Ініціативна група «Першого грудня» звернулася до українського суспільства із застереженням «щодо закликів до насильницького повалення влади та сліпого бунтування». Наголосивши на відповідальності нашого соціуму. Попри неспроможність втілити у життя позитивні наслідки трьох революцій, саме завдяки їм досягнуто дві мети: точки неповернення до імперіалістичного впливу Росії та чітко окресленого європейського вибору. Але через те, що більшого нинішній владі реалізувати не вдається, акції протесту повернулися на Майдан і майдани. Щоправда, у переважній більшості – незрозумілі, з лідерами, які не викликають довіри. Підбурювання до радикальних дій нічого не дасть, утім тенденції закликів до руйнування загрозливо ширяться. «Зберігати державу і сприяти її розбудові – наша головна мета. Не допустити стихійної чи й інспірованої гіпер-анархії – наше з вами громадянське завдання», – йдеться у зверненні. «Не «промайданьмо» України! Будьмо обачні й не впишімо себе в історію руйначами української державності!», – застерігає ІГ «Першого грудня».
У Київському університеті імені Бориса Грінченка відбулася зустріч студентів і викладачів з представниками ІГ «Першого грудня». Прийшли громадський діяч Йосиф Зісельс, правозахисник Євген Захаров, академік Ярослав Яцків. Розмова точилася довга і відверта. Йшлося про сьогодення, минувшину та майбуття, про теми, що турбують кожного українця.
З ДОСЬЄ «ГРІНЧЕНКО-ІНФОРМУ»:
Ініціативна група «Першого грудня» – об’єднання, створене у 20-ту річницю референдуму за незалежність України відомими інтелектуалами та громадськими діячами – у відповідь на звернення трьох традиційних українських церков. Серед програмних документів – декларація, яка містить базові принципи для об’єднання українського народу, та Хартія Вільної Людини, яка відтворює життєві орієнтири для нашого суспільства. Нині в об’єднанні – В’ячеслав Брюховецький, Іван Дзюба, Євген Захаров, Йосиф Зісельс, Мирослав Маринович, Володимир Панченко, Всеволод Речицький, Вадим Скуратівський, Юрій Щербак, Ігор Юхновський, Ярослав Яцків.
– Люди, які уособлюють моральні цінності і високий рівень відповідальності перед суспільством, які за власним сумлінням без прикрас доносять до громадськості рівень суспільної температури, адекватний подіям, що відбуваються, – зазначив ректор університету Віктор Огнев’юк, представляючи гостей. І згадав добрим словом засновників ІГ «Першого грудня», які залишаться у вдячній пам’яті народу. – У грінченківців не раз бував блаженніший Любомир Гузар, спілкувався із студентами, викладачами. Один з очільників групи Богдан Гаврилишин був почесним професором Грінченкового університету. Вчена рада присвоїла таке ж звання і Євгенові Сверстюку, але він, на жаль, помер до церемонії вшанування. Ми прагнемо орієнтувати наших студентів на високі моральні цінності, яких так бракує нашому суспільству. Бо, на моє переконання, найбільша проблема в тому, що суспільству бракує ціннісної основи, яка об’єднувала б і консолідувала б його.
«Ми не радники Президента, але маємо висловлювати свою спільну позицію»
– Група «Першого грудня» працює консенсусом, – наголосив академік Ярослав Яцків. – Рішення мусить бути узгодженим, ми його обговорюємо, обмірковуємо, але є одне правило: ніхто з групи не є членом якоїсь партії, проте кожен із нас веде певну лінію. Дискутуємо всередині групи: чи повинні ми впливати на владу, щоб вона змінювалась? Ми не радники Президента, але маємо висловлювати свою спільну позицію.
«Здібна людина сьогодні може самореалізуватися»
– Нині в історії країни – новий постреволюційний період: війна за незалежність, і ми всі маємо це усвідомити, – констатував правозахисник Євген Захаров. – Твердження, що історію не потрібно знати, що вона не впливає на нас, помилкове. Для мене важливо, щоб молоді люди це усвідомлювали.
Євген Захаров нагадав відомий принцип: хочеш, щоб країна розвивалася – фінансуй науку. І наголосив: у цій царині ми катастрофічно втрачаємо потенціал.
