Політика: від переконань до маркетингу

Плинність речей: народження, розвиток, падіння, смерть. Сторінка за сторінкою, день за днем все змінюється і стає історією, яку можемо й  не помітити чи, навпаки, не забудемо ніколи.

Її пишуть ті, хто формує правила, хто вміє маніпулювати впливами. Хто або нищить, або творить. «Ми живемо в епоху плинних ідеологій, – переконує український філософ Володимир Єрмоленко.  – Тобто ідеології, які ми звикли сприймати як протилежні – «праві» й «ліві», перетікають одна в одну. Вже не можемо їх відрізнити». Цей посил науковець детально розгортає й аналізує в новій праці «Плинні ідеології», яку  презентував шанувальникам у столичній «Книгарні Є».

Філософ переконаний: ідеології переживають періоди юності, старості, смерті і палінгенезії, себто становлення, реінкарнації. Такі собі живі істоти, підвладні плинності та зворотності.

На запитання, яку ідеологію сповідує сам, Володимир Єрмоленко пояснив: йому близькі ліберальні ідеї. Хоча і не вважає себе їхнім апологетом – швидше конструктивним критиком. На думку дослідника, лібералізм ХIХ століття – «слизький», бо, скажімо, у тогочасній Британії був дуже тісно пов’язаний з расизмом: тодішня традиція парламентаризму формувала суспільні переконання, що є, мовляв, групи людей, які не заслуговують свободи, – ті ж таки чорношкірі чи раси, які «не вміють розвиватися»...

Кожна епоха змінює світ: збагачуючи його новими істинами, спонукає до кардинальних змін. Ми помиляємось, але водночас і розвиваємося – а це і є найважливішим ымпулсом для світового поступу. Така головна думка «Плинних ідеологій».

А нинішній час – час деградації демократії, коли популізм приводить до влади нових диктаторів, запевняє Володимир Єрмоленко.

Проблема ХХ століття в тому, що ми не віримо в ідеї взагалі. І політика нині перестала бути політикою переконань, а стала ледь не суцільним маркетингом. Тобто сучасні популісти – це навіть не популісти, а маркетологи, які досліджують думки і пропонують натомість гібридні ідеї.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company