Після початку повномасштабного вторгнення росії український футбол зазнав серйозних змін. Рівень чемпіонату серйозно постраждав ще у 2014 році після анексії Криму та воєнних дій на Донбасі, адже багато легіонерів залишили Україну, а деякі клуби взагалі перестали існувати. З іншого боку, молоді українські футболісти отримали небачену доти можливість проявити себе в «дорослих» командах, на місцях, що звільнилися після від’їзду іноземців.
Донецькому «Шахтареві» можна щиро поспівчувати: йому довелося забути про чудову «Донбас Арену», місцевих вболівальників та сильних легіонерів. Багаторазовий чемпіон України з 2014 року базується в різних містах України. З часом команда адаптувалася і в 2022 році мала намір просунутися вперед. Її очолив молодий тренер із Італії Роберто Де Дзербі, якого хотіли бачити в себе багато європейських грандів. До клубу приєдналися сильні та молоді іноземці, за яких «гірники» заплатили 58 мільйонів євро. Але їхні амбітні плани зруйнувала широкомасштабна війна.
Майже всі легіонери залишили клуб і звичний «бразильський» «Шахтар» опинився у максимально незвичній для себе ситуації, адже довелося давати шанс українським гравцям. Саме тоді й засяяв на всю Європу Михайло Мудрик.
А до складу «гірників» стрімко увірвався вінґер і став справжнім лідером команди. Тодішній наставник «гірників» Ігор Йовічевіч будував гру навколо Михайла і це давало свої плоди. Використовував сильні якості українця – швидкість та неймовірну техніку гри з м’ячем. Найбільше Мудрик розкрився у Лізі чемпіонів. Після серйозної перебудови ніхто не давав шансів оновленому Шахтарю, адже в групі з українською командою були: «Селтік» (чемпіон Шотландії), «РБ Лейпциг» (четверта команда Німеччини) та «Реал» Мадрид (чемпіон Іспанії, який має найбільше трофеїв Ліги чемпіонів).
Проте, як не дивно, «Шахтар» зумів посісти третю сходинку в квартеті, борючись за вихід у наступну стадію ЛЧ до останнього туру. Михайло Мудрик за шість матчів на груповому етапі цього єврокубка віддав дві гольові передачі та забив три м’ячі. Такий перформанс від українця привернув увагу європейських грандів.
Окрема історія – трансферна сага щодо зміни клубу. У пресі активно ширилися чутки, що Мудриком цікавляться англійські клуби, а саме лондонські «Челсі» та «Арсенал». Відзначимо, що за «канонірів» виступає український футболіст Олександр Зінченко, провідний гравець клубу. Михайло Мудрик в соціальних мережах неодноразово показував, що хотів би потрапити в «Арсенал». У профілі українця в інстаграмі були фотографії, на яких зображено як Мудрик уважно спостерігає за матчами «канонірів» в Англії, а присутність Зінченка в цьому клубі лише збільшувала шанс на перехід Михайла.
Однак життя – найкращий сценарист. «Шахтар» та «Арсенал» не змогли домовитися про ціну трансферу, за яку Мудрик покинув би «гірників». Але донецький клуб зрештою отримав пропозицію, від якої неможливо було відмовитися. Інший лондонський клуб, «Челсі», одразу заплатив за Михайла 70 мільйонів євро, а додатково «Шахтар» може отримати ще 30 мільйонів, якщо виконає певні умови. Тобто загальна сума сягає 100 мільйонів. Не цього очікували українські фанати та й сам Мудрик: за інформацією, яка нещодавно з’явилася в пресі, українець зі сльозами на очах йшов до літака перед підписанням контракту з «Челсі», розмовляючи по телефону із керівництвом «Арсеналу», аби ті щось вдіяли.
Офіційно Мудрик став гравцем «Челсі» 15 січня 2023 року. Але лондонці вже не були тією грізною і переможною силою в англійському чемпіонаті. З’явилися нові власники, бо попередній, Абрамович продав клуб через тиск та санкції, які на нього наклали через вторгнення росії до України.
Минулої зими до клубу приєдналося багато молодих перспективних футболістів, яких підбирав тренер команди Грем Поттер під свої вимоги та бачення. Але його незабаром звільнили і клуб очолив Маурісіо Почеттіно. Привівши із собою нових футболістів. Відтак «Челсі» перебував у кризі, команда йшла в середині таблиці англійського чемпіонату. Зате «Арсенал» вів чемпіонську боротьбу в АПЛ.
Перед Мудриком стояло серйозне завдання: закріпитися в основному складі «Челсі». Минув уже рік, але він усе ще не може називатися основним гравцем команди. Українець частіше розпочинає матчі на лаві запасних і з’являється на полі в другому таймі, маючи 20-30 хвилин, щоб проявити себе.
Мудрику складно в новому клубі. Навіть через суму, яку за нього заплатив «Челсі», адже тепер він найдорожчий український футболістом в історії. Навіть володар «Золотого м’яча» Андрій Шевченко не може похвалитися такою ціною. Тиск керівництва та вболівальників «Челсі», що його відчуває двадцятитрьохрічний гравець, схоже, не додає йому впевненості. Від нього вимагають показувати видовищну та результативну гру. Молоді гравці рідко психологічно справляються з таким рівнем очікувань від футбольної спільноти.
Інший фактор, що впливає на українця, – конкуренція. Мудрик не виграв її серед іноземців «Шахтаря». Йому дісталося «легіонерське» місце, яке вивільнила війна. І клуб ставився до Мудрика дуже особливо та бережливо, вбачаючи яскравий талант, на якому можна серйозно заробити. Втім, на відміну від «Шахтаря», в «Челсі» таких талантів – 10-15, і щоб стабільно грати в основному складі, кожному з них потрібно викладатися на кожному тренуванні по повній.
Мудрик одразу потрапив у клуб, який ставить перед собою завдання перемагати у кожному турнірі. Українець ніби пропустив сходину перед топ-клубом. Михайлові, очевидно, варто було б почати європейську футбольну кар’єру в менш амбітній команді, де від гравців доконче не вимагали б лише перемог. Але це, звісно, не його провина. Тому залишається чекати, коли наш повністю адаптується та почне відчувати себе «своїм» в англійському клубі.
Новий тренер «Челсі» Маурісіо Почеттіно, пам’ятаючи про вимоги керівництва клубу повернути команду у лідери, нині більше довіряє досвідченим гравцям, до яких Мудрик все ще не належить.
А відтак у складі лондонців Михайло вийшов на поле 46 разів, зумів забити шість м’ячів та віддати п’ять гольових передач, що таки замало для «наддорого гравця». Він відіграв 1999 хвилин, тобто в середньому провів на полі 43 хвилини – менше футбольного тайму, що підтверджує статус запасного.
Схоже, у нашого Михайла не все гаразд у «Челсі», але не варто впадати у відчай. Так, молодий футболіст швидко увірвався до топ-рівня конкуренції та вимог. Минув лише рік, а його контракт із «Челсі» на сім років. І це теж знак клубної довіри Мудрику. Можливо, він змінить команду, чемпіонат, можливо, «Челсі» ще раз оновиться тренером, який зможе розкрити Мудрика часів «Шахтаря». Бо він таки талант світового рівня, який чекає свого майстровитого тренера. А тому в нашого Мудрика ще все попереду.
Залишити відповідь