Продовольча безпека світу: український вимір

Менше місяця залишилося до завершення терміну дії «Ініціативи про безпечне транспортування зерна та продуктів харчування з портів «Одеса», «Чорноморськ», «Південний», підписаної 22 липня у Стамбулі Україною, Туреччиною та генеральним секретарем ООН Антоніу Гуттерешем і знаної як угода про «зерновий коридор». Пролонгація її дії – одне з ключових питань не лише для України. Від цього залежить стабільність на зерновому ринку і зрештою продовольча безпека світу.

– З початком блокування росією наших морських портів довелося експортувати зерно через західні кордони, – зазначає генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Роман Сластьон. – Вивозили залізницею, автошляхами, а також через річкові порти Дунаю.

За словами пана Сластьона, завдяки активній реалізації зернової ініціативи порти частково розблоковано і за останні два місяці 60% продовольчого експорту йде саме через морський «зерновий коридор». Від початку дії угоди Україна експортувала морськими шляхами 8,1 млн тонн продовольства.

Вторгнення рф в Україну спричинило рекордне зростання світових цін на продовольство, передовсім на зерно та рослинні олії. Відтак у бідних країнах украй загострилася проблема глобального голоду. Відновивши морський шлях експорту української сільськогосподарської продукції, ситуацію вдалося стабілізувати.

– Якщо угода не працюватиме далі, то під питанням буде весняна посівна компанія, – застеріг голова ГС «Всеукраїнська аграрна рада Андрій Дикун. – Бо тоді внутрішні ціни на зерно впадуть і вигідніше буде його купити на ринку, поставити на склад, ніж ризикувати та виходити в поля.

– Нині в Європі продовольча інфляція, – пояснює Микола Горбачьов, президент асоціації «Українська зернова асоціація». – Понад 10 відсотків, такої інфляції не було останні 40 років, І якщо Україна не експортуватиме певний обсяг зерна, то пшениця і кукурудза для таких африканських країн, як Сомалі чи Ефіопія, вже будуть недоступними.

Експерти наголошують: Україна розуміє, яку гуманітарну проблему для багатьох країн несе обмежений експорт зерна. Тому попри тяжкі рани війни боротиметься за право залишитися одним з ключових експортерів на світовому ринку продовольства.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company