НЕ СМІЙСЯ ПЕРШИМ

Було: новину про перемогу Дональда Трампа депутати Держдуми Росії зустрічали бадьорими  оплесками. «Дорогі друзі, шановні колеги, три хвилини тому Хілларі Клінтон визнала свою поразку на виборах президента Сполучених Штатів, а секунду тому Трамп почав свою промову як обраний президент Сполучених Штатів Америки, з чим і я вас всіх вітаю», так урочисто, тоном тропаря виказав на засіданні нижньої палати російського парламенту депутат-міжнародник В’ячеслав Ніконов від «Єдиної Росії». Патетично, наче йшлося про вибори президента Росії. 

Що ж виходить? Як поганий керманич Америки, то й росіянам не дуже, а як оберуть в США хорошого, то й тут легко житиметься. Принаймні таке враження складається через ейфорію російських ЗМІ. Чомусь наші східні сусіди наперед вирішили, що новий президент США буде для них милостивим.

Але ж Трамп – республіканець, а саме з президентами від цієї партії у Радянського Союзу і Росії, як правило, стосунки не складаються. Варто згадати Рональда Рейгана, чия боротьба з «імперією зла» призвела до занепаду комуністичного Союзу, похорон якого оформив уже наступний республіканець Буш-старший. Та й з демократами не завжди було гладенько та тепленько. У роки президентства Гаррі Трумена США з першого союзника по антигітлерівській коаліції перетворилися для Радянського Союзу на потенційного ворога №1 у «холодній» війні. Не виправдав сподівань  російських політиків і поки що чинний президент Барак Обама. Хоча, обираючись на другий термін, республіканець начебто домовлявся з Володимиром Путіним перезавантажити двосторонні відносини.

Російський президент, напевно, був серед перших, хто привітав Дональда Трампа з перемогою. У своїй телеграмі Володимир Путін «висловив надію на спільну роботу по виведенню російсько-американських відносин з кризового стану». Минув ледве місяць після виборів,  Дональд Трамп ще офіційно не вступив на президентську посаду, а в Росії вже почали у ньому розчаровуватися. На початку грудня стало відомо, що новий президент визначився із міністром оборони: ним буде Джеймс Меттіс на прізвиська «Скажений пес» і «Воїн-чернець». Американський генерал називав збройну агресію Росії проти України «серйознішою, ніж думають в США і ЄС», заявляв, що метою Путіна є розкол НАТО.

Серед можливих претендентів на посаду держсекретаря  бачимо тих, кого в Росії як правило називають «яструбами». А днями нижня палата Конгресу США заборонила будь-яку військову співпрацю з Росією до часу, доки Кремль не звільнить всі окуповані українські території.

Ось що про пріоритети Трампа-президента заявив кореспонденту «Росбалта» науковий керівник Центру досліджень  Європейського університету Дмитро Травін: «Йому потрібно будувати відносини з Китаєм як із єдиною державою, яку зараз можна економічно порівняти зі США. Йому потрібно думати про мусульманське питання й ісламський тероризм. Йому потрібно розробляти політику щодо Європейського Союзу – головного економічного партнера Америки. Є ще й екологічні проблеми. Росія починається десь після цього», – пояснив експерт. За словами Травіна, зміни, зумовлені перемогою Трампа,  помітно проявляться у стосунках двох держав приблизно через п’ять-десять років. Словом, «або віслюк здохне, або падишах помре».

Але Росія в економічному болоті, яке дедалі більше засмоктує країну, і часу на очікування потепління в стосунках з Америкою вже немає. Восени 22% російських сімей оцінювали своє фінансове становище як погане або дуже погане. 46% респондентів заявляли, що за останні дванадцять місяців воно погіршилося. Частка росіян, яким не вистачає грошей на одяг і їжу, зросла з 39% до 41%. Такі дані дослідження соціального самопочуття росіян наводить Вища школа економіки.

Схоже, російські політики зарано почали радіти перемозі Дональда Трампа. З великих сподівань – гіркі розчарування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company