В Іжевську біля будівлі Державної ради Удмуртії, незадовго до початку сесії, підпалив себе чоловік. Поруч з ним були транспаранти з вимогами врятувати удмуртський етнос: «І якщо завтра моя мова зникне, то я готовий сьогодні померти». За словами очевидців постраждав Альберт Разін, заслужений діяч науки Удмуртії.
Прибулі на місце пожежники загасили вогонь. Разіна транспортували до лікарні у критичному стані, опіками було уражено майже 100% тіла. Вченого ввели в медикаментозний сон, через кілька годин, за повідомленнями лікарів, він помер.
Альберту Разіну 79 років, він кандидат філософських наук, доцент, заслужений діяч науки Удмуртської Республіки. Був активним учасником удмуртского національного руху «Удмурт Кенеш» і клубу вчених «Тодосчі».
Разін один із тих учених, які 14 червня минулого року звернулися з відкритим листом до голови Держради Удмуртії Алєксєя Прасолова і депутатів з вимогою не підтримувати законопроект про вивчення неросійських мов в школах, спрямований для оцінки з Державної думи РФ.
Нагадаємо, після заяви президента Росії Владіміра Путіна про неприпустимість примусу вивчати нерідні державні мови національних республік федерації, крім російської, вони перестали бути частиною обов’язкової шкільної програми. Це викликало занепокоєння в низці республік Поволжя. Наприклад, представники татарської, башкирської, чуваської громадськості вимагали відстояти обов’язкове викладання національних мов, тому що в іншому випадку, на їхню думку, зникнення мов народів РФ може прискоритися. Результати Всеросійських переписів 2002-го і 2010 років показали, що за вісім років кількість людей, які володіють удмуртською, скоротилося на 30%: з 463-рьох тис. до 324-рьох тис. Аналогічна ситуація спостерігається і з іншими мовами: наприклад, число татаромовних росіян за ті ж вісім років зменшилася на один млн.
Міністр національної політики Удмуртії Лариса Буранова не пов’язує загибель Альберта Разіна з мовною ситуацією в республіці, пише «Національний акцент».
– Я все свідоме життя знала Альберта Алєксєєвіча, це шанована особистість в історії удмуртського руху. По-людськи, те, що трапилося, мені незрозуміле. Дуже боляче. Ми всі, хто його добре знав, зараз намагаємося зрозуміти, що стало спусковим механізмом, що спонукало його на такий вчинок. Ми всі в сум’ятті…
Вона додала, що ніяких надзвичайних ситуацій з мовною політикою в республіці останнім часом не виникало.
Сайт «Ідель.Реалії» провів опитування серед своїх читачів. На запитання «Чи вважаєте ви, що в Росії утискають мови народів Федерації» 88% відповіли однозначно – «Так». Публікація про самоспалення Альберта Разіна також отримала чимало відгуків. Ось найхарактерніші з них. «Один удмурт для Путіна це взагалі ніщо. На його руках кров тисяч навіть росіян, загиблих і тих, хто гине на підтримуваній ним гарячій точці в Східній Україні». «… Мови народів Росії вмирають катастрофічними темпами. Щось потрібно робити. Інакше ми років через 10-20 отримаємо покоління манкуртів», «Дуже шкода. З обличчя видно, що була освічена інтелігентна людина. Чомусь ті, хто краде мільярдами у народу і держави зовсім ні про що не переживають: навіть палець не подряпають – так люблять себе. А Альберт Разін дійшов до самоспалення, втомившись боротися». «Треба ж, всі розуміють причини вчинку, а чиновники “не розуміють”…» «Фашисти і шовіністи завжди були проти інших народів та їхніх мов».
Залишити відповідь