«Не можна покладатися тільки на владу»

Ініціативна група «Першого грудня» звернулася до українського суспільства із застереженням «щодо закликів до насильницького повалення влади та сліпого бунтування». Наголосивши на відповідальності нашого соціуму. Попри неспроможність втілити у життя позитивні наслідки трьох революцій, саме завдяки їм досягнуто дві мети: точки неповернення до імперіалістичного впливу Росії та чітко окресленого європейського вибору. Але через те, що більшого нинішній владі реалізувати не вдається, акції протесту повернулися на Майдан і майдани. Щоправда, у переважній більшості – незрозумілі, з лідерами, які не викликають довіри. Підбурювання до радикальних дій нічого не дасть, утім тенденції закликів до руйнування загрозливо ширяться. «Зберігати державу і сприяти її розбудові – наша головна мета. Не допустити стихійної чи й інспірованої гіпер-анархії – наше з вами громадянське завдання», – йдеться у зверненні. «Не «промайданьмо» України! Будьмо обачні й не впишімо себе в історію руйначами української державності!», – застерігає ІГ «Першого грудня».

У Київському університеті імені Бориса Грінченка відбулася зустріч студентів і викладачів з представниками ІГ «Першого грудня». Прийшли громадський діяч Йосиф Зісельс, правозахисник Євген Захаров, академік Ярослав Яцків. Розмова точилася довга і відверта. Йшлося про сьогодення, минувшину та майбуття, про теми, що турбують кожного українця.

З ДОСЬЄ «ГРІНЧЕНКО-ІНФОРМУ»:
Ініціативна група «Першого грудня» – об’єднання, створене у 20-ту річницю референдуму за незалежність України відомими інтелектуалами та громадськими діячами – у відповідь на звернення трьох традиційних українських церков. Серед програмних документів – декларація, яка містить базові принципи для об’єднання українського народу, та Хартія Вільної Людини, яка відтворює життєві орієнтири для нашого суспільства. Нині в об’єднанні – В’ячеслав Брюховецький, Іван Дзюба, Євген Захаров, Йосиф Зісельс, Мирослав Маринович, Володимир Панченко, Всеволод Речицький, Вадим Скуратівський, Юрій Щербак, Ігор Юхновський, Ярослав Яцків.

– Люди, які уособлюють моральні цінності і високий рівень відповідальності перед суспільством, які за власним сумлінням без прикрас доносять до громадськості рівень суспільної температури, адекватний подіям, що відбуваються, – зазначив ректор університету Віктор Огнев’юк, представляючи гостей. І згадав добрим словом засновників ІГ «Першого грудня», які залишаться у вдячній пам’яті народу. – У грінченківців не раз бував блаженніший Любомир Гузар, спілкувався із студентами, викладачами. Один з очільників групи Богдан Гаврилишин був почесним професором Грінченкового університету. Вчена рада присвоїла таке ж звання і Євгенові Сверстюку, але він, на жаль, помер до церемонії вшанування. Ми прагнемо орієнтувати наших студентів на високі моральні цінності, яких так бракує нашому суспільству. Бо, на моє переконання, найбільша проблема в тому, що суспільству бракує ціннісної основи, яка об’єднувала б і консолідувала б його.

«Ми не радники Президента, але маємо висловлювати свою спільну позицію»

– Група «Першого грудня» працює консенсусом, – наголосив академік Ярослав Яцків. – Рішення мусить бути узгодженим, ми його обговорюємо, обмірковуємо, але є одне правило: ніхто з групи не є членом якоїсь партії, проте кожен із нас веде певну лінію. Дискутуємо всередині групи: чи повинні ми впливати на владу, щоб вона змінювалась? Ми не радники Президента, але маємо висловлювати свою спільну позицію.

«Здібна людина сьогодні може самореалізуватися»

– Нині в історії країни – новий постреволюційний період: війна за незалежність, і ми всі маємо це усвідомити, – констатував правозахисник Євген Захаров. – Твердження, що історію не потрібно знати, що вона не впливає на нас, помилкове. Для мене важливо, щоб молоді люди це усвідомлювали.

Євген Захаров нагадав відомий принцип: хочеш, щоб країна розвивалася – фінансуй науку. І наголосив: у цій царині ми катастрофічно втрачаємо потенціал.

