Уже рік пандемія коронавірусу диктує людству свої порядки, правила, обмеження. Одне з основних – використання захисної маски як обов’язкової умови безпеки.
Без маски можна хіба що тинятися подалі від скупчення людей. На жаль, у ТЦ, маркетах, транспорті чи в будь-якому публічному місці такої «розкоші» дозволити не можемо. Мимоволі постають прямодушні запитання: чому просто неба можна бути без цього антиковідного атрибуту, а в приміщенні – зась? І чому дехто маску ігнорує попри жорсткі вимоги?
І справді, який сенс у захисті, якщо не всі захищаються? Згадується конфлікт, котрий стався нещодавно між відвідувачем та адміністрацією в одному із закладів фастфуду.
Правила перебування у закладах харчування обов’язкові для всіх. За ними маска на обличчі має неодмінно прикривати ніс і рот. Але для відвідувача закладу цей закон не писано: чоловік зайшов у приміщення без маски. Коли ж охорона та працівники попросили надягнути її, той спровокував конфлікт: галасував уживаючи нецензурну лексику. Це тривало протягом 15 хвилин, поки не приїхали поліцейські.
Свої дії чолов’яга виправдовував так: «У вас все люди сидять без масок. Какой в них cмысл!?» І цю аргументацію можна зрозуміти: справді, дещо дивно вимагати носити маску у закладах харчування, де відвідувачі тут-таки їдять, знявши маски. Але якщо встановлено жорсткі санітарні норми, якщо визначено покарання за їх недотримання, а це 170-255 гривень для порушника, і 3400-5000 грн для закладу, який не вжив заходів до порушника, – то які можуть бути претензії до адміністрації? Той відвідувач міг 5 хвилин побути у масці, замовити страви, дочекатися замовлення, і, спокійно знявши маску, смакувати собі на здоров’я. Але чоловік уперся, вигуляв свій егоїзм і став призвідцем гидкої сварки.
Погодьтесь, ледь не кожен думав так: «не носитиму маску, вона заважає, в ній некомфортно»,.. «я ношу, а інші ні, то який у цьому сенс?»,.. «усе одно всі 100% рано чи пізно перехворіють»… Проте статистика – річ ясна, і вона безапеляційно називає такі думки безглуздими. Самі посудіть.
Динаміка захворюваності в країнах, населення яких використовує/не використовує маски
Наукова публікація «Mask or no mask for COVID-19: A public health and market study» https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0237691
Наведена діаграма дозволяє відстежити динаміку зараження на коронавірус в країнах двох категорій. До першої належать країни, де масово не використовують маски; до другої – країни, де носять маски всі і дисципліновано. Порівняйте показники Іспанії і Тайваню. Красномовно чи не так?
Поширення пандемії, як бачимо на діаграмах нижче, залежить від такого відсоткового показника, як кількість населення країни, котра користується масками.
Динаміка хвороби за відсотковою кількістю населення, що користується масками
Оглядова стаття «Face Masks in the New COVID-19 Normal: Materials, Testing, and Perspectives» https://spj.sciencemag.org/journals/research/2020/7286735/?origin=ebdb236706b4c620c921aba9161fecbd
Діаграми недвозначно свідчать: чим вищий відсоток «захищених носіїв», тим менше хворих. Звісно, все залежить від того, як правильно людина носить маску та наскільки ця маска ефективна (вираховується за відсотковою кількістю проникності вірусних частинок).
Часто можна почути, що тканинна маска захищає краще, ніж медична, і взагалі вплив матеріалу на захист є досить відчутним. Аби спростувати чи підтвердити таке судження, варто знову звернутися до статистики.
Ефективність захисту та пропуску вірусних частинок крізь різні типи захисту
Тестування: Testing of Commercial Masks and Respirators and Cotton Mask Insert Materials using SARS-CoV-2 Virion-Sized Particulates: Comparison of Ideal Aerosol Filtration Efficiency versus Fitted Filtration Efficiency https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7534799/
Діаграма дозволяє зрозуміти, як залежить затримка вірусу від типу маски. Тут представлено різні типи захисних засобів: від бавовняної до респіратора. Так, медична маска має ефективність фільтрації 90%, а одношарова бавовняна – лише 30%. І якщо вже обирати між респіратором, медичною маскою чи бавовняною, то безперечним фаворитом є респіратор. «Срібло» отримує медична маска, ну а «бронзу» – бавовняна.
Висновки робіть самі. Але маска – не просто модний тренд 2020-2021 років. І не забаганка влади. Маска – це захист нашого життя.
Залишити відповідь