Повз книжку з такою інтригуючою назвою пройти не могла. «Пиши, скорочуй» – помічний підручник для кожного, хто працює з текстом. Справді універсальний порадник редакторові, копірайтерові і всім тих, хто годинами тяжко мучиться над чистим аркушем: «З чого ж почати?»
Назва від Максима Ільяхова та Людмили Саричевої претендує на девіз для кожного автора: щоб вправно викласти, треба вміти скорочувати. Пишемо ж не для себе – для читача. І творці книжки самі подають приклад. Такого простого й зрозумілого викладу правил і практики зі стилістики навряд чи ще знайдете. Принаймні, мені такі книжки до рук не потрапляли. А тут 33 розділи рясно «набито» таблицями, правилами, поясненнями. І для кращого засвоєння матеріалу чимало прикладів, часом дотепних, які назавжди засядуть у пам`яті …
Як напишуть оголошення працівники вашої житлової контори? «УВАГА! У зв’язку з плановим проведенням діагностичних і ремонтних робіт в літній період гаряче водопостачання у вашому будинку буде відключено з 1.05 по 13.05. Адміністрація». Як кажуть, багато галасу даремно. А чому б не простіше і зрозуміліше: «Гарячу воду відключено з 1 по 13 травня»?
А ще книжка, яка вчить писати, допоможе зрозуміти себе, власну мотивацію. Як? Навчіться запитувати себе: «Яку проблему читача я можу розв’язати? Що ще скоротити, щоб спростити сприйняття написаного?»
Поради Ільяхова і Саричевої корисні для авторів рекламних і журналістських матеріалів. Часом у колег читаємо таке: «У пресі домінували інсинуації на тему автентичності твору. Це мало негативний ефект на його реноме і призвело до стагнації в бізнесі.» А треба спростити: «У газетах писали, що картина може бути підробкою, а це погано вплинуло на його репутацію, клієнти перестали замовляти картини». Чітко і ясно!
А якщо ви пишете прозу чи поезію, то тут багато що залежить від вашої авторської уяви і майстерності, вашого таланту. Хоча загальні правила стилістики для письменників теж обов`язкові.
І на завершення – «крапка» від авторів «Пиши, скорочуй». «Менеджер в офісі, клерк у банку, вчитель у школі, чиновник у мерії – всі що-небудь пишуть. Своїми текстами вони впливають на світ не менше, ніж письменники й журналісти. Випускник ВНЗ пише лист, щоб влаштуватися на роботу… Від того, настільки правильно він напише, залежить початок його кар’єри. Підприємець складає договір – це теж текст. Якщо за цим договором його притягнуть до суду, то судитимуть по тексту…»
Люди кажуть: не перо пише, а розум.
А хто ж тоді скорочує? Напевне, мудрість.
Залишити відповідь