Уродила рута… рута…
Волі нашої отрута.
(Тарас ШЕВЧЕНКО, «Чигрине, Чигрине…»)
Не заїжджа зірка політики чи «шоу-бізу», не гучний фестиваль сколихнули Чигирин. Такого зібрання людей у центрі гетьманської столиці не бачили давно. І привід був зовсім не святковий. Майже півтисячі чигиринців, жителів довколишніх сіл, посланців з Канівського і Черкаського районів зібралися на мирну акцію протесту проти побудови приватним акціонерним товариством «Миронівський хлібопродукт» птахофабрики торговельної марки «Наша Ряба» – у передмісті, на землях Рацівської сільської ради.
За даними Черкаського ГУ статистики, основними забруднювачами атмосферного повітря в області є підприємства: ПАТ «Черкаське хімволокно» (42% від загального обсягу викидів), ПАТ «Миронівська птахофабрика» (15%) та ПАТ «Азот» (6%). Тобто «нашорябівські» курники загиджують повітря у 2,5 разу інтенсивніше, ніж гігант хімічної промисловості»
Громадськість Чигиринщини з грудня 2015 року спрямувала сотні листів до Президента, Кабінету міністрів, міністерств і відомств, правоохоронних органів з приводу лобіювання місцевою владою інтересів курячого бізнесу. Однак знову-таки спрацювало бюрократичне «замкнене коло»: замість того, щоб безпосередньо перевірити чисельні факти зловживань і правопорушень, викладених у скаргах, державні органи перенаправляли листи до Черкаської облдержадміністрації, яка, в свою чергу, відписувала відповіді, посилаючись на позицію Чигиринської райдержадміністрації.
Обурені протестувальники так і не дочекалися появи Чигиринського міського голови Степана Буханця та очільниці райради Валентини Алєксєєвець, хоча їх запрошували на мітинг письмово.
А керманича райдержадміністрації Володимира Клименка на мітинг навіть не кликали: на думку громадськості, він і його «команда», сформована з немісцевих, – дуже зацікавлені прибічники будівництва курників на історичній землі.
Цього разу акція протесту пройшла мирно, на відміну від попередніх, які відбувалися в самому епіцентрі протистояння – селі Рацеве. Вкотре люди вимагали покарати сільську голову Ларису Постригань, яка з погрозами і побиттями діє від імені «Нашої Ряби». Зокрема, третього червня сільський голова накликала на зібрання селян підрозділ «нашорябівської» охорони. Дебелі парубки напали на мешканців села та «азовців», які підтримують протестувальників. За те, що тоді пролилася кров, ніхто так і не відповів перед законом. Як зазначають активісти, місцеві правоохоронні органи, на жаль, зайняли позицію фактичного невтручання. А тим часом соціальне невдоволення наростає.
«Досить олігархам знищувати природу Черкащини та з історичного краю робити суцільний курятник!», «Якщо наші вимоги не почують, ми будемо вдаватися до інших радикальних кроків у рамках Конституції України!», «Зробити з серця України, Гетьманського краю смердючий курятник – це ганьба!», – ось лише деякі тези з виступів учасників зібрання.
Як зазначається в резолюції мітингу, підтриманої громадою, намагання побудувати мегаптахофабрику поблизу Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» – нахабний цинізм і зневага духовних цінностей українського народу. Присутність екологічно небезпечного виробництва завдасть непоправної шкоди життю і здоров’ю багатьох тисяч людей. Відбудеться екологічне забруднення краю, серцем якого є національна святиня – славетний Холодний Яр. Зрештою, приведе до знищення туристичної галузі району. Така бездіяльність та безвідповідальність влади може призвести до створення зони нестабільності в центрі України та соціально-політичного вибуху.
Учасники мітингу надіслали до Президента України, Генеральної прокуратури телеграми з вимогою негайно звільнити голову РДА Володимира Клименка. Чигиринці вимагають від Верховної Ради ухвалити закон про 30-кілометрову охоронну захисну зону національних заповідників України. Таку ж вимогу нещодавно оприлюднено і на громадських слуханнях у Канівському районі, де спільнота обурена і протестує проти зведення неподалік Чернечої гори, у селі Яблунів, найбільшого у Європі «нашорябівського» звірогосподарства на півтора мільйона норок.
А поки громадськість намагається достукатися до влади, зокрема і закликами створити Національний природний парк «Холодний Яр», у самому серці тамтешнього лісового масиву – дим стовпом і поруга «бізнесюківського» гарбання: ревуть двигуни тягачів, дзижчать пили, гупають скошені красені-дерева: триває масова вирубка дуба, ясеня, інших цінних порід.
Навала зажерливих безбатченків на Гетьманський край триває…
Залишити відповідь