Є ЗАКОН «ПРО ОСВІТУ»!

5 вересня 2017 року – знаковий день для вітчизняної освіти. 255 народних депутатів України у другому читанні підтримали новий Закон «Про освіту».

Міністр освіти і науки Лілія Гриневич назвала цей закон «шансом для нашої освіти до змін», пояснивши, що «без нових можливостей, закладених в закон, розвиток був би неможливий». Водночас урядовець зазначила: попереду багато копіткої роботи. Пояснивши, що найважливіші механізми, такі як, наприклад, незалежна сертифікація для вчителів, потребують чітко виписану і узаконену процедуру.

Як зазначає офіційний сайт МОН України, найбільше новий закон потрібен для впровадження масштабної реформи середньої освіти «Нова українська школа».

Відповідно до сучасних тенденцій у Європі та світі, закон передбачає три форми здобуття освіти: формальну (офіційне підвищення рівня освіти), неформальну (підвищення рівня поза офіційною системою підвищення кваліфікації – тренінги, гуртки, курси) та інформальну (самоосвіта).

Також узаконено  фундаментально новий підхід до розвитку вчителя та його педагогічної свободи. Зокрема, закон формулює такі нові засади підвищення кваліфікації вчителів:

– на підвищення кваліфікації упродовж 5 років відводитиметься не менше 150 годин. При цьому вчитель має самостійно вирішити, яку кількість годин з цього обсягу використовуватиме щорічно для навчання.
– педагог сам вирішує, де підвищувати кваліфікацію.
– держава з коштів спеціальної освітньої субвенції, а також місцеві органи оплачують підвищення кваліфікації для вчителів, навіть якщо педагоги обирають платні курси.

Закон також стимулює педагогів оволодівати новими методиками навчання через зовнішню незалежну сертифікацію. Вчителі , які це пройшли, отримають додаткову 20-відсоткову надбавку до заробітної плати.

На зміну старій парадигмі, коли за пострадянською традицією зміст освіти визначався Міністерством, пропонується сучасна європейська модель, за якої Уряд (Міністерство) затверджуватиме стандарти освіти, а заклади освіти розроблятимуть освітні програми, що мають гарантувати виконання освітніх стандартів. У випадках, коли документ про освіту має видаватися державою, освітні програми проходитимуть акредитацію.

Місцеві органи влади позбавляться права контролювати освітній процес, у їхніх повноваженнях залишиться виключно створення відповідного освітнього середовища. При цьому на базі Державної інспекції навчальних закладів буде створено незалежний орган – Агентство забезпечення якості освіти, до повноважень якого належатимуть питання акредитації освітніх закладів (крім вищої освіти). Регіональні підрозділи Агентства, що будуть абсолютно незалежними, забезпечуватимуть фахове інспектування закладів освіти.

Напишіть відгук

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company