НЕ ПАГОРБИ ПЕЧЕРСЬКІ, А БАТИЄВІ ГОРИ

Українська громадськість, освітяни й науковці, діячі культури – на хвилі протесту: під прикриттям надзвичайних економічних заходів у зв’язку з пандемією коронавірусу влада повела боротьбу з наукою і культурою. Проваливши бюджетні надходження, як минулого, так і нинішнього років, в умовах, коли наростаюча пандемія потребує значних витрат, уряд заходився обрізати державні видатки. І так захопився, що почав по живому сікти шкільну і вищу освіту, фундаментальну науку, книговидавництво, кіно…

Наприклад, Мінфін пропонує скоротити фінансування освіти і науки майже на шість мільярдів – фактично залишивши видатки на зарплати (про гучно задеклароване на вибори підвищення платні учителям уже давно не йдеться) та на утримання закладів. Із 525 млн 533 тис. грн. на Національний фонд досліджень урядові фінансисти пропонують залишити аж… 25 млн з хвостиком. Тобто – фактично закрити.

«Забрати ці кошти – означає забрати будь-яке фінансування наукових досліджень в Україні. Це також означатиме неможливість української науки протидіяти пандемії коронавірусу COVID-19»,  – йдеться у спільному листі  до Кабміну Міністерства освіти і науки та профільного Комітету Верховної ради. Фінансування фонду досліджень треба зберегти повністю, вважають автори. «Біда лише, що нас у Мінфіні не чують, на діалог не виходять»,  – коментує заступник міністра Євген Стадний.

У схожій ситуації проєкт «Нова українська школа», за яким до початку навчального року потрібно оснастити опорні заклади освіти, закупити шкільні автобуси. Хоча  раніше Мінфін уже зняв з цієї програми один 1 млрд 600 тис. грн субвенцій. Обтято і програму базового фінансування науки в університетах, на яку було заплановано і так незначну суму – аж 400 млн грн.

У роки Другої світової війни, коли Радянський Союз опинився під загрозою знищення, на Урал і в Середню Азію влада евакуювали 45 українських вузів і сотню шкіл. І коштів вистачало не лише на навчання. В башкирській Уфі президент нашої Академії наук Олександр Богомолець  разом із колективом Інституту клінічної фізіології  винайшов сироватку для лікування ран. Тільки за 1943 рік для потреб військових шпиталів  виготовили 3 млн її доз. А в Нижньому Тагілі Євген Патон впровадив автоматичне  електрозварювання для будівництва танків Т-34. В Уфі Володимир Сосюра видає збірку «В годину гніву», а Максим Рильський – «Слово про рідну матір»: зразки не лише високої поезії, а й громадянської мужності. Олександр Довженко на фронті знімає легендарну «Україну в огні».

Герострати з нинішнього Мінфіну на видавництво української книги, виробництво українського кіно залишають…  0 (нуль!) грн. Відмовлено у фінансуванні Українському культурному фонду. Зупиняється будівництво музеїв Голодомору і Революції Гідності. Для нинішньої влади не війна на Донбасі, не битва з коронавірусом, а знищення української культури і науки, схоже, стало найпершим пріоритетом.

«Ця влада зневажає громадську думку, нехтує ідеалами Революції Гідності і за своєю сутністю здійснює контрреволюцію. Своїм «какаяразніца» вона проголосила злочинну деукраїнізацію, а тепер прикривається вірусом і втілює цю згубну політику. Очевидно, що значна частина слуг сформувалася у лоні «русского мира», вона просувала ідеологію Москви, зневажала українську культуру, а тепер замахнулася на остаточне руйнування наших національних цінностей та громадянської ідентичності», –  написав на своїй сторінці у фейсбуці ректор Київського університету імені Бориса Грінченка, академік Віктор Огнев`юк.

Запропоновані скорочення бюджетних видатків у сфері культури і спорту в середньому складають 41%, а молодіжні програми обтинаються аж на 92%. Загалом урізання гуманітарної сфери перевищує 13 млрд грн. Зате  фінансування держапарату фактично не чіпають. Державне управління справами «стиснуть» на мізерні два відсотки. У період коронавірусу зменшуються видатки на прийом іноземних делегацій, на забезпечення закордонних візитів наших урядовців. Де тут скорочення, бодай на двадцять-тридцять відсотків? А от Державній судовій адміністрації  в умовах нинішньої пандемії, схоже, відводять особливу, рятівну роль. А інакше чого б ото саме тепер милостиво збільшувати цій структурі державне фінансування?

«Мовчати сьогодні – значить, потурати нинішнім носіям корони, які назвалися слугами, щоб цинічно руйнувати засади державності та остаточно підірвати довіру громадян до інститутів влади, – завершує свій пост у Фейсбуці академік Віктор Огнев`юк. – Не мовчіть! Карантин на Інтернет не поширюється!»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company