Перемога Джамали на пісенному конкурсі «Євробачення» і виступ збірної українських спортсменів на Паралімпійських іграх у Ріо-де-Жанейро – найбільші успіхи 2016 року. Такі підсумки всеукраїнського опитування, яке провела у грудні соціологічна група «Рейтинг».
Також українці вважають успіхами року підвищення мінімальної зарплати, запровадження електронного декларування, виступ збірної України на Олімпійських іграх у Бразилії і навіть визволення з російського полону Надії Савченко. Відносними успіхами опитані назвали нову процедуру державних закупівель через електронну систему Prozorro, зниження акцизу на закордонні вживані машини, підвищення боєздатності армії, конкурсний відбір держслужбовців на посади та набуття чинності Угоди про зону вільної торгівлі з ЄС.
А от реформа влади, її децентралізація, участь збірної України з футболу на чемпіонаті Європи, запровадження у радіопросторі квот на українськомовні пісні і декомунізація отримали від суспільстві неоднозначні оцінки, від категоричних «за» до категоричних «проти». Невдачами українці вважають тяганину з «євробезвізом», безуспішні врегулювання ситуації на Донбасі та розслідування вбивств на Майдані Незалежності у лютому 2014 року. Найнижчі оцінки за шкалою «успіх-невдача» отримали боротьба з корупцією, зростання тарифів на житлово-комунальні послуги, валютного курсу та цін на основні продовольчі товари та послуги.
Найвище оцінюють українці роботу державних органів влади і політиків для зміцнення обороноздатності – 41%, хоча половина опитаних тут мають протилежну думку. Втім порівняно з початком року кількість позитивних оцінок збільшилася. У січні роботу над посиленням обороноздатності країни позитивно оцінювали 34% опитаних. У півтора рази зменшилася кількість тих, хто вважає успішною реформу поліції, – з 65 до 28%. Децентралізацію влади схвалили 22% опитаних. Тут кількість скептиків зросла до 62%, хоча на початку року прихильників децентралізації теж було значно більше.
Лише 9% українців помітили позитивні зрушення у соціальному захисті. Але тут соціологи спостерігають збільшення кількості позитивно налаштованих громадян. Роботу уряду над розвитком малого і середнього бізнесу як позитивну теж оцінили лише 9% громадян. Ще менше якісних зрушень бачать громадяни України у боротьбі з корупцією та судовій реформі – по 8%. Найменших успіхів досягнуто в охороні здоров’я та у відокремленні бізнесу від політики – так вважають відповідно 7 та 6% опитаних. Проте й тут зафіксовано мінімальну тенденцію до збільшення кількості схвальних відгуків.
Провальною можна назвати діяльність уряду і Нацбанку для забезпечення стабільності гривні, якості і вартості житлово-комунальних послуг, зростання добробуту: негативні оцінки виставили понад 90 відсотків опитаних громадян.
На такому тлі 16%, які отримав Президент України Петро Порошенко на свою підтримку, можна вважати успіхом. Щоправда, відносним. Бо 82% опитаних незадоволені роботою Глави держави. Схожі оцінки і у Прем’єр-міністра, а от роботою Голови Верховної Ради задоволених ще менше – 11%.
Незадоволені виборці і роботою народних депутатів: і від коаліції, і від опозиції. Найбільше симпатиків у «Батьківщини»: 16% опитаних. 11,8% респондентів заявили про наміри підтримати БПП «Солідарність», 11,7% – «Опозиційний блок». Якби вибори відбулися сьогодні, то до Верховної Ради пройшли б: Радикальна партія, «Самопоміч», Громадянська позиція, «За життя», «Свобода».
У рейтингу кандидатів на пост Президента України лідером залишається Юлія Тимошенко. Кількісно її підтримують більше виборців, ніж парламентську фракцію, яку вона очолює – 17,7% . У Петра Порошенка на сьогодні – 13,5% довіри, у лідера «Опоблоку» Юрія Бойка – 10,4%, в Олега Ляшка – 8,8%, в Андрія Садового – 8,4%, Анатолія Гриценка – 8,1 %, у Вадима Рабіновича – 7,3%. Потрапила до «президентської номінації» соціологічної групи «Рейтинг» і Надія Савченко: її підтримали б 1,8% опитаних.
Залишити відповідь