Фестиваль середньовічної культури «Ту Стань» відспівав-відзвенів на Львівщині. Вже вдванадцяте. «Усе було, як у кіно!», – не приховують захоплення гості. Лицарські бої, нічний штурм фортеці, кінні забави, музичні розваги, вправи з давніх ремесел і середньовічний ярмарок. А ще – незабутні мандрівки мальовничими Бескидами, колоритними селами і містечками…
Організатори свята позичили йому «ім’я» у древньої фортеці Тустань – так називався митний пост на карпатському перевалі. Сюди з Європи везли мануфактуру, а навзамін місцеві купці споряджали соляні каравани. Галицька сіль була тоді на вагу золота, про неї знали не лише в західному світі, а й на Далекому Сході. Торговельні шляхи сходилися у Тустані, відомій ще з ІХ століття. Житла та оборонні гнізда фортеці висічено в скелях – подолати оборонний рубіж не змогла навіть монголо-татарська орда.
Про давню славу місцевих солеварів свідчить давній герб сусіднього Дрогобича: 9 діжок солі – символи 8-ми передмість і власне міста, що мало статус вільного королівського міста з магдебурзьким правом. Тут і нині працює солеварня, за тією ж технологією, що й кілька століть тому. Хіба що одна суттєва відмінність: ропу із кількадесятметрової глибини тоді викачувала мовчазна пара волів, а сьогодні їх замінила проста електрична «гойдалка».
Навіть дерев’яний храм, занесений до списку спадщини ЮНЕСКО, мешканці міста виміняли… на сіль. Церква святого Юра, збудована ще в середині ХV століття, була замалою, і через двісті років миряни вирішили її розширити. А щоб не морочитися з будівництвом, за готову церкву із села Надіїва, що на Івано-Франківщині, розрахувалися возами солі. Цінність дерев’яного храму ще й у розписах: маємо лише десять таких церков. Зберігся розписаний іконостас XVII століття і первозанний ключ, яким і сьогодні відмикають церкву.
У родині дрогобицьких солеварів народився Юрій Катермак, він же Юрій з Русі, відомий нам більше, як Юрій Дрогобич. Перший серед українців автор друкованої книги. Юрій Дрогобич, видатний науковець Середньовіччя, астроном і філософ, один час очолював Болонський університет. Серед студентів українського вченого був і Миколай Коперник, першовідкривач побудови Сонячної системи.
З Дрогобичем і Тустанню пов`язано долю ще одного генія-українця – письменника, вченого, мислителя Івана Франка. Він народився в тім краю, навчався у Дрогобицькій гімназії. Один час жив неподалік Тустані, в селі Угрич. Десь на одній зі скель загубився його автограф. Кажуть, молодий поет мав проблеми із зором, але вилікувався цілющою водою тустанських джерел. Вони й сьогодні популярні у подорожніх. Як і тисячолітня гірська фортеця Тустань, до якої знову сходяться вже не купецькі валки, а тисячі й тисячі небайдужих до свої історії і культури, до неповторного карпатського краю.
Залишити відповідь