«Олімпіакос»-переможець

Ліга Конференцій – третій за значущістю євротурнір після Ліги Чемпіонів та Ліги Європи. Стартував 2021 року, отож цього року його трофей розіграли втретє. Першою його володаркою стала італійська «Рома», другим – лондонський «Вест Хем», а цієї весни спортивна доля прихилилася до грецького «Олімпіакоса». Знаково: це перший єврокубок в історії Греції.

Суперником «Олімпіакоса» у фіналі турніру була італійська «Фіорентина». Флорентійському клубу не «фартить» із 1961 року. Хоча представники італійської Серії А могли взяти першість у другому міжнародному турнірі 2024 року: за тиждень до того «Аталанта» з Бергамо перемогла в фіналі Ліги Європи «Баєр» з німецького Леверкузена.

«Олімпіакос» грав ледь не на домашній арені – у грецькій столиці. Зрозуміло, що могли розраховувати на потужну підтримку вболівальників.

Невдалий старт

У восьми матчах плей-офф «Олімпіакос» забив 18 голів. «Переїхав» лондонську «Астон Віллу» (6:2 за підсумком двох поєдинків). Сам-один форвард Аюб Ель-Каабі за весь турнір «нагатив» 10 м’ячів. Здавалося б, греки приречені грати в агресивний футбол.

Але вболівальники цього не побачили. У перші 79 хвилин пірейці завдали лише 2 удари. Замикання з кутового у виконанні Поденсе не створило проблеми для голкіпера, а от його постріл з лінії штрафного у дальній нижній міг завершитись голом. Кіпер врятував «Фіорентину».

Флорентійці грали «першим номером». Атакували, нав’язувала боротьбу, показували високу динаміку та швидкість. На 9-й хвилині Міленковіч навіть забив гол. Після розіграшу кутового Бірагі виконав проникну передачу в район лінії воротарського майданчика, а Нікола переправив м’яч у сітку. Та тільки серб опинився в офсайді, і рахунок не змінився.

Також були моменти у Гонсалеса та Бонавентури. Ще за хвилину Джакомо вивели віч-на-віч з воротарем, але голкіпер встиг скоротити дистанцію і виручив пірейців. Оце й уся гострота. В цілому перший тайм видався нудним.

Господарі не давали простору

З хвилини 30-ї було видно, що італійцям все важче нав’язувати щось у центрі поля, фланги також перекривали. Динаміка згасла, обидві команди почали грати в пас, без жодного удару. Це все тяглося до 69-ї хвилини, коли Нзола зачепився за відскок і добіг до штрафного. Скинув м’яч на Додо, а ексвінгер «Шахтаря» відпасував ліворуч під удар Куаме. У того м’яч хоч і звалився з ноги, але полетів у ближню дев’ятку – і Цолакіс врятував «Олімпіакос».

Вболівальники нудьгували. «Олімпіакос» зумів стримати суперника, було дуже багато боротьби, фолів, відскоків, пресингу, але моментів команди не створювали. Греки витягували із суперника сили, хоча підопічні Вінченцо Італьяно все одно були на вигляд мобільнішими. Наприкінці основного часу пірейці неочікувано контратакували та намагалися бити. «Олімпіакосу» вдалося загострити ситуацію зі стандарту на 80-й хвилині. Свіжісінький Орта виконав класну подачу, а Іборра головою спрямував м’яч у дальню дев’ятку. Тепер Тераччано врятував «Фіорентину». А за дві хвилини той-таки Орта закрутив м’яч зі штрафного на дальню стійку. Втім Ель-Каабі на якусь мить розминувся з м’ячем. Після цього греки провели ще кілька кросів і замикань, але до гольових моментів не довели. Італійці теж нічим не відповідали – зрештою, арбітр перевів гру в овертайми.

Розвязка

«Олімпіакос» почав додатковий час жваво. Тераччано напрягся після ударів Андре та Стевана. Також загрозою був Кіні, який з’явився на полы. Вийшов на лівий фланг атаки, ледь не заробив «Олімпіакосу» пенальті – його простріл заблокували рукою. Після тривалих консультацій арбітри таки проігнорували цей епізод.

«Фіорентина» намагалася відповісти, але в порівнянні з першим таймом нічого не могла зробити. Винятком став епізод на 110-й хвилині, коли Іконе пробивав з центру штрафного майданчика після флангової передачі: удар виявився слабеньким – Цолакіс легко взяв м’яч до рук. Під кінець овертаймів «Олімпіакос» все частіше з’ялявся біля воріт суперника. Ось-ось – і оборона італійців розкриється. Фланги були голі, цим і скористався Ессе: пробіг лівим флангом та вдало відав передачу на Ель-Каабі. Той без проблем з кількох метрів влучив у ворота. Гол на116-й хвилині, Афіни радіють.

Арбітри довго переглядали епізод – чи не офсайд, і таки зарахували взяття воріт. «Олімпіакос» вирвався уперед.

На 121-й хвилині «фіалки» мали нагоду забити, коли Іконе зіграв у стінку і стріляв з лінії воротарського майданчика, але Карму врятував греків. Цей момент став останнім у зустрічі.

Фінальний свисток зафіксував перемогу греків. Хосе Луїс Менділібар бере другий єврокубок за два роки, (перший був після дуелі із «Севільєю» минулого року в Лізі Європи). А «Олімпіакос» потішив Грецію довгоочікуваним кубком.