У розпал коронавірусної хвороби люди стали більше часу проводити вдома. Подекуди це докорінно змінило життя цілих родин, непомітно впливаючи на їхній психічний та емоційний стан. Ті, хто працює, зазвичай рідко спілкуватися з рідними – більше комунікували, себто були «на зв’язку». А тут день і ніч разом, очі в очі! Для декого це стало справжнім випробуванням: звичайнісінькі житейські непорозуміння часто розпалюють сварки, скандали, і навіть спричиняють розлучення.
Навіть із послабленням карантинних обмежень сімейні негаразди не зникають. Досліджуючи цей феномен, психологи звертають увагу на кілька проблем, що виникають здебільшого у подружніх пар.
Найпосутніша причина погіршення мікроклімату в родині –матеріальні труднощі. Вони легко збурюють негативні емоції. І численні претензії та образи, які зазвичай швидко зникали, забувалися в умовах карантинної ізоляції налипають, ніби мокрий сніг. Різке тертя подій і настроїв підвищує градус конфліктів. Од яких страждають не лише дорослі, а й діти.
Часто єдиним виходом із цього нестерпного становища постає розлучення. Хоча і тут виникає нова проблема: позаяк діють карантинні обмеження, є два способи оформити цей акт: веб-портал «Звернення у сфері державної реєстрації актів цивільного стану» і стандартний судовий порядок.
Але чи можна запобігти цьому розриву пар?
Звісно, якщо подружжя хоче зберегти сім’ю, вихід є завжди. Таким парам може допомогти… «ізоляційний досвід» космонавтів та підводників. Ясна річ, наші карантинні умови – це дещо інша ізоляція. На противагу космонавтам чи підводникам, ми можемо рятуватися від домашньої рутини на балконі чи в магазині, але навіть така втеча не знімає напруги. Тому концепція психологічної сумісності космонавтів і в нашому випадку стане помічною: уникати роздратування слід психологічною самопідготовкою. Так, ми потрапили в незвичні, а можливо, навіть неприродні для нас, суспільних істот, умови. Але це не привід зганяти свій негатив на рідних. Роздратування – це часто неминучий «супутник» періоду адаптації до карантину, але якщо не зраджувати мудрості, не і втрачати здорового глузду, ця проблема зникне.
Зрештою, можна родиною сісти за «круглий стіл» і домовитися про «персональні куточки», де можна побути на самоті, «відпочити» одне від одного. Хай це буде одне місце для кожного, але такий простір життєво необхідний – дати думкам лад і налаштуватися на родинне спілкування.
А ще кожен має знайти час для хобі, приділяти увагу власним уподобанням. Це врівноважуватиме морально, а отже позитивно впливатиме на обопільні стосунки. Але й проводити час разом – теж надважливо. Психологи радять: влаштовуйте ігрові вечори, готуйте разом сніданки чи обіди, дивіться родиною цікаві фільми… Робіть усе, щоб не віддалятися.
Карантин – час відвертостей. Якщо не говорити чесно і щиро про себе, свої почуття, це може дати волю непорозумінням. Варто довіряти тим, хто вас оточує, особливо ж тепер, у час вимушеної ізоляції.
І про значущість зворотного зв’язку. Поговоріть із тими рідними і близькими, кого охопила тривога. Покажіть, що вам вони не байдужі, що ви готові їм допомогти. І завжди говоріть спокійно. Відчуваєте, що емоції беруть гору, – краще відкладіть розмову.
Часто буває, коли бракує стає снаги з кимось домовитись. Допоможе компроміс. Шукайте рішення, яке влаштує обох: карантин – не той час, щоб демонструвати своє домінування над партнером. Це час підтримки і рівності.
Вкрай вадливо психологічно допомагати й дітям: їхня психіка ще не сформована, а карантин не кращий час для дитячих емоцій. А тому батьки на власному прикладі мають показувати, що будь-які непорозуміння варто долати спокійно, без пристрастей.
Ізоляція – не привід обмежувати спілкування зі світом. Є відеозв’язок, є соціальні мережі, які допоможуть підтримувати контакт з друзями та колегами. Додаткове спілкування зовні додасть краплинки небуденності у ваше життя і зменшить ризик виникнення сварок.
Але щоб усі ці поради психологів стали помічними, кожен у родині має перейнятися серйозністю ситуації. Якщо ж хтось вважатиме, що стосунки на карантині не важливі, тоді всі спроби щось змінити можуть навіть зашкодити «добрій погоді» у домі.
Залишити відповідь