«Солов’їна» просить захисту

Статистика використання української мови у побуті та у громадських місцях плачевна, а тиск русифікації на наших громадян не послаблюється. Такої думки Тарас Шамайда, співкоординатор громадського руху «Простір свободи». Напередодні Дня української мови та писемності ця організація представила в Укрінформі аналітичний огляд «Становище української мови в 2020 році».

За словами пана Шамайди, значна частина українців, які вважають українську мову рідною, не розсовляють нею навіть удома. Експерти «Простору свободи» дійшли висновку, що лише 53% спілкуються українською завжди або переважно.

– Традиційно найбільший відсоток використання державної мови в усіх сферах маємо на Заході (понад 90%), трохи менше в Центрі (понад 70%), на Півдні спілкується українською близько 30% громадян. На Сході цей показник ще менший – лише 20%.

Втім посипати голову попелом не варто. Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь запевняє: у Донецькій області понад 99% першокласників вчаться українською. А загалом, додає чиновник, уже в дев’яти областях України рідною мовою навчається сто відсотків першачків. Незважаючи на те, що мешканці Луганщини та Донеччини переважно розмовляють російською, більшість батьків першокласників усвідомлюють важливість освіти їхніх дітей державною мовою. Є, проте, регіони, де українська і нині подекуди почувається наче в гостях. У Закарпатті та на Буковині значна кількість учнів навчається відповідно румунською та угорською мовами. А у школах Харківщини переважають російськомовні уроки.

Як зазначив пан Кремінь, багато звернень та критики від громадян щодо мови навчання у школах та вишах столиці: тут освітяни теж дозволяють собі спілкуватися на заняттях та викладати предмети російською.

– Сподіваємося найближчим часом зустрітися зі столичним міським головою і детально обумовити проблему, яку порушують люди у своїх численних зверненнях, і кардинальне вирішення якої вже давно назріло, – підсумував Тарас Кремінь. На його думку, починати потрібно з якості педагогічних кадрів: – За нашою інформацією, саме педагоги у переважній більшості, особливо на позашкільних заходах, спілкуються російською. Нав’язують нашим дітям чужу мову.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company