Що краще, аніж гра у шахи, може розвинути логічне мислення, стратегію, терпіння? А до того ж поліпшити роботу мозку, пам’ять, когнітивні здібності. У цій грі ідеально поєднуються мистецтво й наука. Тож не дивно, що вона захопила близько 650 мільйонів землян, а щороку 20 липня відзначається Міжнародний день шахів.
Так, не кожен здатен досягти успіху в цій премудрій грі. Серед популярних прихильників шахових партій – засновник «Microsoft» Білл Гейтс, попзірка Мадонна, кінорежисер Вуді Аллен.
За однією з легенд, шахи вигадали, щоб розважити раджу. Позаяк гра припала правителю до душі, той дозволив винахіднику, жрецю-брахману, обрати за свою роботу будь-яку нагороду. Чоловік був метикованим: попросив заплатити зерном. Так щоб на кожну клітину шахівниці припадало вдвічі більше зернин, ніж на попередню. У результаті, раджа мав віддати жрецю… понад трильйон тонн зерна! І тому замість очікуваної нагороди винахідник… позбувся голови.
На наших теренах шахи набули популярності ще за часів Київській Русі, багатої торговими шляхами. Спілкуючись з іноземними купцями, праукраїнці, ймовірно, і запізнали цю гру. Знахідки археологів цей факт підтверджують: наші предки, схоже, знали шахи раніше, ніж прийняли християнство. Принаймні у ІХ столітті – точно.
А у Візантії гру церква одразу ж заборонила. І на Русі після хрещення відповідні обмеження внесли до місцевих законів. Але наші предки так полюбили шахи, що не надто поспішали виконувати нові приписи. До того ж пристрасть до гри закріпилася й у вищих колах, зокрема, серед правителів європейських держав.
Але перед тим, як потрапити до Європи, шахи «побували» в мусульманських країнах. Це залишило свій відбиток на грі: бо іслам забороняє створювати реалістичні фігури людей та тварин, шахові фігури набули простішого вигляду, водночас не втратили своїх класичних назв.
Уже в середині XVIII століття в Європі з’явилися перші книжки з описами шахових партій. А 1886 рік дав світові власника титулу чемпіона із шахів. Ним став Вільгельм Стейніц. І залишав за собою лаври найкращого упродовж 8 років. А завдяки новаторському стилю гри ще й став засновником позиційних шахів. Але «найдовшим» світовим чемпіоном в історії шахів є німець Емануель Ласкер, який утримував титул протягом цілих 27 років!
Україна теж має свого чемпіона з шахів: Руслан Пономарьов виборов цей титул у 2002 році. А український гросмейстер Василь Іванчук став світовим віцечемпіоном. Руслан Пономарьов брав участь в Олімпіаді із шахів у складі збірної України, двічі переміг – 2004-го та 2010 року. Наша збірна була першою і у командному чемпіонаті світу: чоловіки – у 2001 році, жінки – 2013-го.
Регулює проведення всіх турнірів Міжнародна федерація шахів (FIDE). Заснована в Парижі 20 липня 1924 р. під гаслом «Ми одна сім’я». За сприяння ЮНЕСКО 1966 року цей день проголосили Міжнародним днем шахів, а від 2019-го Всесвітнім днем шахів. Нині FIDE об’єднує 190 країн.
Цікавий факт: у Шотландії знайшли найстаріший набір шахів, виготовлений із моржевої кістки приблизно в ХІІ столітті. До речі, саме ці шахи були використані під час зйомок фільму «Гаррі Поттер і Філософський камінь».
В Україні відзначають Міжнародний день шахів і змаганнями професійних шахістів, і чемпіонатами серед представників різних професій (журналістів, держслужбовців тощо). Так популяризують саму гру і наші шахові клуби.
Для любителів лежати в ліжечку на самоті є альтернатива «фізичних» шахів – шахи онлайн з різним рівнем майстерності (комп’ютерні програми, мобільні додатки тощо).
Якщо жодного разу не грали в шахи і гадки не маєте, що ж воно таке, радимо подивитися кілька цікавих фільмів. Можливо, вони зможуть захопити вас цією грою. Для прихильників старих фільмів – «Захист Лужина» і «В пошуках Боббі Фішера», а із сучасного кінематографа – «Королева з Катве» та «Гамбіт королеви».
Залишити відповідь