Сірі таблички на стінах будинків, часто теж сірих, запримітити непросто. Розмір занадто маленький – з поштову листівку. А трапляється, що знаки ставлять в арках і внутрішніх двориках. Побачить тільки уважний. Але, зачепившись поглядом, прочитає кілька рядків: хто тут жив, коли заарештований, коли розстріляний, коли реабілітований. За вигравіруваними літерами – долі інженерів і математиків, військових і лікарів, тих, кого забрали з останньої адреси…
Київський фармацевт, «польський агент»
Під’їзд, у розумінні 81-річного киянина Едгара Годика, – арка, що веде у двір будинку. У «під’їзді на Комінтерна» – вулиці Симона Петлюри Едуард Олександрович чекає онука. Тут уже зібралися родичі, а сам пенсіонер – з квіткою, документами і роздрукованими на принтері фотографіями.
У будинку №20 жив дід Едгара Годика Юлій Білецький. Звідси у вересні 1937 року його забрали під арешт. Через місяць розстріляли. Про місце поховання у сім’ї лише здогадки – десь на Биківнянських могилах.
Про останню адресу Юлія Білецького тепер буде нагадувати невеличкий пам’ятний знак – металева табличка розміром 11 на 19 сантиметрів.
– Народився він 1876 року в Подільській губернії, – розповідає онук Едгар Годик. – Сім’я була відома, інтелігентна, заслана за участь у Польському повстанні. Закінчив Київський університет за спеціальністю «фармацевт». Завод, де він працював, раніше належав Південноросійському товариству з торгівлі аптечними товарами. Нині це корпорація «Артеріум». У серпні 1937 року вийшла постанова про боротьбу з ворожими елементами серед польського населення. А дід народився в польській родині,.
На закріплення таблички пішло хвилин п’ять. Куди більше часу йде на розповідь Едгара Олександровича про діда.
– Його забрали і місяць мурижили. Було шість допитів. Слідчий виявився не дуже чесним; через рік або півтора його самого розстріляли за неправильне ведення слідства: він абсолютно все вигадував, – цю фразу Едгар Олександрович вимовляє двічі і замислюється.
– Дід був дуже хворий, мав астму. Йому забороняли приймати ліки і він підписував все, що йому говорили. Доніс на своїх вигаданих «соратників», але назвав тільки тих, кого вже не було в живих. Інтелігента людина. Уявляю, як його мучили. На одному документі чи краплі поту, чи щось… розпливлася пляма. Важко було читати. Хоча живого діда я не пам’ятаю, мені був рік, коли його арештували.
Після арешту Юлія Білецького його дружину заслали в Узбекистан. У дочки тоді вже була своя сім’я, її не чіпали. Радянська влада брехала рідним, що чоловік помер у таборі в 1947-го. У 1962 році Білецького реабілітували. Тепер всі, хто буде проходити через арку будинку, де він жив, дізнаються про репресованого фармацевта.
«Прості» історії
Створити народний меморіал жертв політичних репресій – ідея проекту «Остання адреса». Його заснував у Росії журналіст Сергій Пархоменко за аналогією до ініціативи в Німеччині «Камені спотикання». У Західній Європі організатори вмуровують пам’ятні знаки у тротуари перед будинками, звідки забирали жертв нацизму. Ініціатори «Останньої адреси» прикріплюють пам’ятні знаки на будинках, де жили радянські репресовані.
Російський історик Микита Соколов наголошує, що пам’ятні таблички – то не меморіальні дошки, для яких треба отримати дозвіл, доводити, що людина заслужила на увічнення пам’яті. Таблички «Останньої адреси», пояснює історик, – це інформаційні знаки. І більшість із них присвячені людям простим.
– Одна із цілей «Останньої адреси» – донести до широкого загалу те, що давно відомо професійним історикам. Спростувати помилковий міф: мовляв, репресії били по партійній еліті. А основна маса постраждалих – селяни. Із вищої партійної номенклатури – 40 тисяч потерпілих, а репресованих – мільйони.
У березні у Києві теж зареєстрували організацію «Остання адреса – Україна». Втілювати проект взялися журналіст Дмитро Білобров і координатор Київської школи економіки Ганна Фурман. Організатори зауважують: український проект «Останньої адреси» повністю автономний. Але таблички тотожні з російськими – за проектом художника Олександра Бродського. Текст написів – українською.