– Давно могли б створити щось на кшталт Силіконової долини, давно були б іншою країною, якби розділили бізнес і владу, – вважає правозахисник. – Треба діяти за принципами права політичної доцільності. Наскільки сьогодні більше можливостей отримати якісну освіту, ніж це було за радянських часів! В тій-таки царині права, гуманітарній сфері: філософії, соціології, історії, психології тощо. Будьте активні, читайте, опановуйте іноземні мови, вчіться – здібна людина сьогодні може самореалізуватися.
Відповідаючи на студентське запитання про міжцерковні стосунки, що склалися в Україні, Євген Захаров зазначив: «вони інерційні, підганяти їх ніяк не можна» – просто час для єднання українських церков ще не настав. Хоча, на думку, правозахисника церква політизована і значна частина наших православних вірян перебуває під впливом чужої, ворожої пропаганди, яка часто неприкрито лунає з уст священнослужителів в українських храмах.
– Не може бути ніякої Української православної церкви Московського патріархату, і давно владі треба було це вирішити, – наголосив Євген Юхимович.
«Беріть ініціативу на себе»
– Навіть в тяжкі часи в житті дуже важливі питання сумління, духовності і моралі, – вважає громадський діяч Йосиф Зісельс. – В демократичній державі влада повинна мати прямий діалог з суспільством. Влада повинна бути породженням суспільства, яке зараз відчуває свою змінену ідентичність. Ми звертались до Президента з настійним проханням: говоріть з людьми, говоріть з народом…
Йосиф Зісельс наголосив на особистій відповідальності кожного за майбутнє країни.
– Якщо ми обираємо людей, яких звинувачують в корупції, то яка нам ціна? Це ж ми обираємо, ми так робимо. Не можна покладатися тільки на владу. Бо ми, декларуючи свободу свого життя, самі повинні відповідати за свої вчинки, за самих себе, за нашу країну, за те, що в ній коїться. Саме студентам і молоді належить майбутнє нашої країни, народу. Тільки вони зможуть її змінити. «Дайте людям вирости в свободі!», – закликав Любомир Гузар.
– Саме вам треба «переробити» ментальну ідентичність 45-ти мільйонів людей – зі східно-євразійської постколоніальної, посткомуністичної на демократичну, європейську. Щоб жити так, як живуть інші країни, які вважаються цивілізованими, – звертається до молоді Йосиф Самуїлович. – І ми маємо таку можливість, бо Україна нині – в епіцентрі модернізації світу. Остання імперія розвалюється, найбільша її частина відкололася, рушивши своїм шляхом. Переробити нашу країну на європейську демократичну – я не знаю, що може бути цікавішим для будь-якої творчої людини. Беріть ініціативу на себе!
Світлини Андрія МИХАЙЛИКА та Івана ОГОЙКА, студента І курсу Інституту журналістики Київського університету імені Бориса Грінченка
Озвучена для українців Архіважлива тема сьогодення.
Влада, в очікуванні нових виборчих перегонів заморожує поступ і так млявих реформ. Та й не тільки їх!!
В неї зникає інстинкт самозбереження який напряму залежить від розуміння, що українці це нація гордих, розумних, сміливих людей і їх повсякчасно – щоденно дурити популістськими речами – ЗАСЬ!.
Повтору умов для приходу до влади бандитської кліки зразка донецької ненаситної ШВАЛІ , вже ніколи не буде.
Н І К О Л И !!
Не буде зухвалого олігархату з його життєвими принципами “Подавлюсь але не праведно нажитим добром не поділюсь!
Бити і вбивати не будемо!!
Зникнуть самі, як свого часу зникли динозаври.
ЖАХЛИВА ПОМИЛКА ТА НЕДООЦІНКА СИТУАЦІЇ!!
Але нам для цього потрібен час.
Час для змін всього того, що кайданами і ланцюгами припнуло наші тіло, душу і свідомість до недавнього минулого.
У нашої країни світле Майбутнє у руках молодого покоління – сильного, рішучого,безстрашного, а воно таке є. І поступ правди і справедливості вже поряд, не за обрієм, не примарна “fata morgana”.
СИЛЬНО, ГРАМОТНО, НАГАЛЬНО!
ДЯКУЮ ТОБІ СТУДЕНТЕ- ПЕРШОКУРСНИКУ.