Не всі знають, що чеки, котрі нам дають на касах у крамницях, чи, скажімо, паперові лотки для яєць, чи одноразовий паперовий посуд, вкритий плівкою, – то аж ніяк не чистий папір,а відтак як відходи має відповідним чином утилізуватися. Що ж до справжнього паперу, традиційної макулатури, то вмілі люди мають її ресурс, і збираючи, заробляють на ній пристойні кошти.
Нині, на жаль, чи не кожна область в Україні має своє «грибовицьке сміттєзвалище», а отже проблема сміття та його переробки аж пече. Вчитися сортувати відходи надважливо дорослим і дітям.
За даними Міністерства розвитку громад і територій, в Україні торік (без урахування даних з АР Крим) нагромадилось понад 10 мільйонів тонн непотребу, який звезено на 6 тисяч офіційних сміттєзвалищ і полігонів, загальною площею майже 9 тисяч гектарів. Це дані лише про легітимні сміттєзвалища. А скільки стихійних, несанкціонованих? Щороку зростає катастрофічними темпами. «За 30 років не було створено ані концепції, ані стратегії з утилізації твердих побутових відходів, ані реалізації її на практиці», – зізнався нещодавно Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
У Києві торік на переробку та утилізацію надійшло близько 315 тисяч тонн сміття. Після сортування та відібраних сировинно-цінних компонентів обсяг відходів зменшився у 5 разів – 62 тисячі тонн.
Навіщо сортувати сміття?
Найперше тому, що не все сміття – є сміттям. Багато його після переробки приносить користь. Скажімо, з макулатури виробляють туалетний і звичайний папір, тканини. Пластик на заводах подрібнюють до спеціальних гранул, з яких потім виготовляють нові пляшки та іншу продукцію. Іде у діло і подрібнене скло. З гумових шин виготовляють нові килимки, підбори для взуття, покриття для спортмайданчиків. А з батарейок вилуджують цинк, марганець, вуглецеві сполуки, нікель.
Якби ж то цією життєво важливою проблемою переймалося більше людей! Адже, за словами голова ГО «Україна без сміття» Євгенії Аратовської, громади цим не дуже заморочуються: в кращому разі налагоджують вивезення відходів на сміттєзвалище чи на спалювання.
– Тобто ми не те, що не отримуємо користі від сміття, ми у ньому «тонемо», – переконує пані Євгенія. – Загалом те, що контроль за збором і утилізацією відходів довірено муніципальним службам, – це велика помилка. На мою думку, це має контролювати кожен з нас. Мусимо нарешті навчитися сортувати відходи й отримувати з них цінні ресурси, органіку.
«Догляд» за сміттям
У ГО «Україна без сміття» наводять простий алгоритм дій, який за умови системного втілення може налагодити ефективний процес сортування відходів по всій країні:
- Збирати та сортувати потрібно лише чисту сировину (без решток їжі та жиру). Йдеться про пластикові пляшки, пакетів з-під молочної продукції, які треба обов’язково промити.
- Все сміття потрібно стиснути, ущільнити, аби воно було компактним.
Куди нести сміття?
Знайдіть спеціальні контейнери чи пункт прийому відходів поряд із вашим помешканням і перевірте, які види сміття там приймають. На цій мапі можна знайти найближчий до себе пункт утилізації сміття. Звертайтеся до працівників ЖКГ або в найближчу екологічну громадську організацію, якщо вашого населеного пункту немає на карті.
Навіщо це все? Та тому, що ми не останні на цій землі. Тут мають щасливо жити наші діти, онуки, і праправнуки онуків… Або ж ми не дамо їм такої нагоди, якщо вбиватимемо землю своєю легковажністю.
Залишити відповідь