– Давно могли б створити щось на кшталт Силіконової долини, давно були б іншою країною, якби розділили бізнес і владу, – вважає правозахисник. – Треба діяти за принципами права політичної доцільності. Наскільки сьогодні більше можливостей отримати якісну освіту, ніж це було за радянських часів! В тій-таки царині права, гуманітарній сфері: філософії, соціології, історії, психології тощо. Будьте активні, читайте, опановуйте іноземні мови, вчіться – здібна людина сьогодні може самореалізуватися.

Відповідаючи на студентське запитання про міжцерковні стосунки, що склалися в Україні, Євген Захаров зазначив: «вони інерційні, підганяти їх ніяк не можна» – просто час для єднання українських церков ще не настав. Хоча, на думку, правозахисника церква політизована і значна частина наших православних вірян перебуває під впливом чужої, ворожої пропаганди, яка часто неприкрито лунає з уст священнослужителів в українських храмах.

– Не може бути ніякої Української православної церкви Московського патріархату, і давно владі треба було це вирішити, – наголосив Євген Юхимович.

«Беріть ініціативу на себе»

– Навіть в тяжкі часи в житті дуже важливі питання сумління, духовності і моралі, – вважає громадський діяч Йосиф Зісельс. – В демократичній державі влада повинна мати прямий діалог з суспільством. Влада повинна бути породженням суспільства, яке зараз відчуває свою змінену ідентичність. Ми звертались до Президента з настійним проханням: говоріть з людьми, говоріть з народом…

Йосиф Зісельс наголосив на особистій відповідальності кожного за майбутнє країни.

– Якщо ми обираємо людей, яких звинувачують в корупції, то яка нам ціна? Це ж ми обираємо, ми так робимо. Не можна покладатися тільки на владу. Бо ми, декларуючи свободу свого життя, самі повинні відповідати за свої вчинки, за самих себе, за нашу країну, за те, що в ній коїться. Саме студентам і молоді належить майбутнє нашої країни, народу. Тільки вони зможуть її змінити. «Дайте людям вирости в свободі!», – закликав Любомир Гузар.

– Саме вам треба «переробити» ментальну ідентичність 45-ти мільйонів людей – зі східно-євразійської постколоніальної, посткомуністичної на демократичну, європейську. Щоб жити так, як живуть інші країни, які вважаються цивілізованими, – звертається до молоді Йосиф Самуїлович. – І ми маємо таку можливість, бо Україна нині – в епіцентрі модернізації світу. Остання імперія розвалюється, найбільша її частина відкололася, рушивши своїм шляхом. Переробити нашу країну на європейську демократичну – я не знаю, що може бути цікавішим для будь-якої творчої людини. Беріть ініціативу на себе!

Світлини Андрія МИХАЙЛИКА та Івана ОГОЙКА, студента І курсу Інституту журналістики Київського університету імені Бориса Грінченка

Коментар до «Не можна покладатися тільки на владу»

  1. Вівчарик сказав:

    Озвучена для українців Архіважлива тема сьогодення.
    Влада, в очікуванні нових виборчих перегонів заморожує поступ і так млявих реформ. Та й не тільки їх!!
    В неї зникає інстинкт самозбереження який напряму залежить від розуміння, що українці це нація гордих, розумних, сміливих людей і їх повсякчасно – щоденно дурити популістськими речами – ЗАСЬ!.
    Повтору умов для приходу до влади бандитської кліки зразка донецької ненаситної ШВАЛІ , вже ніколи не буде.
    Н І К О Л И !!
    Не буде зухвалого олігархату з його життєвими принципами “Подавлюсь але не праведно нажитим добром не поділюсь!
    Бити і вбивати не будемо!!
    Зникнуть самі, як свого часу зникли динозаври.
    ЖАХЛИВА ПОМИЛКА ТА НЕДООЦІНКА СИТУАЦІЇ!!
    Але нам для цього потрібен час.
    Час для змін всього того, що кайданами і ланцюгами припнуло наші тіло, душу і свідомість до недавнього минулого.
    У нашої країни світле Майбутнє у руках молодого покоління – сильного, рішучого,безстрашного, а воно таке є. І поступ правди і справедливості вже поряд, не за обрієм, не примарна “fata morgana”.
    СИЛЬНО, ГРАМОТНО, НАГАЛЬНО!
    ДЯКУЮ ТОБІ СТУДЕНТЕ- ПЕРШОКУРСНИКУ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company