За даними ГУ МВС у місті Києві, з початку року тільки у столиці зафіксовано 20 зґвалтувань. Йдеться лише про ті випадки, коли жінки знайшли у собі сили звернутися до поліції. Жахає динаміка зростання таких злочинів: за відповідний період минулого року їх у столиці зафіксовано вдвічі менше – 9. Маніяки справедливо викликають огиду і суспільну ненависть. Слід знати, як діяти в разі неочікуваної зустрічі з такими покидьками.
– Визначити маніяка у натовпі просто неможливо, – вважає психолог Павло Міхлін. – Вони нічим не видають себе у людському середовищі.
Проте і у маніяків є певні зовнішні характерні риси.
– Як правило, на вигляд – це лагідні, чемні, інтелігентні люди. Якщо визначити психотип маніяка, то це аж ніяк не кудлата агресивна особа, – розповідає психолог Олена Рихальська.
Що ж підштовхує цю начебто нормальну адекватну людину до такого нелюдського вчинку? Єдиної відповіді немає, але психологи знають найпоширеніші причини.
– Маніяк вибирає певні визначені ним категорії жертв. Для когось з них – це жінки напідпитку, для інших – дівчата у червоних сукнях чи, скажімо, з довгим волоссям. Причин може бути багато. Зазвичай маніяк, навіть убивця, бере з місця злочину собі щось на згадку. Для нього це важливо. Кожен напад збоченця – це найчастіше помста, – стверджує Олена Рихальська.
Тож задля власної безпеки варто зламати уявні стереотипи сприйняття лиха. Усвідомлювати, що це не фільм жахів, а реальна загроза вашому життю. І щоб врятуватися, – передовсім розраховувати на себе. А найголовніше – не панікувати.
Перше, що спадає на думку, – придбати для захисту електрошокер. Проте його використання в Україні заборонене. І тут вам допоможуть вітчизняні інтернет-магазини. Є в їхніх «прайсах» начебто звичайні ліхтарики. Але, між нами кажучи, такі пристрої мають приховану «шокуючу» функцію.
Є й така диво-техніка: на перший погляд – туба звичайнісінької помади. Але це теж ліхтарик-шокер.
Помічним може стати й інший «антиманіячний» засіб. Наприклад, газовий балончик. Експерт із самооборони Сергій Литвиненко вважає його дієвим.
– Аерозольний газовий балончик коштує близько ста гривень, – каже пан Сергій. – При його застосуванні у радіусі до двох метрів розпилюється хмарка розчину алгогену. Ця речовина подразнює слизові оболонки, шкіру. Найголовніше, викликає двадцятихвилинний блефароспазм зорових м’язів.
Проте порятунок від нападника може бути дешевшим у рази! Дівчину може вберегти інший балончик, яким вона користується щодня – з лаком для волосся! Коштує дешевше, а ефект – ще небезпечніший для злочинця.
У критичній ситуації вас може врятувати ледь не усе, що є у жіночій сумочці: телефон, блокнот і навіть сама сумочка.
Тримайтеся впевнено, спробуйте налякати злочинця.
– Вони дуже боязкі. Тому будьте нахабнішими, почніть говорити з нападником різко. Це теж може його наполохати, – радить Олена Рихальська.
Привертайте увагу можливих свідків нападу. Але волання на кшталт «ґвалтують» навряд чи змусять людей кинутися до вас на допомогу. Це лише розпалить збоченця. Так само не варто просити, благати: «відпустіть», «не чіпайте», «я не хочу», «мені боляче»: такі фрази матимуть протилежний ефект – тільки збуджуватимуть маніяка. А от якщо ви зарепетуєте «пожежа!», шанси на порятунок значно побільшають.
Діяти можна і в інший спосіб: викликати у нападника відразу, вважає Павло Міхлін.
– Скажіть, що ви хвора, імітуйте неадекватну поведінку, наприклад, блювотний напад. Це, скоріш за все, викличе в нього огиду, а вам врятує життя, – зауважує психолог.
Наша мета не налякати, а розповісти як діяти за небезпечної ситуації. Тому, повертаюсь ввечері додому, будьте пильними та обачливими. Бережіть себе і пам’ятайте ці прості поради!
Залишити відповідь