«Не можу запевнити, що нинішня продукція відповідає всім необхідним стандартам»

Віра Товстоног, лікар загальної гігієни Броварської районної філії ДУ «Київський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», працює у відділі епідеміологічного нагляду та спостереження і профілактики інфекційних захворювань. З колегами досліджує атмосферне повітря, ґрунт, воду, зокрема і з відкритих водойм.

– Також оцінюємо умови навчання, харчування та відпочинку дітей у закладах освіти, відпочинку та оздоровлення, – веде перелік далі Віра Семенівна. – Аналізуємо інфекційну захворюваність населення, беремо участь у розслідуванні причин виникнення інфекційних хвороб, масових неінфекційних захворювань, харчових та хімічних отруєнь. Розслідуємо випадки забруднення довкілля, які негативно впливають на стан здоров’я населення. Проводимо санітарно-освітню профілактику інфекційних та неінфекційних захворювань, пропагуємо здоровий спосіб життя. А ще беремо участь у розслідуванні скарг та звернень громадян, тісно співпрацюємо з органами виконавчої влади та самоврядування, щоб забезпечити епідемічне благополуччя громади.

Наскільки мені відомо, Ви обіймали керівні посади заступника головного державного санітарного лікаря Броварського району, директорки районної санітарно-епідеміологічної станції. Чому перейшли на нинішню посаду?

– Віна розпорядилася по-своєму. У березні 2022 року в мене народилася внучка, Наш район був окупувала російська вояччина, і я була змушена евакуюватися з родиною. Написала заяву з проханням перевести на посаду рядового лікаря.

Такого органу, як санітарно-епідеміологічна станція, вже не існує, його замінив відділ ГУ Держпродспоживслужби. На Вашу думку, така реорганізація виправдана?

– Вважаю, що це була певною мірою помилка. Після ліквідації санітарно-епідеміологічної служби Держпродспоживслужба, в якій переважно працюють ветеринари та фахівці з Міністерства сільського господарства, не має достатніх фахових знань, навичок і досвіду. Санітарно-епідеміологічна служба, яка була частиною Міністерства охорони здоров’я, займалася безпосередньо профілактичними заходами для охорони здоров’я і життя населення. А тепер залишилися лише незначні колективи в центрах громадського здоров’я і профілактики. Ветеринарна служба не має достатньо знань для ефективної профілактики інфекційних захворювань. Тому під час пандемії Covid-19 у державних центрах профілактики та контролю хвороб Міністерства охорони здоров’я працювало значно менше людей, ніж було потрібно, і це ускладнювало боротьбу з цим лихом.

З 1 жовтня 2023 року деякі положення в системі громадського здоров’я скасовують необхідність отримувати висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи. Як це вплинуло на якість продукції?

– Ці висновки тепер видає Держпродспоживслужба, а не ми. Як вони видаються, важко сказати: це інша структура і служба. Вони повинні видавати чи не видавати висновок, а ми бачимо лише кінцевий результат.

Буває, що декларація виробника на продукцію повністю не відповідає вимогам. Всі якісні показники повинні бути вказані, щоб підтвердити відповідність продукції державним стандартам. Але зустрічаємо скорочені схеми, там відсутні, наприклад, умови та термін зберігання, не вказують про вміст токсичних хімічних речовин, не розкривають мікробіологічні показники.

Тому не можу запевнити, що нинішня продукція нібито гарантованої якості завжди відповідає всім необхідним стандартам.

Після ліквідації санстанції почастішали випадки харчових отруєнь або реалізації неякісної продукції?

– Це тепер належним чином не реєструється і не контролюється. Раніше перед отриманням висновку проводили обов’язкові обстеження і лабораторні дослідження. Нині підприємства можуть відкриватися самостійно і не завжди реєструються у Держпродспоживслужбі. Цей орган повинен видавати експертні висновки і проводити реєстрацію таких закладів, але іноді підприємства обходять ці вимоги, відкриваються без експлуатаційного дозволу та експертизи.

Ці підприємства зазвичай виробляють і реалізують продукцію без відповідних документів, що категорично заборонено. Від лаврового листка і до м’ясних, рибних, овочевих продуктів – усе повинно мати відповідні висновки державної експертизи.

