі, повідомлення з відкритим протестом чи висміюванням, наприклад, політичної ідеї.

Що ж відрізняє акаунти ботоферм від звичайних користувачів соцмереж?

Якщо туди зайдете, не побачите жодних власних дописів, підписів, фотографій чи тимчасових постів. Там не вказано жодної контактної інформації, а нікнейм дуже часто є також доволі незв’язним та не має нічого спільного з реальними іменами. Робимо висновок, що такі акаунти не вказують на реального власника .

Ще один «червоний прапорець» – зміст коментарів та активність. Акаунт, підозрілий коментар якого ви помітили під постом політичного діяча, скоріше за все, можна буде побачити і ще десь. Вражає, звісно, і швидкість роботи ботів: оскільки вони є програмним софтом, в оперативності створювати нову хвилю спаму з ними не зрівняються навіть затяті користувачі. Красномовна ілюстрація – недавній випадок з Ілоном Маском, засновником компанії «SpaceX». Мільярдер взявся придбати соцмережу «Twitter», навіть офіційно оголосив про це. Але згодом процес купівлі несподівано призупинили. Завадила сумна статистика, яку частково оприлюднив у своєму дописі сам Маск: близько 20% користувачів «Twitter» – фальшиві, себто боти. На думку аналітиків, господар «Tesla» міг порушити питання про спам-акаунти, щоб збити ціну або взагалі відмовитися від угоди без втрат. При цьому експерти відзначають, що він прийняв нестандартне рішення винести суперечку в соцмережі, відтак незрозуміло наскільки серйозно Маск налаштований. Хоча… не він один помічав надмірну кількість ботів у мережі.

Виникає справедливе запитання: якщо ботоферми та їхні боти настільки засмічують контент соцмереж, невже так важко від них позбутися?

Насправді – ні. Сучасні технології мають змогу швидко верифікувати акаунти на наявність підозрілої діяльності. Навіть простий аналіз активності, доступний для будь-якої компанії-провайдера, майже миттєво викриє бота. Проблема полягає в тому, що чим більша взаємодія з дописами (навіть коментарі з відвертим хейтом), тим більше охоплення контенту, а отже – тим швидше поширення. Виходить, той, хто потрапив під вплив діяльності ботоферм, отримує чималий зиск? Так і є! Мало того, власники соцмереж заплющують на це очі, бо такий спам лише підвищує рейтинги та умовну статистику популярності використання сайту чи додатка. Для прикладу, обидві політичні сторони, одна з яких «атакує» спамом іншу, залишаються у виграші. Перша отримує підтримку користувачів за рахунок провокаційних чи агітаційних закликів, а друга – розповсюдження контенту через масштабну взаємодію з дописами. Жертвами тут постають лише звичайні користувачі.

Варіантів дальшого розвитку подій небагато. Допоки не з’явиться новий спосіб створювати статистичні ілюзії загального охоплення, власники соцмереж не захочуть протидіяти ботофермам. І хоча заради створення ефемерної картини протидії інтернет-спаму адміністрація блокує акаунти, на які подається чимало скарг, питання залишається відкритим.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company