Скажемо курінню «Ні!»

Волею ВООЗ щорічно під завісу травня відзначаємо Всесвітній день без тютюну. Цього дня в Україні відбуваються різноманітні заходи, покликані привернути увагу до небезпеки вживання тютюнових виробів, поширити серед курців і некурців інформацію про пагубу, яку несе людям ця звичка.

Але чи спала від цього на силі сама проблема тютюнопаління? Статистика, наведена учасниками пресконференції, приуроченої до Дня без тютюну, однозначно стверджує: немає нині жодних підстав бити у переможні литаври.

Як зазначила очільниця ГО «Здорові ініціативи» Наталія Торопова, в нашій країні нині близько восьми мільйонів курців. І, на жаль, повсюдне ігнорування 14-ї статті Рамкової конвенції ВООЗ, до якої Україна приєдналася ще 2006 року. Йдеться про вимогу до країн уживати ефективних заходів для лікування тютюнозалежних та сприяти припиненню споживання тютюну серед громадян.

Раніше у нас діяла «гаряча лінія» із допомоги курцям, але її перестали фінансувати, і вже два роки, як вона цілковито «вихолола». За свідченнями репрезентативного опитування, яке провели «Здорові ініціативи» спільно з Київським міжнародним інститутом соціології, близько 45% курців в Україні за останній рік намагалися кинути палити, але допомогти їм позбутися залежності від тютюну не взялася жодна установа чи організація. Близько третини курців силкувалися самотужки позбутися цієї напасті, проте… Як стверджує пані Торопова, посилаючись на ті ж таки результати опитування, лікарів не вмотивовано допомагати своїм пацієнтам кидати курити.

Лікар вищої категорії Юрій Стратович вважає, що ініціатива боротьби з тютюнозалежністю має розвиватися за декількома напрямами. І найперше, що необхідно, – стати на заваді формуванню залежності від нікотину у громадян різного віку. За новозеландським дослідженням, у підлітків вона виникає вже після вживання 1-4 сигарет. Юрій Стратович акцентував: нікотин – адиктивний стимулятор, який інтегрується у хімічні процеси організму, через що так важко позбавитися цієї звички. Тому відмову від куріння потрібно стимулювати, як це роблять, наприклад, у Швеції: там співробітників, які не курять, преміюють. Юрій Стратович переконаний: «гарячу лінію» слід невідкладно реанімувати. Більше того – її номер необхідно друкувати на сигаретних пачках: курець має знати, куди йому звернутися по допомогу. Експерти діагностуватимуть рівень тютюнозалежності і даватимуть практичні поради. Адже, як стверджує медик, життя тютюнозалежного скорочується приблизно на 13 років. Курець відчутно вразливіший до онкологічних, серцево-судинних захворювань, а вагітні, які палять, наражають дитину на величезну небезпеку генних мутацій. На думку Юрія Стратовича, частка коштів від акцизів повинна спрямовуватися на розробку програм боротьби з тютюнозалежністю. Зокрема на психологічну просвіту серед дітей.

За словами Наталі Торопової, ефективність самостійної відмови від куріння становить 4-8%, зате спеціальні програми ефективніші у 3-10 разів. Позитивний досвід Великої Британії з найрезультативнішою системою поборювання тютюнопаління, наочно переконує. Британські курці, скажімо, активно переходять на електронні сигарети. Їхня ефективність у процесі відмови від куріння вдвічі більша за нікотинові пластирі. Вони як товар не оподатковується, їх безкоштовно роздають вагітним жінкам і навіть в’язням.

Учасники пресконференції посилалися на слова президента міжнародного фонду «За світ без куріння» Дерека Яха про те, що ефективна антитютюнова політика британської влади забезпечила країні позитивні зрушення у боротьбі з тютюнопалінням. Пан Ях упевнений, що велику роль відіграє ставлення лікарів до куріння, тому радить дати оцінку рівню куріння серед медиків в Україні, довідатися, що саме вони радять своїм пацієнтам.

Серед українців-чоловіків – майже 40 відсотків курців, серед жінок – 10%. Дерек Ях наголошує: якщо між урядом та медиками налагодиться продуктивна співпраця, якщо забезпечимо протидію дезінформації, зокрема про «продукти меншої шкоди», зможемо значно зменшити кількість курців та врятувати багато життів.

Пані Торопова за те, щоб підвищити акцизи на тютюнові вироби і водночас посилити боротьбу з контрабандою сигарет. Сподівається, що лікарі будуть серед перших, хто допомагатиме українцям відмовитися від куріння, а Україна втілить досвід країн-лідерів боротьби із цим лихом. Лише так можна кардинально змінити ситуацію на краще, допомогти людям вивільнитися з гачка нікотинової залежності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company