Громадська спілка «Коаліція Реанімаційний пакет реформ» розробила рекомендації парламенту та уряду щодо реформ у сфері медіа. З цієї нагоди в агенції «Укрінформ» скликали онлайн-брифінг.
Представляли узагальнені рекомендації очільники ГО «Детектор медіа»: Вадим Міський, програмний директор, та Галина Петренко, директорка. І хоча від них лунала пропозиція, щоб формуючи вітчизняний медіапростір на законодавчому рівні, законотворці закріпили роль не лише телевізійних медіа, а й інших інформаційних гравців, учасники дискусії більше переймалися саме електронними медіа. Пан Мінський наголосив на низці проблем у сфері суспільного мовлення, які може вирішити держава, хоч і визнав той факт, що деякі з них може самотужки розв’язати керівництво суспільного мовника.
Серед болючих медійних вузлів, які мала б розв’язати влада, експерт назвав неможливість спільного виробництва контенту суспільним мовником та приватними продакшенами. «Наразі суспільне мовлення має право лише на повне фінансування проєктів, хоч реалії ринку такі, що вигідніше і простіше виробляти контент в партнерстві, – пояснив Вадим Мінський. – Це законодавче обмеження ставить суспільне мовлення у програшне становище. Така ж утрата і від того, що суспільне мовлення не має права фінансувати діджитал- та маркетинг-кампанії».
Галина Петренко представила блок рекомендацій для результативної протидії дезінформації. Зазначивши, однак, що ця боротьба часто-густо зазіхає на свободу слова. Тому західні країни зазвичай періодично змінюють і тестують нові способи протидії дезінформації.
Розповіла директорка ГО «Детектор медіа» і про рекомендації для підвищення медіаграмотності населення. Зазначивши: уряд повинен щедріше фінансувати програми, покликані розвивати медіаграмотність суспільства.
Організатори брифінгу запросили до розмови законодавців, урядовців, представників громадських організацій. Відтак виникла жвава дискусія довкола запропонованих рекомендацій. Зокрема Валерія Ковтун, представниця Міністерства культури та інформаційної політики, зазначила, що медіаграмотність украй важлива для формування громадянської свідомості. І, на жаль, все ще недооцінена суспільством як рушій суспільного розвитку.
А на думку Тетяни Лебедєвої, почесної голови Національної асоціації медіа, уряду й надалі слід всебічно підтримувати саморегулювання медіа. Це необхідний рушій розвитку вітчизняних ЗМІ.
В результаті обговорень сформулювали основні рекомендації. Зокрема доповнити законопроєкт «Про медіа» нормами про діяльність органів журналістського саморегулювання; унеможливити втручання в редакційну політику; запровадити новий орган для співрегулювання ЗМІ. Учасники дискусії висловилися і за заборону створювати коштом бюджету нові телеканали поза системою Суспільного мовлення.
Залишити відповідь