ПШИК З ВЕЛИКОЇ БУЛЬКИ?

В Україні з корупцією б’ються на смерть усі. І чи не найбільше – самі корупціонери. Нещадно знищують на усіляких Мальдівах незаконно нажиті статки та інші речові докази. Чисельні старі і новоспечені детективи поки що більше імітують боротьбу з корупцією. А якщо імітація з якоїсь причини не вдається,  правоохоронців «підправляють» служителі Феміди: за відсутності доказів чи з якогось іншого дива справно зведуть на пси навіть резонансну справу.

Ще не стерлася з пам’яті скандальна «бурштинова справа» вже екснародного  депутата Борислава Розенблата та примкнулого до нього Максима Полякова, аж оце тепер, після поїздки на Житомирщину, Президент України Володимир Зеленський зажадав звільнити низку очільників місцевих управлінь поліції та СБУ.  Перед нарадою в ОДА Глава держави просто облетів на гелікоптері місцеві ліси і побачив, як там «не добувають бурштин».

Згадаймо, як після гучних спроб закрити незаконні копанки, після десятків журналістських розслідувань, арештів і відставок, тема поступово перестала звучати. А коли в непрохідних нетрях, де та новітня бурштинова лихоманка била пропасницею, ще й запровадили патрулювання підрозділів Національної гвардії, суспільство геть угамувалося: «З бурштиновою мафією покінчено». Так, з однією покінчили, але… привели іншу.  Якщо раніше копачам сонячного каменю виписував «наряд»  місцевий «бригадир», то зараз, кажуть, помпи видає заїжджий  поліцейський чин.

«Після заяв про звільнення обласних керівників правоохоронних органів, нібито причетних до схем незаконного видобутку бурштину, хотілося б почути від Президента, що буде далі з покладами сонячного каміння на Поліссі?», – резонно запитують журналісти «Украінформу». А що буде із організаторами масштабного пограбунку українських надр? Чи буде пуття од справ проти інших розкрадачів бюджету і хабарників найвищого ґатунку? А може, ми стаємо свідками чергової мильної опери з великою булькою під завісу? Поки що, за підсумками житомирської наради, заяву про звільнення написав лише начальник лісового і мисливського господарства області.

Пам’ятаєте недавнє: «Прийшла весна, пора саджати!»? Вже й осінь скоро, але ніхто з потенційних довгожителів місць, де козам роги правлять, туди, на персональні нари, так і не переселився. Та що говорити про осінь, коли з часу «Бандитам – тюрми!»  минуло десятиліття. І грізне «Руки повідрубую!» ми теж почули не вчора.

Як тут не згадати пріснопам’ятну «кампанійщину» недолугих радянських часів, коли гаслами і закликами «сплачівалі» до перемоги комунізму. Громадянам пускали пилюку в очі, щоб ті не бачили, як у пощуках комуністичної фата-моргани їхні керманичі давно збилися на манівці… «Тваринництво – ударний фронт!» –писали місцеві поводирі аршинними літерами на кожному корівнику. Закликали на битву із гноєм? Мені так і бачаться всілякі прокуратури, спеціалізовані й не дуже, нові НАБУ з НАЗК, старі СБУ з МВС, оперезані плакатами «Корупція – ударний фронт!»

Ось нагадаю про ще одну гучну справу – закупівлю енергокомпаніями олігарха Ріната Ахметова вугілля за схемою «Роттердам плюс». Тобто за європейською ринковою ціною. Кілька років поспіль і народні депутати, і журналісти, й експерти громадських організацій криком кричали про взаконену шахрайську схему. Бо ніхто ніякого вугілля у Роттердамі не закуповував. Паливо напівлегально постачали з окупованих територій Донбасу, із Росії за дешевою ціною, а роттердамську різницю ділки державного рівня клали собі в кишені.

Представники правоохоронних органів начебто й помічали ознаки злочину і, по-можливості, на депутатські звернення реагували. Як наприклад, два роки тому тодішній і нинішній Генпрокурор Юрій Луценко,  що побачив корупційну загрозу у схемі “Роттердам плюс” і закликав народних депутатів ухвалити закон про рентні платежі на вугілля (?!) .

Аж ось, мабуть,  у  голову нашій Феміді задуло з іншого боку. На початку серпня детективи НАБУ оголосили підозру шести особам у справі «Роттердам плюс». Чиновникам інкримінують зловживання службовим становищем за попередньою змовою групи осіб. Державі і громадянам завдано збитків на 18, 9 млрд. грн! То чому ж  не присікли цей злочин ще у  зародку? Не бачили його, бо озирались на президентський чи якийсь інший  кабінет? А куди повернуться голови правоохоронців завтра?  І хто тепер компенсуватиме збитки державі і громадянам? Дядя Ахметов….

«Бурштинова справа» рік мандрує судами – від Понтія та до Пилата… «Роттердаму ж плюс» до суду ще треба дійти. А дорогою, знаєте, всяке трапляється.