Виші чекають абітурієнтів з окупованих територій

Що робити, коли хочеш здобути освіту в українських вишах, але залишився в окупованому Криму чи на підконтрольній бойовикам частині Донбасу? Як знайти відповідь на це доленосне для тисяч юнаків та дівчат питання, розповідали на прес-конференції «Нові можливості прийому на навчання осіб, що проживають в зоні проведення АТО та на тимчасово окупованій території Криму».

Генеральний директор фонду «Відкрита політика» Ірина Жданова повідомила, що їхня громадська організація розпочала інформаційно-роз`яснювальну кампанію для потенційних абітурієнтів з окупованих територій.

Ініціативу громадськості підтримало Міністерство освіти та науки України. Нині випускники, які ще з ранніх класів планували навчатися в українських університетах, не мають можливості вчасно пройти зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО), скласти вступні іспити. Бо складання «единого государственного экзамена» на території окупованого Криму завершується 30 червня, й учнівська молодь не встигає вчасно виїхати на «материкову» Україну, щоб скласти ЗНО. Аби розв’язати проблему, до Міносвіти звернувся народний депутат України Мустафа Джемілєв.

– Прохання полягало в тому, щоб перенести для них (кримських абітурієнтів О.Н.) дату додаткової спеціальної сесії ЗНО. Що ми і зробили, – зазначила міністр освіти та науки України Лілія Гриневич. – Винятково для кримчан визначено нові дати: реєстрація для участі –  до 20 червня, а сама сесія – з 4 по 12 липня.

Міністр розповіла про нову освітню програму для випускників шкіл, розташованих на окупованих територіях. Зокрема, окреслила декілька етапів реалізації програми окремо для Криму та Донбасу.

У кримській частині програми, яку назвали «Крим – Україна», передбачається відкрити освітні центри на базі 10-ти українських університетів, перелік яких оприлюднять трохи згодом. Там кожен абітурієнт зможе скласти державну підсумкову атестацію (ДПА) та ЗНО.

– Школярі зможуть подати там освітню декларацію про те, які предмети вивчали у «російських» школах, – пояснила Лілія Гриневич. – Якщо вивчали математику і мають з неї позитивну оцінку, то в атестаті буде зазначено: «атестовано». Але без конкретної оцінки. Обов’язковими у складанні ЗНО мають бути два предмети: українська мова та історія України.

На час проведення іспитів «базові» університети надаватимуть абітурієнтам безкоштовне проживання і гуртожитках. Окремо Лілія Гриневич зупинилася на переліку документів, потрібних для вступу.

– Ми в курсі труднощів, які є у випускників, – наголосила міністр. – Тому від них не вимагається пред’являти український паспорт. Потрібно мати при собі свідоцтво про народження та будь-які інші документи, які ідентифікують особу.

Міністр прокоментувала і ту частину програми, яка стосується Донбасу. Зокрема, зазначивши: пройти тестування ЗНО і ДПА абітурієнти з цієї окупованої частини України зможуть саме у ВНЗ Донеччини і Луганщини Уточнивши: йдеться про виші, які є на території цих двох областей чи евакуйовані з цього регіону в інші області України.

 – Їхній перелік буде чітко визначений Міністерством освіти, – пообіцяла Лілія Гриневич. – Але повторну сесію зможуть скласти лише ті юнаки і дівчата, які перебувають на розмежованій території.

На прес-конференції також йшлося про набір студентів за державним замовленням.

– В Україні кількість випускників у цьому році зменшилася на 8%. А число державних місць – на 6%, – зауважила міністр освіти.

Начебто пропорції «урізання» на користь абітурієнтів. Але урядовець не врахувала студентів, які навчаються у коледжах та професійних технікумах. А вони також мають намір вступати до вищих навчальних закладів. Також цей відсоток не враховує цьогорічних випускників з Криму та Донбасу.

На запитання кореспондента «Грінченко-Інформу» щодо подальшої долі студентів, які нині навчаються на окупованій території та не мають зараз можливості перевестись до українського вишу, міністр освіти зазначила, що в законі «Про освіту» є важливе положення про визнання кваліфікацій. І це питання вирішуватиметься в майбутньому, в процесі реадаптації звільнених територій. Утім, як запевнила Лілія Гриневич, «зараз ми заклали законодавчі підстави для цього процесу».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company