Предтеча криптовалюти почала свій обіг задовго до появи славнозвісної монети за ціною однокімнатної квартири: перші цифрові гроші з’явилися ще в 1980-ті. Але попитом не користувалися. Упровадження Bitcoin 2009 року привернуло увагу до цифрових активів впливових інвесторів – передовсім своєю безпечністю та прозорістю.
Технології блокчейн – те, що вигідно вирізняє Bitcoin від інших криптовалют – децентралізували всі грошові потоки. Однієї контрольної центральної установи просто не існує – так званим банком кожної транзакції є персональний ґаджет ініціатора операції. Тому перехопити унікальний згенерований код майже нереально.
Досі ніхто достеменно не знає ім’я чи імена «батьків» криптовалюти. Втім джерела вказують на псевдонім «Сатоші Накамото». Підтверджено документально: людини з таким іменем немає у природі. А тому людству залишається чекати, поки творець сам не відкриє світові своє обличчя.
У Bitcoin дастатньо прозора історія й філософія. Та й звіт про технологію доступний в інтернеті кожному: достатньо просто ввести пошуковий запит «Bitcoin» – і перші ж посилання розкриють усе про цю валюту.
Зміни курсу
З’явившись 2010 року, біржі криптовалюти взялися відстежувати реальний курс Bitcoin. Перша зафіксована його вартість – близько 4 американських центів. Та вже наступного року зафіксовано перший пік зростання: одна «монета» цифрової валюти вже коштувала 18 доларів США. Далі її вартість почала стрімко зростати. На початку березня 2017 року вона вже коштувала майже $1 200, а ще через пів року – понад 15 000 «вічнозелених»! Але далі все пішло не так гладко. На початку 2018 року ринок криптовалюти втрачає свою привабливу стабільність. Курс Bitcoin спочатку обвалився до $10 000, а вже під кінець року впав майже до $4 000 за одну «монету». Та не минуло й року, як фортуна знову зглянулася над модерною валютою: початку 2019-го Bitcoin енергійно переріс позначку $8 000, і за рік досягнув нового історичного максимуму – $24 000. На момент підготовки матеріалу вартість одного Bitcoin сягала $57 000. Інвестори стверджують: це ще не пік його виростання.
Дані взято з порталу Coinbase, що відстежує вартість криптовалют.
Плюси та мінуси
Враховуючи стрімкі зміни курсу Bitcoin, нині досить важко спрогнозувати його майбутні позиції. Ніхто із серйозних фахівців поки що не наважується видавати ясні прогнози. Є великий ризик для охочих вкладати у цю валюту традиційні кошти: ніхто не гарантує, що власники Bitcoin убезпечені від фінансового краху.
Ще одна з вагомих причин не поспішати інвестувати у Bitcoin – брак правового регулювання процесів обміну та інвестування. Досі не вироблено механізмів захисту від миттєвих та неочікуваних втрат Bitcoin через недобросовісну поведінку посередників або криптовалютних бірж. Це справді відлякує, оскільки Bitcoin як цифрову валюту неможливо «потримати в руках», а на грошові операції онлайн можуть упливати мережі.
Є у Bitcoin-активах і незаперечні плюси. Швидке зростання курсу – це значне збільшення прибутку. Так, гра на коливанні вартості – це досить ризикований бізнес, але на що не зважишся заради шаленого навару.
Згадувана технологія блокчейн є безпечним майданчиком децентралізованих процесів обміну активами, виключає можливість стороннього контролю особистих даних та коштів. Блокчейн – це безперервний ланцюжок блоків. Тут містяться всі записи про угоди купівлі-продажу криптовалюти. І, на відміну від звичайних баз даних, змінити чи видалити ці записи неможливо. Можна тільки додати нові.
І все ж таки наразі Bitcoin треба розцінювати як нестабільний та вельми ризикований актив. Тому в цій криптовалюті варто зберігати незначну суму. Потенційно – ту, яку готові втратити назавжди.
Залишити відповідь