Щороку у День фізика Вільнюський університет перетворюється на справжнє квітневе місто розваг, де панує атмосфера веселого пошанівку науки, творчості, безмежного ентузіазму. Без перебільшення одне з найулюбленіших та наймасштабніших студентських свят у Литві.
Цього року був п’ятдесят шостий «FiDi Lietuva», як його ще називають. Тисячі людей зібралися на університетському подвір’ї, щоб побачити феєричні шоу, взяти участь у захопливих конкурсах і, звісно ж, зустріти головну «зірку» свята – динозавра Діно Зауруса.
Історія та традиції
Вперше студенти фізичного факультету Вільнюського університету організували своє свято 1969 року. Цей спосіб активного самовираження молоді з часом перетворилася на школу творчості та активності, що згуртовувала студентів, заохочувала дух наставництва. Тоді, за радянських часів, ініціаторам вдалося виокремити свято з переліку обов’язкових заходів комсомолу та профспілок.
Після переїзду фізичного факультету з’явилася можливість продемонструвати важливість фізиків, «закопавшись» у власному подвір’ї. Відтоді «FiDi» став справжньою культурною подією, яка приваблює не лише студентів та викладачів університету, а й гостей з усієї країни.
День фізика, 1980 рік | Фото Ромуальда Буйвидаса
1978 року вільнюська газета «Вечірні вісті» так описала святкування студентів-фізиків: «Того дня вулицями столиці, на подив багатьох перехожих, петляла різнобарвна моторизована колона, попереду якої повзала небачена доісторична істота. Всюди миготіли таємничі літери «FiDi».
«FiDi» відрізняється від інших студентських свят своєю особливою атмосферою: серйозні наукові лекції та семінари поєднуються з веселими атракціонами, конкурсами та концертами. Тут можна побачити все: від гігантських шахів та руйнування замків з коробок до захопливих наукових демонстрацій та виступів талановитих музикантів.
Діно Заурус
Як виникла ідея створити динозавра, досі залишається загадкою, але Віліус Армонас зазначає, що з кожним роком марш «FiDi» ставав усе складнішим. Студенти знаходили оригінальні способи дістатися до місця основного дійства: використовували старі автомобілі, орендували вантажівки, влаштовували якісь перформанси. Намагалися привернути увагу якомога більшої кількості глядачів. Задля цього, власне, і з’явився великий рухливий динозавр, який став центральним персонажем свята. Створив його у 1978 році Віліус Армонас. Назвали динозавра Діно Заурусом
– У ті часи ще не було театралізованої ходи містом, тому до нас було дуже багато уваги, – жартує Віліус. – Проте постійно виникали проблеми з дозволами. Але, як то кажуть, розумні люди знають, що це не можна, і не роблять, а дурні намагаються це зробити, й іноді їм це вдається».
Віліус й досі приділяє доглядає своє творіння. Упродовж 46-ти років він докладає багато зусиль, аби його Діно Заурус не пропустив жодного святкового маршу.
І 18-метровий «монстр», виготовлений з металу, фанери та картону, щорічно проходить урочистою ходою вулицями Вільнюса, щоб вибачитися перед філологинею за свій вчинок, бо ж за легендою колись він її… з’їв.
І щоразу вражає глядачів своїми розмірами, рухами та спецефектами.
Залишити відповідь