Відколи воєнний стан, до України, за різними даними, надійшло десятки тисяч тонн різноманітної гуманітарної допомоги. І в нас, і за межами нашої країни вже постала ціла армія волонтерів – організаторів такої помочі: тисячі людей з добрими намірами та бажанням допомогти, сотні благодійних організацій.
На жаль, і в цьому гідному товаристві трапляються охочі заробити на чужому горі. Є й свої проблеми: логістика, процедура передавання допомоги тощо. Саме для того, щоб розв’язати ці болючі вузли, полегшити верифікацію надання Україні гуманітарної допомоги міжнародними донорськими організаціями, її розподіл, зробити процеси прозорішими і контрольованими, створено вебресурс «Aidmonitor.org». Його презентували в Укрінформі.
– Вже у березні минулого року ми створили перший волонтерський штаб,– розповів керівник проєкту «Aid Monitor» Андрій Варцаба. – Там приймали і розподіляли гуманітарну допомогу. Ми побачили, що ця допомога не має належного обліку. Ми не завжди встигали оформити документи, не завжди допомога надходила за призначенням. Водночас наші іноземні партнери, які надавали цю допомогу, вимагали підтвердження – фото-, відеозвітів, документів. Тому ми розробили цю платформу.
Її створили і для різномасштабних організацій: від глобальних (Червоний Хрест, ООН) до невеликих благодійних формувань та волонтерських штабів. Для початку зареєстровані організації перевіряють. За допомогою сервісу «OPENDATABOT» пересвідчуються, що юридична особа не перебуває у стадії банкрутства, не має проблем із законом, не виникла за участі російського капіталу, російських фізичних чи юридичних осіб. Такі організації можуть зареєструватися як донори, або як реципієнти. Донорами є первинні надавачі гуманітарної допомоги, реципієнтами — ті, хто отримують гуманітарну допомогу від донорів і передають її іншим реципієнтам або надають кінцевим бенефіціарам (обласним військовим адміністраціям, об’єднаним територіальним громадам, неурядовим організаціям, благодійним фондам тощо).
Додатково команда розробила спеціальний мобільний застосунок, спроможний сканувати QR-код та за ним відслідкувати рух гуманітарної допомоги.
– В момент сканування QR-коду на екрані застосунку з’являється документ, і отримувач може пересвідчитись, що саме цей вантаж, саме в цих коробках іде до нього,– зазначив Андрій Варцаба. – Ми зробили функцію «підвішування» трьох фотографій: за допомогою мобільного застосунку відразу можна відсканувати, зробити три фотографії – тут-таки підтягується GPS-навігація. Отже відправник гуманітарної допомоги може бачити, що товар доставлено й верифіковано.
На думку волонтерки благодійного фонду «Вільні серцем» Катерини Павловської, презентована платформа мінімізує зловживання благодійною допомогою. Бо на кожному етапі просування ця допомога контролюється актами, фотографіями, в кожному акті є контакти особи, що отримала допомогу.
Платформа стала ще й місцем віртуального спілкування благодійників: там онлайн зустрічаються донори з реципієнтами, публікуються потреби, можливості.
– Окрім планування і контролю гуманітарної допомоги, що для нас, волонтерів, максимально важливо, можемо розміщувати там запити, що саме потрібно нині людям, – пояснює Катерина. – І донори, зареєстровані на платформі, це бачать. Це допомагає їм оперативно формувати допомогу, яка саме зараз нам потрібна.
Завдячуючи вебресурсу «Aidmonitor.org» держава теж може контролювати процес надання та отримання гуманітарної допомоги.
– Це інструмент планування та контролю держави, – наголосив Андрій Варцаба. – Для цього ми передбачили функцію супервайзера. Отже можемо зробити супервайзерами державні органи, і вони будуть бачити, скільки допомоги видано по різних областях.
На вебресурсі «Aidmonitor.org» нині зареєстровано близько 70-ти учасників. Платформа відкрита для нових користувачів.
Залишити відповідь