Дмитро Білобров, голова громадської організації «Остання адреса – Україна» розповідає, що серед його рідних репресованих не було. А ось для Анни Фурман репресії – частина трагічної родинної історії.
– Я онука репресованого. Мого дідуся, Василя Севастяновича Фурмана з Одеси, відправили на заслання 1947 року. Він не поділяв ідей радянської влади, вважав, що у «холодній війні» переможе Америка.
Дуже важливо знати про своє коріння. Тим більше, що зараз в Україні для пошуку відомостей про рідних створено непогані можливості. На запити архіви відгукуються швидко.
Едгар Годик згадує, як непросто було з архівами на початку 1990-х років. Організатори «Останнього адреси» беруть на себе перевірку архівних документів, а табличка коштує тисячу гривень. Європейські «Камені спотикання» і російська «Остання адреса» – теж платні:120 євро і 4 тисячі рублів відповідно.
– Табличку зроблено з нержавіючої сталі особливої марки і класу, до того ж майстер працює вручну, – пояснює Ганна Фурман.
Розстріл замість нагороди
Перші таблички про репресованих у Києві організатори прикріпили 5 травня 2017 року – про лікаря Олександра Єфімова, інженера Георгія Костянтинівського, військового Харитона Гуртовенка. А далі трапилася півторамісячна перерва.
– Надійшло близько 40 заявок. Ми хотіли їх опрацювати і встановити таблички не лише у Києві, а й Одесі, Харкові…
У столиці, крім таблички Юлію Білецькому, серед перших з’явився пам’ятний знак на одному з будинків по вулиці Олеся Гончара – математику Вірі Гусєвій-Романівській.
– Її розстріляли за те, за що зараз би нагородили, – каже її онук Олексій Гусєв.
Віра Гусєва-Романівська викладала математику в Київському нічному технікумі. Арештували її у 1938 році, як «українську націоналістку». Через два місяці після арешту розстріляли, хоча родичам повідомили: дали тюремний термін «бєз права пєрєпіскі». Онук згадує: тюремники ще довго приймали для розстріляної передачі… Реабілітували жінку лише 1989 року.
– Пізно подали заяву, не знали, що таке можна зробити. Якби реабілітація відбувалася автоматично, можливо, це сталося б раніше, – каже онук репресованої.
Батьки, продовжує Олексій Гусєв, про бабусю майже нічого йому не розповідали.
– Мій батько займав високі посади в будівельному інституті. Тому не хотів ризикувати. У моєї тітки останній обшук провели у 1986 році: вона підтримувала стосунки з далекими родичами, які сиділи на Соловках, – пояснює Олексій.
В матеріалах справи Гусєв прочитав, що його бабусі приписували облаштування явочної квартири. Але підозрює: справжня причина арешту в іншому.
– Її чоловік був фабрикантом, на той час це було клеймом, – пояснює Олексій.
Під час установки табличок репресованим киянам не було людно. Актор Тимур Ібраїмов каже, шо прийшов підтримати ініціативу товариша Дмитра Білоброва. Розповідає, що міг би встановити табличку і своїм репресованим родичам, але для цього потрібно потрапити до анексованого Криму.
– Доки ми пам’ятаємо про цих людей, вони живі. Мій дід був розстріляний. Моїх кримських предків ще до депортації 1944 року виселили з Криму. Мама народилася на засланні. Справа не у відплаті, а в пам’яті і розумінні того, що відбувалося. Я для себе колись сформулював, що цивілізація – це спадкоємність. Якщо є спадкоємність, цивілізація існує.
Тимур Ібраїмов разом з мамою, яка цього року померла, створив «Книгу пам’яті» своєї родини.
Дмитро Сахно в одному з будинків по вулиці Гончара знімає квартиру. Оголошення про акцію «Остання адреса» в останній момент прочитав у «Фейсбуці».
– У моєї бабусі батько був в УПА, всю її сім’ю репресували. У 1922 році мого прадіда закатували «активісти»: четвертували і вкинули в колодязь…
Наступні таблички «Останньої адреси» організатори українського проекту встановлять у Харкові і Одесі.
Залишити відповідь