Не соромітництво, а Материнство

Всесвітня організація охорони здоров’я стурбована: безпліддя може стати третім за поширеністю захворюванням після онкологічної патології і хвороб серцево-судинної системи. За даними офіційної статистики, в Україні ця недуга не така й поширена: 2,8-3,5 випадку на 1000 жінок та 0,3-0,4 – на 1000 чоловіків. Але соціологічні дослідження свідчать: небажане безпліддя у різних регіонах країни спізнали від 6 до 20 % сімей.

Спробувала дослідити проблему. Почну із сумного прикладу. Подія сталася в одному із торгових центрів Києва рік тому. У кафе жінка годувала свого малюка грудьми, поруч сиділа її співрозмовниця, пила каву. Раптом до них підійшла відвідувачка й експресивно, не добираючи виразів, почала вимагати припинити «поганьбище, яке заважає відпочивати і псує апетит людям…»

Молодій мамі, аби не вступати до полеміки, довелось залишити заклад. Я стала свідком події, і тоді не надала значення інциденту, а тепер задумалась…

Грудне годування – це не примха породіллі чи традиція, а передовсім фізична потреба матері і немовляти. Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує виключно грудне годування дітям щонайменше до 6 місяців. Грудне молоко є найкращою природною їжею для дитини, відповідника йому просто не існує.

У коментарі «The Guardian» Анна Хоскінс нагошує, що тенденція критикувати грудне годування на людях може призвести до сумних наслідків.

«Грудне вигодовування — це найкращий «старт у життя», який можна дати малюкові. Ми не маємо допустити, щоб матері почали відмовлятися годувати своїх дітей грудьми через те, що комусь це не подобається. Наша мета — допомогти їм почуватися під час годування комфортно, коли і де завгодно».

За ініціативи ВООЗ щороку з першого до сьомого серпня в 170 країнах світу проходить «World breast feeding day» («Всесвітній тиждень грудного вигодовування»). Щоб звернути увагу на важливість та необхідність такого процесу для здоров’я малюків.

В закладах Європи та США (від кафе до державних установ) встановлено місця для грудного годування. У Шотландії законом заборонено висловлювати у публічних місцях претензії до жінок, котрі годують грудьми. І 49 американських штатів захищають законом право жінки годувати дитину в публічному місці.

Але й там, де люди до таких жінок ставляться прихильно, мами деколи зіштовхуються з так званим «breast feedings haming» (популярний на Заході термін означає цькування молодої мами, що годує грудьми дитину). Проти breast feedings haming  виступили голлівудські зірки Міранда Кер, Жизель Бюндхен, Лів Тайлер, Пінк та інші, а їхні фото з хештегом стали популярними.

А у нас?

А у нас протестують проти вигодовування у громадських місцях саме жінки, які також є мамами.

На думку сатирика Білла Мара, який порівнює грудне вигодовування в публічних місцях з привселюдною мастурбацією, багато хто вважає годування маляти мало не «актом ексгібіціонізму», аргументуючи це тим, що жінка виставляє груди задля власного задоволення.

Хоча є й інша точка зору. До прикладу, блогерка-мама Анна Запорожська ставиться до таких мам з повагою і вважає це навіть милим, якщо, звісно, це не показово відверто. «Я радше підтримую, але коли це естетично гарно… Є такі матусі, які роблять це красиво. Вони прикривають груди, роблять це естетично, тобто жінка годує, але не показує всі свої жіночі принади. На відміну від тих мам, які влаштовують публічну демонстрацію материнства, виставивши все напоказ, часом справді провокуючи сварку». (https://www.acmodasi.ru/a_97733.html )

Виявляється причиною обурення такими сценами може бути власна невпевненість. «Скоріше, у цієї жінки є комплекси та заборони, які не мають викликати осуд. Тобто соціум накладає заборону на її дії», – пояснює психологиня Наталья Сивобородько.

Людина несвідомо починає висловлювати своє невдоволення через те, що колись сама не могла дозволити собі такого. Моя мама стверджує: «Коли я була молодою матусею, то, звісно, тоді так не робили. Я вважаю, що зараз зовсім інший час, і в закладах варто робити спеціальні кімнати для мами та дитини, щоб інші люди не звертали уваги, не соромились самі і не ставили в незручне становище маму з дитиною».

Надія Рехтіна, практична психологиня і гештальт-терапевт, ілюструє на прикладі, як діє така проєкція: «Уявіть, що ви мама двох чи трьох дорослих дітей, яка у свій час не дозволяла собі жити так [годувати грудьми серед людей], тому відчувала від цього дискомфорт. І коли ви бачите те, чого б вам колись хотілося, то у вас є два способи реагувати: ви змиритеся із тим, чого вже не повернути, або ж докорятимете мамі, яка привселюдно годує: кинете у її бік осудливий погляд, чи ще гірше, якусь «повчальну фразу», а агресія стосовно когось — це зазвичай спосіб врятуватися від власних переживань».

Наталья Сивобородько, психологиня, розповіла про свій досвід годування у громадському місці: «Довелося відчути на собі погляди. Мама, яка змушує чекати свою дитину, боїться бути осудженою, відчуває небезпеку та невпевненість… Для неї важливіше бути хорошою в очах інших, ніж відчувати імпульси і транслювати любов – просто відчувати дитину. Те, що комусь і щось не подобається, цілком поширене явище, наслідки – в нашій поведінці».

Анна Гріненко, графічна дизайнерка та мама двох доньок, згадала випадок, коли довелося годувати своє немовля у людному місці. «Це відбувалось у ботанічному саду і я не помітила осуду чи агресії. Я цілком схвалюю грудне вигодовування у публічному місці. Україна колись ухвалить таку норму на законодавчому рівні».

Сьогодні годування грудьми в публічних місцях — це вже й маніфест жінки-матері проти її «недієздатності» у післяпологовий період. І світ створює комфортні умови, щоб не завдавати незручностей для оточуючих. Створюючи спеціальний одяг, оснащуючи окремі кімнати в публічних закладах. «На щастя, зараз є слінги, одяг для годування, накидки. У мам є можливість годувати дітей за “вимогою”, не оголюючись, і не бентежачи оточуючих», – пояснює Анастасія Федорчук, консультант з питань грудного вигодовування.

Різні експертні думки, а меседж один: не варто агресивно реагувати на публічне вигодовування малюків. Все ж таки, це невід’ємна частина Материнства. Як свідчить статистика: кожна п’ята матуся в Україні годує грудним молоком. Зважаючи на світові тенденції, це без перебільшення щаслива рідкість, дарована добрим здоров’ям.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company