По науку до Чехії

Інтегрування української молоді у навчальні заклади закордоном стало справжнім викликом для наших «зовнішньо-переміщених осіб».  Мовний бар’єр, психологічне та й ментальне адаптування до нових соціальних умов, нових освітніх програм – погодьтеся, серйозний іспит.    

Як оцінюють нові умови навчання українські студенти та школярі, які знайшли притулок у Чехії? Розмову з молодими краянами розпочинаємо з «мовного  питання».

– Я не відвідував мовних курсів, – зізнається двадцятирічний Богдан. – Але від людей, які їх проходили, чув здебільшого позитивні відгуки. Звісно, все залежить від бажання швидко інтегруватися в нове мовне середовище.

– Ходив на курси у «GoStudy (Praha)» та «Рelikán (Brno)», – каже 23-річний Андрій, – Перші оцінюю «не дуже», банальне здирництво з майбутніх українських студентів. Якість навчання посередня, а ціна висока. Другі були значно дешевші і якісніші з можливістю відвідувати онлайн.

– Нам надавали безкоштовні курси чеської мови, – розповідає чотирнадцятилітня Крістіна. – І замість деяких уроків ми ходили на ці заняття. Вони нам допомогли вписатися в шкільний осередок та в певних базових знаннях. Як я їх оцінила б? Десь на 8 з 10-ти.

– Могли б порівняти якість освіти в Чехії та в Україні?

– За технічним оснащенням університети тут загалом кращі, – зауважує Богдан. – Вони значною мірою фінансуються з європейських дотацій, і це дозволяє створити для студентів якісні умови. ІТ-університети також сильні, хоча в Україні більше талановитих програмістів, й успішні стартапи частіше зʼявляються у нас.

– Я навчався у Брно (VUT), а тепер продовжую навчання в Празі (ČVUT), – розповідає Андрій. – Перший виш не сильно відрізняється від того, що було в Україні, за винятком більшої матеріальної бази під час практик. Другий відрізняється значно, адже має передові навчальні матеріали та програми.

– В Україні надто сильне завантаження дітей і мало різних заходів, – ділиться Крістіна. – Так багато домашнього завдання, що діти часто його просто не роблять, залишаючи час для себе. В Чехії ж учителі більше зорієнтовані, щоб учні цікавилися навчанням, та не залякують їх. Тут ніби впевненіше себе відчуваєш, ніби нарівні з учителем. Легка базова програма.

– Що порадите землякам-ровесникам, які хотіли б навчатися в Чехії?

– Найкраще, на мою думку, знайти друга або групу друзів, які спілкуються чеською, – радить Богдан. – Це допоможе швидше й легше інтегруватися.

– Якомога ретельніше вчити чеську мову, ознайомитися з формою навчання заздалегідь (комбінована чи очна і в чому відмінність), не рватися працювати паралельно з навчанням, бо тут система навчання на це не розрахована, – додає Андрій.

– Мені дуже допомогло, що я зарекомендувала себе перед вчителями як «впевнена особистість», – зауважила Крістіна. – Тут варто заявляти про себе одразу, якщо навіть геть не знаєте мови. Відразу йдіть на контакт, засвідчуйте, що ви цікаві, бо пізніше можете втратити шанс і не знайти друзів. Радила б для початку вивчити бодай базові речення, бо буде важко.

– Після закінчення навчання що робитимете?

– Повернуся в Україну та засную власну SaaS-компанію з офісом у Львові, – планує Богдан.

– Планую відкрити свою власну фірму на теренах України та ЄС, повернутися в Україну, – каже Андрій.

– Я закінчила навчання в Чехії і вже тут, удома, – сповіщає Крістіна. –  Мені більше подобається моє рідне місто, хоча навчання в рази краще і приємніше в Чехії,.

За ініціативою Української греко-католицької церкви, 2007 року у Празі засновано Український колегіум, який надавав освіту українським дітям. На його базі створено суботню українську школу «Ерудит», яка співпрацює з Міжнародною українською школою І-ІІІ ступенів у Києві. Учні мають можливість навчатися за програмою, рекомендованою Міністерством освіти і науки України, проходити екзаменаційне тестування відповідно до державних вимог, щоб отримати атестат державного зразка України.

А ще у чеській столиці  функціонує культурно-освітній центр «Крок», покликаний зберігати українську мову, традиції та культуру. Тут дітей вчать грамотно читати та писати українською, виховують у них любов і повагу до української культури та традицій. Навчальна програма відповідає стандартам молодшої школи, затвердженим Міністерством освіти і науки України. У центрі регулярно організовуються майстер-класи, зустрічі з фахівцями різних галузей, а також семінари та практичні курси для дорослих.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company