Після тріумфу Джамали на міжнародному пісенному конкурсі «Євробачення-2016», якраз напередодні сумної дати 72-х роковин депортації кримських татар, вкотре переконуєшся у прописній істині: у світі нічого не буває випадкового. Так і кортить з цього приводу процитувати кремлівського «мікрогеббельса», який затято не вірить у «совпадєнія». Перемогу талановитої української співачки Москва повітала по-своєму. По-імперськи: один із тамтешніх чиновників милостиво «порекомендував» Джамалі змінити громадянство на російське і переїхати до Криму.
– Ні, дякую. У мене вже є громадянство, і іншого мені не потрібно, – відповіла Джамала на прес-конференції, присвяченій підсумкам участі української делегації у конкурсі «Євробачення-2016».
Президент Петро Порошенко присвоїв співачці почесне звання «Народна артистка України». Втім, як зазначає Сусана Джамаладінова (Джамала), ця висока відзнака для неї нічого посутньо не змінила.
– Мені здається, що музиканти і артисти мають бути по-справжньому народними, – зазначила Джамала.
Про віру у свій успіх співачка сказала: «Я просто бачила себе з цією перемогою». Додавши, що присвячує здобуту першість своїм рідним, людям, які пережили трагедію.
– Коли готувалася до виступу, думала не тільки про кримських татар, – зауважила Джамала. І, згадавши про те, якими напруженими були репетиції у Стокгольмі, перед турніром, зізналася: – На сцені перед виступом мені потрібно було згадати навіщо я тут. Бо важко було співати «1944» серед веселих пісень. Моя пісня була дуже потрібна.
Співачка розповіла, як на відкритті «Євробачення-2016» Бьорн Ульвеус з легендарної шведської групи «АББА» зізнався: мовляв, утомився від тверджень, що конкурс Євробачення дискредитував себе, що це змагання легковажних пісень за участю «фриків». «Так, це є, але це єдиний конкурс з такою великою аудиторією, який дає можливість порушити важливі питання», – наголосила Джамала.
Під час прес-конференції деякі журналісти не стримували емоцій: мовляв, перемога української співачки заледве не перекреслила результати референдуму в Нідерландах. І що Джамала зробила для євроінтеграції, пізнання України в світі більше, ніж усе наше МЗС.
Співачка відреагувала миттєво:
– Не кажіть мені дурниць, що тільки зараз конкурс почали вважати політичним. Щороку «Євробачення» було політичним. Коли ти виходиш на сцену з прапором – це вже політика. А з іншого боку – це можливість об’єднати всі країни. Бо у конкурсі беруть участь Азербайджан і Вірменія, Україна і Росія… Але ми всі були об’єднані музикою…
Цьогорічна переможниця «Євробачення» запевняє, що не піде в політику за прикладом інших співаків: «Нізащо! Там, де є політика, там немає почуттів. А в музиці навпаки. Це різні полюси – політика і музика».
На думку продюсера Джамали Ігоря Тарнопольского, Джамала просто створила диво.
– Те, що відбулося – це привід експортувати українську культуру, українську музику на Захід. Наступного року Україна прийматиме «Євробачення-2017». Це не повинно стати нашим новим досягненням.
Перемога української співачки окрилила сотні тисяч українців. Ім’я співачки стає брендом, які дехто із підприємливих співвітчизників уже долучає до бізнес проектів. На свій копил. Ось, для прикладу, один відомий інтернет-магазин пропонує постійним клієнтам знижки, чи то пак – «скідкі», на честь «победы Украины в главном песенном конкурсе»! Ба більше! Попри те, що Джамала не йде в політику, політики вже ідуть до неї. Чи намагаються «долучити» її для своїх меседжів.
Ось депутатка Ганна Гопко пише у соціальній мережі: «Успіх Джамали на Євробаченні ще раз засвідчив, що Україна має чудову сучасну музичну культуру». І закликає парламент прийняти багатостраждальний «доопрацьований» законопроект 3822. (Грінченко-інформ звертався до цієї теми). «Тоді українські пісні становитимуть спочатку 25%, а через два роки – не менше 35% усіх пісень в радіоефірі», – пише пані Ганна.
От тобі й маєш! «Доопрацювали»…
Такі «захоплюючі» відсоткові перспективи відверто обурили користувачів соцмережі.
«25%???????????? Вони що знущаються???», – пише Anatoly Atmeshvar.
«Це ця співачка, яку не так часто показували по ТБ, як Лободу, Повалійчиху чи всіх «кацапопів». Була «нефармат». Не «впісівалась», була «нє в трєндє», – так коментує перемогу Джамали Volodymyr Kinash.
«Проценти сміховинні! І чому не написано, що саме в прайм! Включіть «Радіо Київ» – це катастрофа! Яку українську музику вони вибирають – як навмисно, і тільки після 22.00 !!! Введіть штрафи (я не знаю), ще щось!!! Вони все одно обійдуть ці відсотки і перетворять це на бутафорію!», – обурюється Lida Chayka.
Риску у коментарях підводить Volodymyr Tyshchenko: «Гопко і тепер примазується до перемоги Джамали, як колись у Вашингтоні примазувалась до слави захисників України, розмахуючи бойовим прапором, до якого не має жодного відношення».
У перемоги – таки багато батьків.
Навіть забагато.
Залишити відповідь