У «домі Мазепи», де нуртує лицарський дух

Музей гетьманства на столичному Подолі, розташований у «будинку Мазепи», пам’ятці архітектури початку XVIII століття, зберігає понад 6000 унікальних експонатів.

То де ще, як не тут, відчути козацько-гетьманську добу! За ціну горнятка кави на вхідний квиток довідаєшся стільки незнаного про «славних прадідів великих», гетьманів України Богдана Хмельницького, Івана Мазепу, Пилипа Орлика, Павла Скоропадського… І не лише з експозиції – до послуг відвідувачів фонди музейної бібліотеки, понад 3,5 тисячі книг: нові історичні розвідки українських і зарубіжних науковців, зібрання праць визначних втчизняних учених Миколи Костомарова, Володимира Антоновича, Михайла Грушевського, Дмитра Яворницького…

Унікальні експонати – світлини з родинного архіву, документи та матеріали – передала музеєві Олена Отт-Скоропадська, наймолодша донька гетьмана Павла Скоропадського. І ніби перегук з героїкою тієї доби Української революції – вражаюча мистецька картина «Козак Мамай» Галини Назаренко: художниця створила її цілковито з бойових гільз. Як оберіг, на прохання воїнів-оборонців, учасників російсько-української війни. Цей образ сучасних козаків-захисників нашої держави став окрасою музейної експозиції.

В музеї знайомимося з Володимиром Панченком, провідним науковим співробітником, істориком, філологом, письменником, перекладачем. І дивовижним оповідачем, який влаштував нам, на той час єдиним відвідувачам музею, незабутню мандрівку експозицією, а насправді – яскравими подіями нашої минувшини.

Володимире Олександровичу, яка вікова категорія переважає серед відвідувачів Музею Гетьманства? – поцікавилися ми.

– Важко визначити якусь певну. Наш музей відвідують люди різного віку. Нещодавно приймали цілими групами школярів.

Можна стверджувати, що після революції 2014 року люди стали більше цікавитися нашою історією?

– Так, певним чином. Для прикладу, у нашому музеї побільшало відвідувачів – вихідців з Криму та Донбасу. Думаю, для них це моменти істини – довідатися незаангажовану історію, а саме таку наш музей і подає.

Якими експонатами особливо пишається ваш музей?

– Таких дуже багато: ікони, артефакти XVIII століття… Вельми цінними є подарунки Гетьманівни Олени Отт-Скоропадської…

Назвіть кілька причин, чому, на вашу думку, конче варто відвідати Музей гетьманства?

– Найперше: наш музей – острівець живого козацького духу. Чогось подібного у столиці, як на мене, просто немає. По-друге, це наш унікальний колектив, який живе минувшиною і вірить у майбутнє. І трете за ліком, але не за значенням: у час війни, коли реально боронимо нашу Незалежність, надважливо консолідувати націю. Українцям потрібні ідеали. А наш музей допомагає відчути і зміцнити дух національної єдності.

Українці, як це не сумно, рідко ходять до музеїв. Пандемія відчутно виснажила потік відвідувачів. А державотворча нація має знати власну історію, вчитися на помилках минулих поколінь. Дехто просто не усвідомлює, що живе в державі з багатющою героїчною історією, в країні, якою справді треба пишатися. Усвідомлення цього додає сили – громадянинові, громаді, нації. Розсіюється туман, зникає з очей полуда, люди стають здатними аналізувати все, що відбувається в країні, вчаться критично мислити.

А тому не минаймо музеїв! І передовсім – наш Музей гетьманства.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company