Окуповані архіви

Через війну на Донбасі Україна вже втратила 5,7 млн унікальних документів Національного архівного фонду. На захоплених ворогом територіях залишилося 27 архівних установ, у яких налічувалось понад 2 мільйони артефактів. 

І це при тому, що завдяки небайдужим людям та відповідним  державним установам на Луганщині, зокрема, вдалося врятувати церковні літописи, генеалогічні матеріали, документи тамтешнього соціально-політичного та культурного життя ХХ століття.

Щоб привернути суспільну увагу до проблеми збереження, уніфікування архівних документів з окупованих територій, до необхідності створити каталог цінного архівного матеріалу, залишеного за лінією фронту, Державна архівна служба України провела в агенції «Укрінформ» пресконференцію.

Очільник відомства Анатолій Хромов  висловив своє бачення першочергових кроків:

– Найперше, маємо позначити окуповані архівні установи на міжнародній інтерактивній мапі архівів світу як архівні заклади України. Йдеться про державні архіви Луганська, Донецька, Автономної Республіки Крим, Севастополя. Маємо створити міжвідомчу робочу групу, щоб координувати дії всіх органів центральної виконавчої влади. Далі нас очікує співпраця з іншими країнами для відновлення документів. І підготовка урядового проєкту документа на розгляд Ради національної безпеки і оборони України – списку фізичних та юридичних осіб, відповідальних за привласнення та знищення архівної культурної спадщини. Слід також надати доступ користувачам до архівних копій, оригінали яких перебувають на тимчасово окупованих територіях.

Учасникам пресконференції продемонстрували 2698 аркушів відтворених архівних матеріалів, уже доступних на сайті Державного архіву Луганської області. Заступниця голови Державної архівної служби України Лариса Левченко наголосила на унікальності та історичній цінності кожного документа. Детально розповіла про новітній метод збереження інформації – мікрографію. Завдяки цій технології можна відновити старі та вицвілі тексти. Нині у цей спосіб, зокрема, оцифровують  архівні матеріали з мікроплівок.

Журналісти поцікавилися, чи готові наші регіональні архівні заклади до можливих надзвичайних ситуацій.

–  Маємо гостру і задавнену, ще з радянського часу, проблему недостатньої керованості обласними та місцевими архівами, – зізнався Анатолій Хромов. – І в разі форс-мажору механізми евакуації документів, скажу м’яко, недостатньо відпрацьовано…

Керівник Держархівслужби України запевнив: розв’язати цю та інші проблем дозволить спеціальний закон: його проєкт уже подано на розгляд українського парламенту.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company