Українська музика: кого почути, що слухати?

Війна вже багато змінила в українцях. Ми починаємо розуміти цінність нашої незалежної європейської держави, її неповторність у всіх сенсах. Ми цілковито відмежовуємось від руйнівного російського, плекаючи й популяризуючи своє: фільми, книги, музику…

За всіх часів наша рідна пісня рятувала, розраджувала, наснажувала людей, громаду, народ. Сьогочасне лихоліття – не виняток. Нині чи не ввесь світ знає нашу червону калину, що у лузі похилилась. І нас, неподоланних, бо ж «ми тую червону калину підіймемо», а славну Україну розвеселимо!

Звісно, українська музика багата не лише на народні та давні патріотичні пісні. Можемо вповні пишатися і творами сучасних молодих талановитих музикантів.

«Один в каное»

Це львівський інді-гурт, чия назва походить від одного з імен індіанців – Вікенінніш. Шестипелюсткову квітку, логотип гурту, запозичено з поширеної форми резонаторних отворів традиційної української бандури. А кожна пелюстка ще й символізує човен.

За іронією долі, гурт став відомим саме завдяки своєму однойменному треку, у якому «хвиля носить, буря рве». Човен уособлює людини, що загубилась у житті й пливе за течією, чекаючи на свій кінець. Пісня пересипана галицьким діалектом («Може, іменно тобі ся вдасть до цілі доплисти»). До речі, композиція – покладений на музику вірш Івана Франка.

Родзинкою гурту є музичний інструмент перкусія. Загалом акорди «Один в каное» сповнені чуттєвості, щирості та ніжних емоцій. Слухаючи їх, починаю розуміти простоту й швидкість життя, що неабияк спонукає говорити й робити «тут і зараз», бо іншого такого не буде.

Макс Пташник

Цього хлопця називають найяскравішим представником нової школи незалежної українськомовної сцени, хоча він навіть не музикант, а сонграйтер та аранжувальник.

Про себе Макс каже так: «Я сонграйтер, але дуже лінивий. В мене були ідеї. Але все почалося з того, що в нас (із Morphom вони випустили спільний альбом, – ред.) була пісня «51», проте не було другого куплету. Я ненавиджу писати другі куплети тому, що… Навіщо вони взагалі треба?»

Найвідоміший трек Макса «Поки ніхто не бачить» розповідає про нерозділене кохання ліричного героя, а на час війни він став справжнім символом любові на відстані. Від себе рекомендую послухати пісні «Не чекай мене» і ту ж таки «51».

«Жадан і Собаки»

Так-так, це той самий Сергій Жадан, від рим якого пробирає аж до пучок. Як-то кажуть, талановита людина талановита в усьому, тож і в музиці Сергій проявився.

«Жадан і Собаки» виникли в Харкові на початку 2000-х, і, як на мене, силует «нульових» проступає між рядків їхніх пісень. Хриплий голос соліста і «свояцька» манера гри роблять свою справу.

На мене найбільше враження справляє трек «Ріка», адже його слова неначе пророчі для сучасних подій в Україні: Лишається світло з усіх утіх, І небо наповнюється голосами… Палає вогонь для усіх, хто пішов, Звістка здається такою гіркою… Місце прощання болюче, як шов, Ніби стоїш над нічною рікою…

До речі, сьогодні Сергій Жадан обороняє місто Харків, а Польська академія наук висунула письменника на Нобелівську премію з літератури.

«квіткіс»

Це наймолодший представник української музики в цьому огляді: гурт засновано лише в травні 2020 року. З самого початку «квіткіс» прагнули грати «щось схоже на бритпоп», але зупинилися на поп-панкові, бо «він більш емоційний і легший у виконанні». Творчість «квіткіс» порівнюють зі звучанням таких гуртів, як «My Chemical Romance», «Box Car Racer», «Green Day» та «Simple Plan». У більшості їхніх пісень звучать гітара з ефектом дисторшн і швидкі ударні. Пісні переважно тривають менше 4-ох хвилин. Недавня композиція хлопців «Привиди» за рахунок потужних ударних нуртує духом боротьби. За словами музикантів, «вона – для Героїв, які не просто боронять нашу землю від усіляких покидьків-свинопсів, а й дають їм на горіхи на всіх фронтах».

Mistmorn

Це вже третій музичний проєкт співака Романа Єфімова. Він отримав популярність завдяки пісні «Дідько, я у розпачі…», що набрала майже 400 тис. прослуховувань на Sound Cloud та понад 1,5 млн на YouTube. До речі, You Tube-канал Mistmorn посідає 52-ге місце в списку українськомовних музичних каналів. Також Mistmorn публікував жартівливі пісні, наприклад, за мотивами мемів, у Телеграм-каналі, проте згодом видалив їх, незважаючи на позитивну оцінку слухачів. 15 грудня 2021 року в Telegram-каналі Mistmorn повідомив, що через проблеми зі здоров’ям призупиняє творчу діяльність.

* * *

Українська музика багатогранна й цікава. Поєднує фольклорні мотиви, що чарують Європу своєю автентичністю, і старий добрий рок, близький бунтівній молоді.

Яка революційна онова виглядає нашу музику після Перемоги? Дочекаємося!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company