Після того як в Житомирі розкопали давні підземелля, а в них знайшли старовинні монети, козацькі керамічні люльки та мушкетні кулі XVII–XVIII століть, у молодих археологів з’явилася надія, що й їхні імена можуть занести в скрижалі історії рідного міста.
Розкопки тривають у середмісті. А неподалік міська влада взялася міняти стару бруківку на нову. Ось таке пам’ятне видовище: комунальники та науковці «копають в унісон». Вхід у підземелля археологи відкопали між вулицями Кафедральною і Рильського. Кажуть, під містом існує розгалужена система підземель. Але куди вони ведуть, ще треба з’ясувати.
– Ці підземні ходи можуть навіть сягати меж Києва, а деякі з них, схоже легко пропускали кіннотника. Проте, це поки що тільки припущення, – пояснює старший науковий співробітник місцевого краєзнавчого музею Олександр Тарабукін. – Є думка, що таємнича знахідка – залишки Житомирського замку, який існував тут у XIV-XVIII століттях. Тоді Житомир був при кордоні, мури замку-фортеці обороняли його від загарбників. Проте, через велику кількість пожеж, а більшість укріплень були дерев’яними, у XVIII столітті замок згорів ущент. На думку дослідників, ці археологічні розкопки окреслять бачення яким був давній Житомир, зокрема в часи Київської Русі: його межі, розміщення замку, адміністративних та та релігійних споруд. Адже згадок в архівах про давнину міста дуже мало.
Монети XVI-XVIII століть, фрагменти гончарного посуду, пічні кахлі, залізні ножі, бронзові ґудзики XIII століття, рештки скляного посуду і віконниць, флакон, можливо, від парфумів, виготовлений з гутного скла, породжують гіпотезу, що на цьому місці був критий ринок.
– Вже за цими знахідками можна говорити, що місто було великим, – зауважує пан Олександр. – Знайдене залізне кресало і ніж вказують на те, що тут займалися ковальством і залізорудною справою, уламки кераміки, посуду свідчать про поширене в місті гончарське ремесло, а кістки тварин розповідають про те, що тут розводили, чим харчувалися стародавні житомиряни.
Після докладного обстеження в Києві артефакти поповнять експозицію Житомирського обласного краєзнавчого музею. До співпраці запрошують усіх небайдужих, причетних до пошуків предметів старовини.
– Кожна така знайдена річ – це певний внесок громадян у збереження вікової книги пам’яті старовинного Житомира, – запевняє Олександр Тарабукін.
Залишити відповідь