Переберія: ведмеді, відьми, чорти і нардепи

Важко повірити: Маланці в буковинському містечку Вашківці не злічити років, а вона виспівує пісень, розсипається сміхом, щедра на жарти-витівки.

Святкують її, як і по всій Україні, у новорічний вечір за старим календарем – 13 січня. Але у Вашківцях вона зветься Переберія, що означає: перевдягтися, перевбратися. Крім неї самої та ще Василя, Бука, якого кличуть Шандр, діда з бабою, ведмедів і циганів, тут – чорти з відьмами, козаки, поліціянти з вояками, народні депутати і президент, простий селянин і пихатий олігарх, музики і співаки. Отак вашківські гуртами «водять козу». Від хати до хати вітають господарів, щедрують, веселять перехожих, жартома лякають дітей. Баби «чіпляються» до хлопців, ведмеді до дівчат, а козаки між ними наводять порядок, від чого ще більшає галасу. Лікар при потребі  цідить живильні краплі у заповітну чарочку. Добре якщо натрапите на ведмедя. З його лап можна вирватися, а от від вуличної нечисті відбитися нелегко. По вашій спині може і віник походити, а замість снігу сажею притрусять.

Традиційно «маланкують» чоловіки, але останніми роками ними перевдягаються жінки та дівчата. От і розбери хто оце перед тобою – місцева красуня чи нечиста сила, цілуватися чи тікати… А зранку  новий день – і нове свято. Маланкарі стають засівальниками: посипають одне одного, господарів хат, зустрічних-подорожніх житом-пшеницею і всякою пашницею, щоб «родило поле цьогорік краще, ніж торік», бажають багатої і щасливої долі. І знову розігрують комедійні сценки з місцевого повсякденного життя-буття, але так, що і в Києві дехто впізнає себе.

Обов’язково у Вашківцях на Маланку треба скупатися. У Теплиці, яка  починається з гірських теплих джерел, а тому взимку ніколи не замерзає. Як запевняють місцеві мешканці, ніхто від зимового купання ще не захворів. А теплицькою водою, кажуть, дуже добре змивається нечиста сила, яка могла здуру «прилипнути».

Вашківська Маланка набула розмаху зимового  фестивалю-карнавалу, на який з’їжджаються  тисячі гостей з Буковини, усієї України і з-за її меж.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company