НЕОПАЛИМИЙ

На столичному Хрещатику відкрили меморіальну дошку Василеві Макуху – українцеві, воякові УПА і політв’язневі, який 5 листопада 1968 року тут-таки, у серці столиці УРСР, облив себе бензином і підпалив.

Охоплений полум’ям, біг людним Хрещатиком, вигукуючи «Хай живе вільна Україна!», «Геть з окупованої  Чехословаччини!». Цей протест відбувся тоді, коли радянська влада вважала, що національний опір українців остаточно зломлено.

Меморіальну дошку герою створив скульптор Василь Білей. Її врочисто відкрили син Василя Макуха Володимир та Надзвичайний і Повноважний Посол Чехії в Україні Радек Матула.

Про вільну, гідну Україну, за яку віддав життя Василь Макух, говорили на врочистостях родичі героя: його син, племінниця Ярослава Осьміловська та племінник Юрій.

«Я проводжала його в останню дорогу 3 листопада 1968 року. Пам’ятаю цей його заклопотаний, стривожений стан, хоча зовні він нічим не показував, що це його остання дорога, – згадує пані Ярослава. – Його самоспалення – це заперечення того, що нас (українців) нібито немає. Це крик душі, що ми були, є і завжди будемо».

За два місяці після самоспалення Василя Макуха чеський студент Ян Палах вчинив такий же акт протесту проти окупації своєї країни на Вацлавській площі у Празі. Впродовж наступних трьох місяців його приклад наслідували ще понад два десятки осіб.

«Василь Макух є жертвою комуністичного режиму, як і Ян Палах у Чехословаччині. Комуністична влада робила все для того, щоб вони відійшли в небуття. Але Василь Макух був, є і залишиться символом невідступності, відваги, духовної і моральної переваги та надії», – наголосив Надзвичайний і Повноважний Посол Чеської Республіки Радек Матула.

До слова, громадські активісти Чехії виступили з ініціативою назвати одну з вулиць Праги на честь Василя Макуха.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company