Що таке емоційний інтелект? І взагалі що таке емоція? Щось хаотичне та проблематичне, пов’язане із вашим успіхом/неуспіхом чи все-таки те, що здатне зробити ваше життя кращим?
Американський психолог і журналіст Деніел Ґоулман стверджує, що в нашому мозку є дві частини, які «живуть рука об руку»: раціональна (думки) та емоційна (почуття). Ми звикли вірити, що раціональний стан розуму у цьому житті важливіший. Але це не так. Автор стверджує: маємо п’ять ключових навичок, які складають нашу емоційну «грамотність». Саме вона збільшує ваші шанси стати на вершині. Коли стикаєтеся з труднощами та вирішальними моментами, то емоції – ваш союзник.
У ХХІ столітті люди стали ігнорувати силу емоцій, аж надто наголошуючи на цінності та важливості суто раціонального. Еволюція формувала людські емоції мільйони років. А нині Homo sapiensзабув, що емоційна частина розуму сильніша й ефективніша. Небезпека, смерть, війна, розлучення… Ми справляємося з усім саме завдяки своїм почуттям.То як ж роль емоцій?Передовсім, вони – це дії. Еволюція, створивши їх, дала людям шанс жити. За твердженнями Деніела Ґоулмана, емоційний репертуар завдяки своїм відмінним біологічним характеристикам «готує» тіло до відповіді, яка має вирішальне значення для існування:
гнів – імпульс енергії, досить сильний для енергійних дій;
страх – приводить тіло в стан загальної готовності, роблячи його нервовим і готовим до дії;
щастя – змушує організм швидше відновлюватися після біологічного збудження, викликаного хвилюванням;
любов – загальний стан спокою і задоволення;
смуток – налаштуватися на значну втрату.
Так, сучасна людина поєднує два різних типи розуму: раціональний та емоційний. Ми не можемо використовувати лише одну частину, бо це загрожує катастрофою. Неможливо послуговуватися лише емоціями: тоді станемо реальною загрозою одне одному, під дією повсякденного стресу і тривоги. Але використовувати лише раціональну частину також небезпечно. Бо тоді наражаємося на психічні та фізичні хвороби, емоційно-раціональну дихотомію, стаємо нездатними вийти зі скрутного становища.
Тільки балансом раціонального й емоційного можна виграти в цій «біологічній грі». Десь потрібно поступитися емоціями і мислити раціонально, а десь маєте відчути свої емоційні імпульси й «випустити їх на волю».
Прикладом «критичного поєднання розумів» є еволюційний фон. «Лімбічна» система (навчання та пам’ять) додала емоції, властиві репертуару мозку, і внутрішньо втілила їх одна з одною, створивши зв’язок із «мислячою» та «чуттєвою» частинами (тепер можемо розпізнавати, порівнювати та нагадувати).
Отже, як дотримуватися рівноваги між емоціо та раціо? Про це довідаєтеся, прочитавши книжку Даніела Ґоулмана. Вона допоможе розвинути власний емоційний інтелект і краще зрозуміти себе.
Залишити відповідь