Власний бізнес у 50+? А чом би й ні?

Пандемія COVID-19 породила безпрецедентні виклики як для урядів, бізнесу, так і для суспільства. Суттєво попсувала життя і людям передпенсійного та пенсійного (чи як прийнято нині писати, «срібного», «третього») віку. Обкраявши їм і так куці можливості працевлаштуватися і стабільно заробляти. Як практично вирішити такі непрості завдання, обговорювали учасники круглого столу «Гендерна срібна економіка для розвитку місцевої громади».

– Нам не треба вигадувати велосипед, бо такі проєкти вже успішно реалізують міста країн ЄС та й України, – констатувала керівниця управління з питань гендерної рівності Департаменту соціальної політики КМДА Тетяна Гузенко. – В італійській Генуї перший «Університет третього віку» відкрили ще 1983 року. У нашій Вінниці навесні цього року затвердили трирічну міську програму «Громада відкритих можливостей для людей похилого віку Вінницької територіальної громади».

А минулої осені ГО «Асоціація університетів третього віку «Клепсидра» презентувала на конкурсному відборі для надання фінансової підтримки з бюджету Києва проєкт «Гендерна срібна економіка». Як запевнила Аліна Халецька, віцепрезидентка асоціації, цей проєкт запрацює в українській столиці. І дасть змогу розвивати ринок праці для людей передпенсійного та пенсійного віку, формувати нове економічне мислення в ГСЕ (гендерній срібній економіці). Зокрема допоможе цій віковій категорії киян комунікувати, обмінюватися досвідом, визначатися у можливостях працевлаштуватися, створюючи умови для самозайнятості.

Гендерна срібна економіка для розвитку сім’ї та материнства

Людей «срібного» віку в нашій країні чимало – кожен п’ятий. І ця категорія громадян кількістю лише приростатиме. Тому цілком природній суспільний попит на конкурентоспроможне й інноваційне економічне середовище, в якому люди від 50-ти років плідно працюють. І завдяки цьому розвивають ринки як споживачі та й ведуть здорове, продуктивне життя.

– Наша програма покликана об’єднати людей, які цікавляться цим напрямом, передати інформацію до депутатів місцевого рівня, до комунальних підприємств, працівників КДМА, роботодавців у Києві, – наголосила членкиня правління ГО «Асоціація «Клепсидра», фасилітаторка, бізнес-тренерка Тетяна Новицька.

Кожна вікова група – цінна. І вкрай важливо, щоб суспільство, влада ефективно розпорядилися цими цінностями. Це, вважає експертка з питань гендерної рівності Олена Білик, допоможе ефективно долати і гендерні розбіжності.

– Звісно, є ризики,– погоджується пані Олена. – Але їх потрібно і можна уникнути, застосовуючи різні аналітичні практики: біотестування, аналіз цінностей та потреб відповідної вікової групи тощо.

Ґрунтовно окреслила значення ГСЕ для розвитку сім’ї та материнства експертка з питань діалогу поколінь, фасилітаторка та бізнес-тренерка Анна Валенса:

– Мами, яким 50+ і в яких виростають діти, відчувають синдром «спустошеного гнізда». Це велика внутрішня проблема, яка стає соціальною. А могла б стати соціальним рішенням. Адже у жінок «срібного» віку є свої економічні переваги: вони мають вільний час і достатньо стабільне соціальне становище, щоб працювати. Вони виважені психологічно, неконфліктні, добросовісні, цінують місце роботи і стабільність, готові вчитися, мають звичку піклуватися про оточення, а це позитивно впливає на команду.

Ринок праці і гендерна срібна економіка

– Основні наші завдання – створювати реальні робочі місця для людей «срібного» віку, – сказав, долучаючись до розмови, засновник соціального підприємства «Університет третього віку «Європейський», бізнес-тренер Віктор Тиркало. – І вказувати нашим слухачам сфери, де вони можуть працювати, заохотити їх до бізнесосвіти, щоб формувати підприємницькі компетенції, які дадуть їм можливість впевнено створювати мікропідприємства.

Для мене поширений нині термін «підвищення кваліфікації» видається не зовсім коректним, – зауважила, долучившись до розмови у режимі онлайн заступниця директора Департаменту реалізації політики зайнятості Державного центру зайнятості Валентина Мельник. – Було б правильніше назвати це «системою безперервного професійного навчання»… До того ж досить важливим є питання кар’єрного консультування. Необхідно розробити програму з підготовки кар’єрних консультантів для людей «срібного» віку.

– Цих людей можна залучати саме в інтелектуальні сфери життя, – вважає керівниця ГО «Центр освіти «Університет третього віку» Оксана Степанюк. – Адже пандемія і локдаун засвідчили силу виживання інтелектуальних секторів економіки. Тому наші «поважні» можуть спокійно реалізувати себе у цьому напрямі, бо фізичного здоров’я їм не завжди вистачає, а інтелекту не бракує.

Керівниця ВГО «Територія Жінок», експертка з питань культурної спадщини Лілія Шевченко розповіла про роботу над проєктом артілі людей «срібного» віку для збереження культурної спадщини, народних промислів.

– Бажаю нам зібратись через пів року і вже презентувати результати нашої праці, – підсумувала обговорення Тетяна Гузенко.