Український березень – під знаком Тараса Шевченка. Немає такого міста чи села, де б у день народження чи у день пам’яті Великого Кобзаря не збиралися, не читали його вірші, не згадували тернистий шлях генія…
У Києві одне з традиційних місць пошанування – пам’ятник Тарасу Шевченку у парку його імені навпроти головного корпусу університету, названого на його честь. В ньому Шевченко мав викладати малювання, але призначення практично збіглося з арештом…
9 березня Шевченковий парк з раннього ранку заповнився людьми. Гранітні сходи до постаменту виростали букетами, а згодом усе доокола – навіть схили з ледь помітною травицею – розквітло буйним квітом… У київське небо знялися ластівками Тарасові вірші – наче про сьогодення, десь імпровізованим хором співали пісень. Невимушено: хтось забував слово чи рядок – йому тут-таки делікатно «підсобляли». Бо зійшлися сюди не за розпорядженням згори, а за велінням душі. Пристрасний виступ видатного поета і громадського діяча, лауреата Шевченківської премії Дмитра Павличка слухали з особливою увагою.
По обіді біля пам`ятника Тарасу почули колективне читання вірша «В казематі» («Мені однаково, чи буду…»). Це була акція GlobalShevchenko. Рівно о 15-30 читання Шевченкового вірша розпочали в Одесі, Маріуполі, Луцьку, Івано-Франківську, Рівному, Житомирі, Херсоні, Чернівцях. Участь у цьому дійстві українців Латвії зробило його міжнародним. Наступного року до акції долучаться українці з інших країн. Але й цього року вийшло наймаштабніше одночасне читання «Кобзаря».
Лунали Шевченкові вірші і у Київському метрополітені. Хто знав напам`ять бодай кілька рядків – отримував безкоштовний проїзд. А хто не знав, тому давали «шпаргалку».
У Національному музеї Тараса Шевченка центральною подією стало вручення найвищої творчої нагороди – Національної Шевченкової премії, за участю Президента України. Про роль Шевченка сьогодні, значення його поезії й української мови говорив цьогорічний лауреат, поет і видавець Іван Малкович. Завдяки Інтернету його виступ на кілька днів став топ-подією. Молодь нині дізнається багато нового через соціальні мережі. Хоча про Тараса Шевченка і тут повно нісенітниць. Але колективне обговорення допомагає утвердити істину. До речі, хештег «#ТарасШевченкоумережі» потрапив у топ найзапитуваніших у «Твіттері».
Так от, на інтернет-опитування «Хто для вас Шевченко?» більшість молодих людей відповіла: «Світоч». Студенти факультету права та міжнародних відносин Київського університету імені Бориса Грінченка набрали найвідоміші вірші поета комп’ютерним шрифтом KobzarKS, що відтворює почерк Тараса Григоровича.
…А гідним завершенням церемонії вшанування цьогорічних Шевченкових лауреатів стали виступи аматорських колективів столиці. Тепло вітали слухачі юних акторів Київської дитячої академії мистецтв, з виставою «І оживе добра слава», а також концертну програму «Нам – не байдуже» студентів Інституту мистецтв Київського університету імені Бориса Грінченка.
Залишити відповідь