ВСТУПНА ПОРА. ЩО ЗМІНИЛОСЯ?

На вступників та вищі навчальні заклади  в 2016 році чекає вісім базових змін, що відрізнятимуть цей вступний рік від попередніх. Про них розповідає перший заступник міністра освіти і науки України Інна СОВСУН.

 «Новий зміст»

Цьогорічний набір здійснюватиметься за новим єдиним переліком галузей і спеціальностей, затвердженим 2015 року.

«Раніше абітурієнт вступав на вужчу спеціальність, що обмежувало можливість змінити в майбутньому освітню траєкторію. Крім того, ця зміна відкриває нові можливості вишам для розробки власних освітніх програм», – пояснює Інна Совсун.

Тільки за конкурсом

В цьому році вже не діють норми ані про позаконкурсний вступ, ані про цільовий прийом. Усі учасники вступної кампанії проходитимуть конкурсний відбір.

Разом з тим  абітурієнти, котрі з об’єктивних причин потребують підтримки держави, вступатимуть за конкурсом, але на основі інших  видів вступних випробувань. Для деяких категорій збережено право:

 •  вступу за співбесідою;
 •  вступу за квотами та вступними іспитами;
 •  вступу за особливим порядком складання вступних іспитів та квотами для мешканців тимчасово окупованої території;
 • вступу за особливим порядком складання вступних іспитів для мешканців непідконтрольної території та населених пунктів, в яких немає умов для здійснення стабільного освітнього процесу.

Зокрема, вступати за співбесідою зможуть:

 • учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, потерпілі від Чорнобильської катастрофи, що стали інвалідами,  хворіють на променеву хворобу та закінчили середні й професійно-технічно навчальні заклади  з відзнакою чи лише з відмінними оцінками;
 • особи, які стали інвалідами внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21.11. 2013 року по 21.02. 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революція Гідності), за умови їх звернення за медичною допомогою у період з 21.11.2013 року по 30.04.2014 року;
 • визнані інвалідами війни відповідно до пунктів 11-14 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (військовослужбовці, резервісти, військовозобов’язані, працівники силових структур, учасники добровольчих формувань та волонтери).

Вибирати між конкурсним відбором за результатами ЗНО та вступними іспитами, а також розраховувати на вступ за квотами на основі базової загальної середньої освіти (БЗСО) та повної загальної середньої освіти (ПЗСО) можуть такі вступники:

 • особи, які мають захворювання, що можуть бути перешкодою для проходження зовнішнього незалежного оцінювання;
 • діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа;
 • особи, звільнені з військової служби (у тому числі демобілізовані) після 30 листопада 2015 року;
 • особи, яких законом визнано учасниками бойових дій та які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, у тому числі ті, які проходять військову службу (крім військовослужбовців строкової служби) в порядку, визначеному положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Обсяг квот університети визначатимуть  на власний розсуд, Міністерство освіти і науки встановило лише максимальний поріг, а саме: ВНЗ на території Донецької та Луганської областей можуть відвести під квоти до 30% від державного держзамовлення, всі інші ВНЗ – 10%.

Перелік документів для вступників, які мають право на зарахування за співбесідою, на зарахування в межах встановлених квот та на першочергове зарахування, можна знайти на сайті МОН.

Місце йде за вступником

Завдяки цьому нововведенню місця у ВНЗ приноситимуть вступники, які їх вибороли.

«В минулому році ми випробовували таку модель, коли обсяг місць держзамовлення в університеті коригувався відносно популярності у студентів з вищими балами ЗНО. Тоді відбулося укрупнення потоків за державним замовленням, тобто сильніші університети отримали б більше місць, менш популярні – менше, що, в принципі, було закладено в основу закону про вищу освіту», – зазначила Інна Совсун.

У 2016 році ця модель реалізовуватиметься тільки на денній формі навчання (набір на перший курс) за всіма освітніми рівнями, крім набору на молодшого спеціаліста.

Для вступників з Криму та Донбасу

МОН розробило повноцінну стратегію підтримки вступників з Криму та Донбасу. Особливі умови, наприклад, для абітурієнтів з Донбасу дозволять їм вступати за іспитами в університети, евакуйовані з території антитерористичної операції.

У зв’язку з тим, що минулого року у вступників з Криму та Донбасу були проблеми зі збором потрібних документів, МОН розробило правила, за якими вони матимуть змогу вступати до  вишів навіть якщо, наприклад, не зможуть надати додаток до документа про  базову загальну середню освіту тощо.

Електронна подача документів

В цьому році прийом документів на  вступ за результатами  ЗНО здійснюватиметься лише в електронній формі. Кожен абітурієнт зможе завантажити свої документи з будь-якого місця, де є комп’ютер та доступ до Інтернету.

Студенти, які з певних причин  не матимуть можливості подати власні документи в електронному вигляді самостійно, зможуть це зробити у визначеному ними вищому навчальному закладі, де спеціалісти допоможуть абітурієнтові завантажити документи.

15 заяв на 5 спеціальностей

Під час попередніх вступних кампаній  абітурієнти мали можливість подавати 15 пакетів документів у п’ять університетів. В цьому році акцент змінено на профорієнтацію майбутнього студента. Абітурієнт на свій вибір зможе подати 15 заяв на 5 різних спеціальностей за держзамовленням на денну форму навчання у будь-які університети.

«Якщо  майбутній студент хоче стати лікарем й давно визначився зі своїм призначенням, навіщо йому подавати документи на інші напрямки? Логічніше, якщо він подасть усі п’ятнадцять заяв на вибрану спеціальність у різні університети, чим збільшить свої шанси на вступ. Саме це ми й зробили в цьому році», – пояснила Інна Совсун.

ЗНО для вступу в магістратуру

В цьому році – це просто експеримент. Експерти, міжнародні організації та дев’ять університетів, що зголосилися взяти участь у цьому пілотному проекті, практично цілий рік розробляли тест для спеціальності 081 Право. В тих навчальних закладах, які брали участь в розробці,  вступ в магістратуру на «Право» здійснюватиметься за результатами зовнішнього тесту.

В майбутньому це дасть можливість забезпечити рівні умови для вступників на цю спеціальність, зробити прозорішим вступ до магістратури.

«Мене часто питають, чи можливо буде запустити подібний набір й на інші спеціальності. Особисто я вважаю, що при наборі на магістратуру на більшість спеціальностей запровадити подібну систему неможливо. Одна з ключових ідей реформи у сфері вищої освіти – розширення автономії вищих навчальних закладів, що, в першу чергу, стосується розробки освітніх програм. Уніфікований іспит на магістратуру може повністю знівелювати цю автономію.

Але є спеціальності, за якими ступінь уніфікації є й має бути високим, наприклад, так звані регульовані спеціальності: медицина, військові спеціальності  тощо. Тобто є перелік спеціальностей, для яких така форма іспиту виправдана й є сенс продовжувати далі роботу у вибраному напрямку», – зазначила Інна Совсун.

Студент управляє своєю освітою

В цьому році третій предмет для вступу за результатами ЗНО абітурієнт вибиратиме з «лінійки» предметів, запропонованих вишем. Тобто 2 предмети фіксовано визначає ВНЗ, а третій, серед запропонованих варіантів, – вступник. Саму «лінійку» на власний розсуд визначатимуть вищі навчальні заклади.

Це нововведення доповнить новації попередніх років. Зокрема, «перехресний вступ», за якого абітурієнт має можливість вступати до магістратури або на молодшого спеціаліста за спеціальністю, відмінною від отриманої під час навчання на бакалавраті.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company