Володимир ГОРБУЛІН: У ГІБРИДНІЙ ВІЙНІ НЕМАЄ ПЕРЕМОЖЦІВ

Книжку «Світова гібридна війна: український фронт», яку видав колектив Національного інституту стратегічних досліджень, в «Укрінформі» презентував директор інституту, колишній секретар Ради національної безпеки і оборони  Володимир Горбулін.  У монографії йдеться про системну кризу світового правопорядку, яка спричинила гібридну війну. Призвідцем стала Росія, а полем реального бою – українська земля.

Про глобальне протистояння й український фронт – кілька футурологічних тез, висловлених Володимиром Горбуліним. У найближчий час можливі як відкрита агресія боку Росії, так і кремлівський ультиматум про федералізацію чи перетворення Донбасу на «сіру зону». Будь-який із цих варіантів чи їхня комбінація, на думку Володимира Горбуліна, завершиться лише одним: знищенням України, швидким чи повільним. За словами експерта, цивілізована Європа поводиться, як у часи Гітлера, коли думала, що, поступившись суверенітетом Чехії, задовольнить агресора. «Щоб усе стало добре, як і раніше». Якщо європейські політики вважають, що, заглушивши багаття війни на Донбасі, доб’ються миру, то глибоко помиляються, вважає Володимир Горбулін. Бо «гібридна війна – війна без переможців».

Одна з головних причин –  у природі Росії як імперського утворення, що живиться експансією під проводом «єдиноначальника». «Росія ніколи не зупиниться в своїй агресивній політиці». Хіба що тоді, зауважимо від себе, коли сама розвалиться. «Україна дала можливість господарювати у власному домі» і розплачується сьогодні за поступливість. Агресор постійно змінює способи використання свого арсеналу. Так, сьогодні, на думку Володимира Горбуліна, Росія використовує організаційну зброю, якою дезорганізовує українську економіку, наприклад, енергетику, розхитує політичну систему, веде інформаційну атаку через свої і підконтрольні українські ЗМІ. «Росія доводить неспроможність України, як держави». Цивілізований світ має втомитися від Криму та Донбасу, і це дасть можливість Росії одноосібно господарювати на  Сході Європи, в інших куточках світу.

Як має діяти Україна, опинившись «на перехрестях усіх форм гібридної війни»? Передовсім – визначитися із характером конфлікту. У нас не АТО – з нами ведуть гібридну війну, яка включає в себе різні компоненти, зокрема  тероризм і класичні військові оперції. Наша відповідь має бути адекватною і багатовекторною, а не лінійною. «Ніхто за Україну воювати не буде і вся тактика й стратегія – у наших руках». Ми знову люто б’ємося за незалежність. «Наша журналістика повинна бути войовничою, але не самовбивчою. Кожен позитивний приклад у ЗМІ – це постріл по ворогу».  І тут знову має сказати своє слово творча інтелігенція, науковці, нам треба повертати повноцінний державний статус українській мові.

А про будь-які компроміси, коли ворог на нашій території, говорити неможливо: це лише консервує позиції сторін «Як тільки вийдемо на кордон з Росією, після того як наведемо лад на Донбасі, – можна і про компроміси поговорити».