Конституційною більшістю Верховної Ради – голосами 310-ти народних депутатів – ухвалено зміни до Закону «Про вищу освіту» про особливості вступу до закладів вищої освіти осіб з тимчасово окупованих територій Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, а також Донецької та Луганської областей.
Як ідеться у пояснювальній записці до законопроєкту, внесеного у парламент Президентом України як невідкладний, ці поправки дадуть можливість «вступу за вступними іспитами в межах установлених квот для вступників, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія та територія населених пунктів на лінії зіткнення, до усіх закладів вищої освіти. На сьогодні вступ за квотою передбачено лише для вступників, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя до уповноважених закладів вищої освіти». Іншими словами, закон дає переваги цій категорії абітурієнтів вступати в українські заклади вищої освіти без ЗНО.
На переконання голови Комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій, представника монобільшості Сергія Бабака, через пандемію, закриті контрольні пункти в’їзду-виїзду, та бажання окупаційної влади ізолювати фізично і духовно молодь від України, значна частина випускників цього року з тимчасово окупованих територій не зможе взяти участь у зовнішньому незалежному оцінюванні та вступити до українських університетів. «Однак ми можемо дати їм можливість для вступу. Отже, молодь з окупованих територій матиме змогу вступати без ЗНО до будь-якого закладу вищої освіти України, а не за обмеженим окремим списком, як це відбувається зараз. У кожному виші діятимуть квоти, і абітурієнти, які вступають на навчання з непідконтрольної території, конкуруватимуть у межах цієї квоти».
Окрім президентської фракції, законопрєкт активно підтримали більшість депутатів з «Батьківщини», «Голосу» , а також половина депутатських фракцій ОПЗЖ, «Довіра», та «За майбутнє».
Одностайно проти нього виступили депутати з «Європейської Солідарності». Як зазначила народна депутатка Ірина Геращенко, «наша фракція точно за розширення можливостей для дітей з окупованих територій, але ми не підтримуємо фактичного розмивання ЗНО і дискримінаційних норм. І ми пропонували внести в цей законопроєкт певні зміни, які б стосувалися бодай військових чи спеціальних ВНЗ, бо це вже делікатні питання, куди точно потрібно і ЗНО, і спецперевірка, і це питання нацбезпеки».
Неоднозначну реакцію викликав закон і в суспільстві, зокрема серед освітян. Ексміністр освіти і науки Лілія Гриневич вважає його «дискримінаційним» щодо інших абітурієнтів. Наголосивши: «Це виглядає так, що ми тепер будемо визнавати середню освіту, отриману на окупованих територіях».
На думку пані Гриневич, взаконені зміни ще й знекровлять систему вищої освіти на Сході України. «Ми думаємо, що таким чином розширюємо можливості випускникам. Але не враховуємо однієї речі. Що вищі навчальні заклади, які були відкриті, [освітні] центри «Донбас-Україна» і «Крим-Україна» забезпечувалися державним замовленням… Ці виші мали переважне право для вступу вступників з окупованих територій. Таким чином, у них були абітурієнти, студенти. Тепер ці вступники [з ОРДЛО і Криму] не мають жодних випробувань, а можуть на підставі документів про освіту, які не визнаються в жодній країні, приїжджати і вступати в будь-який вищий навчальний заклад [в Україні]».
Залишити відповідь