Інстальовані в порозуміння

«Мистецтво – запорука  еволюції  людства», –  вважає молодий американський медіа-художник Баєт Росс Сміт, який приїхав до Києва з виставкою «Discernment» .  А й справді, мавпоподібна істота не тоді стала людиною, коли вполювала мамонта,  а коли намалювала його на стіні печери.

Український переклад  англійської  «discern»   –  «розрізняти», «розпізнавати». Американський митець вважає, що треба навчитися сприймати людей, речі або ситуації  ясно, ніби з дитячою відвертістю, без попередніх суджень. В експозиції кілька проектів митця, створених із використанням різних медійних засобів і прийомів: фотографії, віртуальні реальності, відео-інсталяції.

На мою думку, серія фотографій «Наш тип людей» найповніше ілюструє задум автора.  Ми звиклі до того, що зовнішній вид, мова, вік, стать людини, ба, й колір шкіри «сигналять» нам про її характер, уподобання, культурні цінності. Малюємо  той «портрет» за  усталеними, часто зашкарублими стереотипами. Їх і закликає позбуватися американський митець. Пояснюючи: «Мене цікавить, як особистість кожного впливає на наше спільне розуміння та взаємодію з минулим, теперішнім і майбутнім».

«Прицілься» – проект,  в якому Сміт використовує різні мішені, змушує задуматися: хто з нас може стати жертвою, а хто катом?  «Автор пробує знайти тонку межу між прийнятним насильством, яке можна пробачити, та насильством, що підлягає осуду чи кримінальній відповідальності. Такою дихотомією,  коли неподільну цілісність утворюють різноформатні елементи,  пронизана і вся сучасна популярна культура,»  –   ділиться враженнями від експозиції Анжеліка Ліщук.

Найбільше цікавить відвідувачів проект «Міст запитань: чорношкірі чоловіки». Це своєрідний діалог між людьми, схожими  за кольором шкіри, але геть  різними за походженням, релігією, культурою, світобаченням. Їм треба порозумітися між собою, а нам – з ними. «Міст запитань» витворено з арт-інсталяцій: використано  відео, інтерактивний веб-сайт, мобільний додаток,  фільм та книжку.

Якщо первісна людина творила свої наскельні фрески звичайнісінькою вуглинкою, то у сьогоднішніх митців «пензлі» непорівнянно розмаїтіші…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company