Як фахівець можете оцінити наслідки російської окупації району?

– Вони унеможливили нормальне життя місцевих жителів, принесли розруху, залишили значну частину людей без житла, зробили їх каліками та зруйнували десятки будівель. Намагалися дощенту зруйнувати харчові підприємства, щоб залишити нас голодними. Варварськи нищили підприємства енергетичної інфраструктури, заклади освіти, дитячі садочки та загальноосвітні заклади.

Ракетні й артилерійські обстріли, бомбардування заподіяли величезної шкоди довкіллю. Моніторинг, який проводили у звільнених від російських загарбників населених пунктах, засвідчив помітні негативні зміни не лише на ґрунті, в повітрі, у відкритих водоймах, але у підземних джерелах водопостачання. У значній частині свердловин питної води виявили перевищений вміст нітратів, нітритів, амонію, марганцю, загального заліза, фторидів та інших елементів.

З квітня 24-го року з’явилася інформація про випадки ботулізму. Чим поясните появу цієї хвороби?

– Йдеться про два випадки, які сталися за один тиждень. Для нашої служби це надзвичайна ситуація, бо насправді це рідкісні випадки. Можливо, люди споживали рибу, придбані через онлайн-торгівлю. Можливо навіть, ідеться про рибу, як підбирали з тимчасових водойм після зруйнування росіянами Каховської ГЕС. Інтернет-покупці точно не знають, де та як була приготовлена, збережена та доставлена ця продукція.

Нині особливо ризиковано для здоров’я nf життя придбавати і споживати продукти без належних документів, без ветеринарного свідоцтва та експертних оцінок.

До вашої філії звертаються власники продукції та організації?

– Так, вони користуються нашими послугами, уклавши угоду для проведення відомчого контролю. Цей контроль охоплює якість продукції, санітарно-гігієнічний режим на підприємстві, якість води та сировини, обстеження персоналу. Тобто люди мають документи, які підтверджують якість їхньої продукції, стан персоналу та водопостачання, відповідність державним стандартам. Наші лабораторії проводять дослідження не лише м’ясних, рибних та овочевих продуктів, а й інших, таких як закваски, добавки, харчові речовини. Таким чином, підприємці, які серйозно ставляться до своєї діяльності, можуть гарантувати якість своєї продукції та зберегти довіру споживачів.

І скільки таких підприємців звертається до вас?

– На жаль, поки що не так багато, але ця кількість почала зростати. Раніше було складно, багато людей виїжджали, закривали підприємства і так далі. Проте вже торік зросла кількість тих, хто звертається до нас, іноді навіть із запитами на елементарні дослідження, наприклад, як якість піску в пісочницях наших дитячих садків чи ліцеїв з дошкільними групами. Частину досліджень проводимо моніторингом, а частину їх нам замовляють, щоб достеменно знати умови, в яких перебувають їхні діти. Аналізуємо атмосферу у групових приміщеннях, харчування на кухнях, якість піску на наявність металів, мікробіологічні параметри і так далі. Коло звернень розширюється, люди починають усвідомлювати важливість того, що ми робимо.

Які моменти слід неодмінно врахувати читачам цього інтерв’ю?

– Наголошую: слід бути особливо уважними до якості води, яку споживаєте. Не ризикуйте брати неперевірену продукцію, невідомого походження, особливо на стихійних ринках. Інша важлива тема – особиста гігієна. Порада, яка у всіх на слуху, але якою багато хто, на жаль, нехтує: не забувайте регулярно і ретельно мити руки, а перед уживанням – і овочі та фрукти. Навчіть своїх дітей цих простих правила, які, втім, допоможуть зберегти здоров’я, уникнути багатьох хвороб, особливо в епідемічні періоди.

А щодо дозвілля, важливо займатися спортом та брати участь у літніх загартовувальних процедурах. Але завжди пам’ятайте про безпеку. Якщо біля озера або річки бачите знак «Купатися заборонено!», – це, зазвичай, не чиясь забаганка. Це попередження про мікробне забруднення води, про серйозну загрозу для здоров’я.

Тож бережіть себе і своїх близьких!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company