Сьогодні – гравці, завтра – еліта

Часто діти прагнуть швидше дорослішати, аби… вирішувати питання світового масштабу. Батьки ж переконують, що дорослішати завчасу погано, а розв’язати такі проблеми в юному віці – неможливо. Проте ще 1953 року в Гарварді (США) відбулися перші засідання комітетів ООН, де не було жодного дорослого! Так з’явилася рольова гра для учнів старших класів та студентів вишів – «Модель ООН».

У ній учасники самі розробляють стратегії, тактики, моделі поведінки, розвиваючи свої лідерські якості, підвищуючи впевненість у собі та своїх силах; відточують майстерність підготовки власного виступу, аналізуючи величезну кількість інформації про роботу свого комітету та країни, розвиваючи вміння докопуватися до істини. Це справжній всебічний розвиток, який творить особистість та допомагає їй засвоювати нову інформацію. Учасники гри проходять тренінги, відвідують посольства.

– Уже 3-тій рік ліцей «Наукова зміна» проводить гру «Модель ООН» і з кожним роком вдосконалюється, – розповідає вчитель права ліцею «Наукова зміна» Олексій Троценко. – Систему гри, яку використовували в 2016-2017 роках, спростили: закордоном її орієнтовано на маленькі міста і села. Цього року ліцей переорієнтовано на класичну схему: учасників орієнтують вести дебати, робити висновки, писати резолюції.

…Ті, хто пам’ятає її маленькою бешкетницею у селі, яка могла просидіти цілісіньке літо на дереві в бабусі, зараз, напевно її не впізнають. Охайне довге волосся, окуляри в чорній оправі, діловий стиль і витончена українська мова. Така нині на вигляд учениця випускної групи столичного ліцею «Наукова зміна» Валерія Рибицька. Дівчина вже два роки бере участь у «Моделі ООН» і за цей час встигла стати генеральним секретарем конференції. За її словами, це неймовірний досвід організації проекту, спілкування з делегатами, пресою, гостями, залагодження фінансових питань…

– Успіх – це відчути вдячність людей, для яких ти робиш щось корисне, – пояснює Валерія. – Успіх – мати 98% позитивних відгуків в анкетуванні учасників гри «Модель ООН». Проте годі й думати, що це цілковитий успіх, бо тоді це означатиме – нікуди рости.

Під час своєї першої гри дівчина страшенно боялася, руки тремтіли, навіть мусила гасити надмірне хвилювання валер’янкою. Але добре знала, що конференція вкрай важлива, тому не могла зганьбитися.

– Я була делегатом Ізраїлю в Раді з прав людини –  захищала права засуджених до смертної кари та тілесних покарань, – ділиться спогадами Валерія. – Готувала інформацію приблизно місяць. Було дуже приємно бачити здивування людей, коли вони дізнавалися, що це моя перша гра. Але справжній успіх прийшов наступної гри: я була делегатом Німеччини з питання захисту біженців. Мене оточували випускники з неабияким досвідом, але побачивши мене у грі, порадили куратору взяти до секретаріату.

У цій грі головною є ідея дебатів. Потрібно вміти чути, що кажуть інші, і намагатися здобути ті якості, яких тобі бракує. «Модель ООН» вибірково показує політичне життя країн та розповідає як працює цей складний механізм. Тут кожен може знайти для себе місце: делегат, член прес-центру, організаційного комітету, творець новини у соціальних мережах тощо.

…Його високий зріст та серйозний вигляд одразу запам’ятовуються. Він ні про що не жалкує, цінує свій вибір і вважає, що не можна використовувати того, хто з тобою чесний. Студент другого курсу Києво-Могилянської академії Кирило Кундік певен, що за 3 роки участі взяв від гри все, що тільки міг.

– У першій грі, – згадує Кирило, – був делегатом Республіки Білорусь і не знав, що потрібно готувати, тому підготував інформацію про всі країни. Ця гра принесла перший успіх – я став найкращим делегатом комітету. Навіть не очікував таких результатів! На моєму мандаті мій товариш Сашко Мазур намалював величезний трактор і прокоментував: «За Лукашенка та картоплю!»

Український політолог Михайло Басараб має неабиякі надії на нове покоління учасників рольової гри:

– «Модель ООН» створює додаткові можливості для розвитку справжніх професійних якостей ще у шкільному віці: розширює кругозір школярів, формує активних громадян. Загалом, я певен, що учасники цього молодіжного руху – це майбутні успішні політики, дипломати, управлінці, активісти і бізнесмени.

На думку Михайла, успішним є той, хто почувається комфортно, отримує задоволення від своєї діяльності. Чесноти – основа неконфліктного співжиття у суспільстві. А конфлікти виникають тоді, коли у взаєминах зникає чесність.  Разом з тим, не можна нікому дозволяти зловживати вашою чесністю.

– Сьогодні Україна разом із США, – найбільший ворог для російських політичних еліт, – стверджує Михайло Басараб. –  І це є найбільшим викликом для українців. Якщо усунемо цей загрозливий чинник, то відносно швидко усунемо й болючі внутрішні проблеми. Не маю жодних сумнівів: Україна стане провідною європейською державою. Українці демонструють високі стандарти громадянської відповідальності, патріотизму, самопожертви. І неймовірну жагу до життя. Учасники «Моделі ООН» покликані бути патріотами нашої держави, адже вони майбутня еліта України. І в дорослому житті мусять прагнути до самовдосконалення, ставити перед собою найвищі цілі. Потрібно розширювати коло відомих експертів, які б допомагали гравцям розробляти документи для практичного втілення. Маємо максимально наблизити умови гри до реального життя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company